Polski start-up SensDx dostrzeżony w świecie nauki i biznesu
Przepis na międzynarodowy sukces w biznesie innowacji jest jeden. To oryginalny koncept naukowy, skojarzony z dobrym modelem biznesowym, połączony z wytrwałością w działaniach interdyscyplinarnego zespołu ludzi.
Przepis na międzynarodowy sukces w biznesie innowacji jest jeden. To oryginalny koncept naukowy, skojarzony z dobrym modelem biznesowym, połączony z wytrwałością w działaniach interdyscyplinarnego zespołu ludzi. Należy jeszcze dodać szczyptę odwagi, zamieszać z pewnością własnego pomysłu, a na końcu okrasić dużą dozą determinacji. SensDx konsekwentnie udowadnia, że taka droga prowadzi do znaczących osiągnięć, a jej kolejnymi etapami jest dostrzeżenie i uznanie w międzynarodowym środowisku MedTech. Dotychczas mało znany polski start-up, w ostatnich tygodniach zaczął błyskawicznie zyskiwać na rozpoznawalności w świecie.
Kilka dni temu na łamach portalu nature.com (https://www.nature.com/articles/s41598-017-15806-7), w prestiżowym Scientifics Reports ukazał się artykuł, w którego napisaniu wiodącą rolę mieli członkowie zespołu naukowego SensDx. Grupa czasopism Nature publikuje najważniejsze wyniki badań ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych i klinicznych, których podstawą są oryginalne koncepty naukowe. - Artykuł powstał dzięki szerokiej współpracy naukowej SensDx z Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską i California Institute of Technology z USA. - zaznacza dr Dawid Nidzworski, CTO SensDx. Jest wynikiem synergii, przyjaznej wymiany doświadczeń i skutecznych działań w interdyscyplinarnym zespole naukowym. Dlatego efekt, jakim jest publikacja w Scientifics Reports jest tak satysfakcjonujący.
W tym samym czasie, SensDx zakwalifikował się do trzeciego, finałowego etapu prestiżowego konkursu Innostars, którego inicjatorem jest EIT HEALTH - wspólnota wiedzy i innowacji (KIC), ustanowiona w 2008 przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), niezależny organ Unii Europejskiej, tworzona przez konsorcjum międzynarodowych partnerów. Ze złożonych prawie 100 projektów od pochodzących z Włoch, Portugalii, Grecji, Węgier i Polski firm, do ścisłego finału przeszło jedynie kilka, w tym SensDx. - To dla nas ogromny sukces – mówi dr inż. Katarzyna Pala, Dyrektor Rozwoju Biznesu w SensDx – Jesteśmy młodą, prężną firmą, która znalazła się w gronie rewelacyjnych środkowoeuropejskich firm. Eksperci docenili nie tylko naszą technologię, ale też nasz model biznesowy, który zaproponowaliśmy i wytrwale wdrażamy. Finał konkursu EIT HEALTH jest dla nas szansą, która pozwoli nam zaprezentować nasz pomysł przed autorytetami potężnej sieci networkingowej EIT HEALTH, a wśród których znajdują się takie potęgi jak Roche, Philips Electronics, Intel Corporation, Towarzystwo Maxa Plancka, Cambridge i Oxford oraz wiele innych. – podkreśla dr Pala.
To dynamiczny czas w SensDx, gdyż w połowie listopada, podczas Asia Pacific MedTech Forum, jednego z największych i najważniejszych wydarzeń dla sektora MedTech w Azji, odbyła się premiera pierwszego z produktów diagnostycznych SensDx - ultraprecyzyjnego testu diagnostycznego do identyfikacji zakażeń górnych dróg oddechowych. – Dzięki naszej determinacji, od organizatora, Stowarzyszenia Technologii Medycznych Azji i Pacyfiku (APACMed), otrzymaliśmy specjalne zaproszenie, by zaprezentować nasz produkt, główne cele firmy oraz długoterminową strategię rozwoju. – opowiada Tomasz Gondek, Prezes Zarządu – Była to wyjątkowa okazja, by dowiedziało się o naszym istnieniu światowe grono liderów, przedsiębiorców, menedżerów i naukowców z sektora opieki zdrowotnej.
SensDx pracuje nad technologią precyzyjnych i prostych w obsłudze testów do szybkiej diagnostyki patogenów chorobotwórczych. Swoje badania prowadzi m.in. w najnowocześniejszych w tej części Europy laboratoriach Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Nowatorstwo rozwiązania polega na połączeniu prostego w obsłudze urządzenia, w którym umieszczone są testy wraz z bezpłatną aplikacją na urządzenia mobilne do łatwego odczytywania wyników w dowolnym miejscu i czasie. Technologia oraz urządzenie tworzone przez SensDx to narządzie odważnie wkraczające w przyszłość prężnie rozwijającej telemedycyny i telediagnostyki. – SensDx rozpoczął z nami współpracę w kwietniu tego roku i jest jednym z naszych czołowych start-upów, które rozwijają się we Wrocławskim Centrum Badań – dodaje Urszula Mikiewicz, zastępca dyrektora departamentu rozwoju biznesu ds. sprzedaży w EIT+. – Dostrzegamy ich determinację i niezwykłe tempo prac. Zbudowali już cały zespół technologiczny, udało im się ściągnąć do firmy świetnych fachowców np. wybitnych technologów z krajowych jednostek naukowo-badawczych oraz spółek technologicznych, którzy działają w obszarach biotechnologii, chemii, elektroniki, informatyki, ale też ochrony własności intelektualnej i sprzedaży. W pracy nad technologią zapewniamy im wsparcie naszego centrum oraz naszych naukowców. To trudna technologia, wymaga wielu nakładów, ale ma bardzo realne możliwości, aby w ciągu kilku miesięcy wejść na rynek – zapewnia Mikiewicz.
Przepis na międzynarodowy sukces w biznesie innowacji to wszystkie wymienione na początku elementy. Ale przykład SensDx dopełnia go jeszcze dodatkowymi składnikami. To przemyślana strategia rozwoju, żmudna i długa praca, wymagająca cierpliwości oraz niezłomna wiara w powodzenie – nie zawsze bowiem komponenty przepisu mieszają się idealnie. By uzupełnić smak warto dopełnić go wytrwałym przeciwstawianiem się niepowodzeniom.