Pompy ciepła, czyli czy to mi się opłaca?


Pompy ciepła, czyli czy to mi się opłaca?
2015-09-02
Wraz z rosnącą popularnością pomp ciepła, coraz więcej osób rozważa tego rodzaju rozwiązanie jako domowe źródło ciepła. Czy jednak jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym przypadku? I na co zwrócić uwagę podczas wyboru pompy?


Ważni są fachowcy
Tanie w eksploatacji oraz przyjazne środowisku naturalnemu pompy ciepła zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników. Szczególnie w dobie stale rosnących cen paliw kopalnych możliwość pobierania energii bezpośrednio z otoczenia domu brzmi bardzo kusząco. Jednak stojąc przed wyborem systemu ogrzewania, fundamentalnym pytanie brzmi zazwyczaj czy to się opłaca?. Niestety, odpowiedź nie jest wcale oczywista i zależy od szeregu czynników. Oczywiście, w najlepszej sytuacji są osoby, które rozpoczynają projektowanie i budowę nowego budynku. To czas kiedy całą instalację grzewczą można optymalnie dopasować do współdziałania z pompami ciepła i co za tym idzie, zapewnić sobie najwyższy komfort przy relatywnie niewielkich nakładach. W tym miejscu należy również wspomnieć o tym, jak ważne jest wybranie odpowiedniego wykonawcy, który zaprojektuje cały system. Niestety, bardzo często zdarza się, że firmy którym brak doświadczenia w dziedzinie pomp ciepła, traktują te urządzenia jako zwykły piec bądź kocioł, zapominając, że jest to urządzenie specyficzne i wymaga właściwego podejścia projektowego. Dlatego też wybierając wykonawcę, warto dowiedzieć się, czy posiada on doświadczenie niezbędne, by prawidłowo wykonać całą pracę, nie narażając nas na nerwy oraz straty finansowe.

Kiedy jest piec
Co jednak w przypadku budynków, które posiadają już instalację grzewczą opartą na tradycyjnym piecu? Czy w takim wypadku modernizacja jest nieopłacalna lub wręcz niemożliwa? Niekoniecznie. Nie jest tajemnicą, że pompy ciepła najlepiej współpracują z niskotemperaturowymi systemami płaszczyznowymi (ogrzewanie podłogowe lub ścienne). Dlatego jeśli nasza instalacja opiera się o tego typu systemy, jest duża szansa, że możemy wymienić stary piec na ekologiczną pompę ciepła stosunkowo szybko i bez konieczności wykonywania skomplikowanych prac. Oczywiście nowoczesne pompy, np. te z rodziny alterra marki alpha innotec, mają możliwość dostarczenia na wyjściu temperatury zasilania instalacji C.O. na poziomie 65 stopni Celsjusza, co pozwala wykorzystać je nawet w przypadku instalacji grzejnikowej. Co więcej, modernizacja systemu grzewczego wcale nie oznacza, że będziemy musieli pozbyć się starego pieca. Równie dobrze może on zostać

 

wykorzystany jako awaryjne źródło ogrzewania lub sposób na dogrzanie budynku w przypadku naprawdę głębokich mrozów.

Na co zwrócić uwagę
W przypadku gdy zdecydujemy się na montaż pompy ciepła, warto zapoznać się z parametrami charakterystycznymi dla tego rodzaju urządzeń, by wybrany przez nas model spełnił nasze oczekiwania. Jednym z najbardziej podstawowych jest moc grzewcza pompy, która musi zagwarantować zapotrzebowanie na energię ogrzewanego budynku. Oczywiście, dobór odpowiedniego modelu musi być poparty wyliczeniami, które wezmą pod uwagę takie czynniki jak stopień energooszczędności budynku czy jego powierzchnię.

Drugim bardzo ważnym parametrem jest wskaźnik efektywności pompy ciepła COP. W przeciwieństwie do mocy grzewczej, która ma olbrzymie znaczenie podczas doboru odpowiedniego modelu, współczynnik COP pozwoli nam ocenić jak efektywnie będzie pracowała nasza pompa. COP informuje nas bowiem jak duży udział w produkcji ciepła ma energia elektryczna. Im współczynnik ten jest wyższy, tym efektywniej pompa wykorzystuje zewnętrzne źródła energii. Wspomniana już rodzina alterra marki alpha innotec posiada współczynnik COP większy niż 5, co jest bardzo dobrym wynikiem, świadczącym, że eksploatacja takiej pompy nie będzie pochłaniała dużych kosztów.

Wybór źródła ciepła w budynku jest jedną z najbardziej kluczowych decyzji jakie musi podjąć inwestor. I choć ostatnio pogoda oszczędza nam większych mrozów, nawet w zimie, to jednak ogrzewanie budynku nadal pozostaje znaczącą pozycją w budżecie. Dlatego też powinna to być decyzja podejmowana rozważnie. Tak, by wybrane urządzenia służyły nam dobrze przez długie lata.

 

Nadesłał:

pr_challenge

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl