Polsko-norweskie warsztaty z bezpieczeństwa
Co grozi przepięknej krainie Żuław Wiślanych i jak ją uchronić? O tej i wielu innych kwestiach dyskutować będą polscy i norwescy specjaliści zarządzający ryzykiem, naukowcy oraz przedstawiciele administracji.
Międzynarodowe warsztaty „Zarządzanie ryzykiem środowiskowym w świetle nowych zagrożeń" odbędą się na Politechnice Gdańskiej w dniach 3-5 czerwca 2009. Udział w imprezie wymaga zaproszenia.
Celem warsztatów jest przedyskutowanie, z rożnych perspektyw, zagrożeń dotyczących środowiska naturalnego w połączeniu z zagrożeniami pochodzącymi od tak zwanych infrastruktur krytycznych. Dyskutować będą specjaliści od zarządzania ryzykiem, reprezentanci administracji państwowej i lokalnej, operatorzy i właściciele infrastruktury - opowiada prof. Janusz Górski, organizator warsztatów, kierownik Katedry Inżynierii Oprogramowania WETI.
Podczas warsztatów ich uczestnicy szczególnie przyjrzą się Żuławom Wiślanym. Wszak to obszar wyjątkowo narażony na zagrożenia.
Omówimy studium przypadku Żuław Wiślanych jako obszaru, który podlega szczególnym zagrożeniom zarówno naturalnym, jak i pochodzącym od strony infrastruktur krytycznych obecnych na tym obszarze, czyli infrastrukturze zarządzania wodą, infrastrukturze energetycznej, czy też infrastrukturze przesyłu nafty i gazu. Zdarzeniem ogniskującym uwagę jest sytuacja, gdy następuje rozlanie sie wody oraz wyciek ropy, co prowadzi do trwałego skażenia gleby - podkreśla prof. Janusz Górski.
Warsztaty mają charakter zamknięty. Weźmie w nich udział 28 specjalistów i badaczy. Są to przedstawiciele Politechniki Gdańskiej, Instytutu Elektrotechniki w Gdańsku, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, DNV Polska, Energii Operatora w Gdańsku oraz norweskich: SINTEF ICT, IFE Halden, Joint Research Centre, European Commission i Halden Reactor Project.
Organizatorem warsztatów jest Politechnika Gdańska. Spotkania współfinansowane są z polsko-norweskiego grantu badawczego. Dlatego - jak podkreśla prof. Górski - jednym z ważniejszych celów warsztatów jest identyfikacja obszarów dalszej współpracy.
Program warsztatów: http://kio.pg.gda.pl/ERM2009/#programme
Strona internetowa warsztatów: http://kio.pg.gda.pl/ERM2009/
Międzynarodowe warsztaty „Zarządzanie ryzykiem środowiskowym w świetle nowych zagrożeń": 3-5 czerwca 2009, Politechnika Gdańska, Wydział Elektroniki i Informatyki.
Nadesłał:
ap
|