Ponad połowa pracodawców rekrutuje specjalistów i menedżerów


Ponad połowa pracodawców rekrutuje specjalistów i menedżerów
2012-08-07
Najnowsze wyniki badania Antal Global Snapshot wskazują, że w III kwartale 2012 r. 53 proc. pracodawców planuje zatrudniać specjalistów i menedżerów. Procesy rekrutacyjne stawiają jednak przed kandydatami coraz więcej wymagań.
Antal International opublikował właśnie wyniki 12. edycji cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot. Procent pracodawców deklarujących prowadzenie procesów rekrutacyjnych na stanowiska średniego i wyższego szczebla utrzymuje się na niezmienionym poziomie od ostatniej edycji (58%). O 1 punkt wzrósł procent respondentów planujących rekrutacje w przeciągu najbliższych 3 miesięcy (53%). Dane te wskazują na stałe zapotrzebowanie na kompetencje na rynku pracy. Nieznacznie (o 2 punkty procentowe) zwiększył się też odsetek pracodawców planujących zwolnienia specjalistów i menedżerów.



Coraz trudniejsze procesy rekrutacyjne

Mimo sygnałów o spowolnieniu, znaczny odsetek firm niemal z każdej branży ma plany rekrutacyjne na trzeci kwartał. Najwięcej w sektorach, w których obserwuje się dużą liczbę inwestycji zagranicznych tj. SSC / BPO (79%), IT (66%), ubezpieczenia (62%).

Nawet te firmy, które sygnalizują pewne trudności ekonomiczne, bądź są w trakcie restrukturyzacji wciąż poszukują kandydatów, posiadających wysokie kwalifikacje i kompetencje. Są oni niezbędni, aby przeprowadzić organizację przez proces zmiany. Pracodawcy wiedzą, że takie inwestycje w kadrę zaowocują w przyszłości.komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Niezależnie od branży procesy rekrutacyjne ulegają wydłużeniu. Jest więcej etapów rozmowy z kandydatami prowadzą niemalże wszyscy przyszli współpracownicy. Finalna decyzja podejmowana jest po głębokiej analizie wszystkich za i przeciw. Obecnie aplikując na daną ofertę trzeba się nastawić, że rekrutacja może potrwać nawet kilka miesięcy. Pracodawcom zależy, aby mieć pewność, że proponują właściwe stanowisko właściwej osobie.

W Antal International otrzymujemy coraz więcej zapytań o możliwości sprawdzenia stopnia dopasowania kandydata do organizacji wykraczające poza rozmowę kwalifikacyjną. Można to zrobić m.in. dzięki przeprowadzeniu testów psychologicznych czy assesment centre. zauważa Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Rynek pracy specjalistów i menedżerów w wybranych branżach


Bankowość i Ubezpieczenia

W sektorze bankowym 59% pracodawców planuje zatrudnianie specjalistów i menedżerów w ciągu najbliższych 3 miesięcy, a 23% zwalnianie. Obecnie 60% deklaruje prowadzenie rekrutacji, a 28% zwalnianie. Fuzje i związane z nimi restrukturyzacje sprawiają, że odsetek pracodawców zwalniających jest stosunkowo wysoki i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Nie znaczy to, że pracownicy sektora bankowości nie mają ciekawych możliwości kariery.

Dynamicznie rozwijają się linie biznesowe nastawione na obsługę małych i średnich przedsiębiorstw oraz usługi leasingu i faktoringu. W tych obszarach można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert pracy. Jednak konkurencja jest bardzo duża niepewna sytuacja w pozostałych obszarach sprawia, że bardzo wielu specjalistów i menedżerów rozpoczęło poszukiwania pracy. Zdarza się, że otrzymuję nawet kilkaset aplikacji na jedno stanowisko.zauważaSebastian Sala, lider zespołu w Antal Banking.

Więcej pracodawców planuje zatrudnienie w branży ubezpieczeniowej (62%). Odsetek respondentów planujących zwolnienia jest również wysoki (20%). W sektorze bardzo poszukiwani są informatycy ma to związek z dużymi inwestycjami w te działy w celu poprawienia jakości obsługi klienta.

Zwolnienia wynikają głównie z ograniczania struktur sprzedażowych. Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej stawiają na sprzedaż przez pośredników i brokerów w tych instytucjach można liczyć na ciekawe oferty pracy. zauważa Marek Krzywoń, lider zespołu w Antal Insurance.

Farmacja

Sytuacja specjalistów i menedżerów w branży farmaceutycznej się poprawia. Obecnie 52% pracodawców deklaruje zatrudnienie przedstawicieli tej grupy zawodowej, a 46% je planuje w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Oznacza to wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału o odpowiednio 3 i 12 punktów procentowych. Wciąż 20% respondentów planuje zwolnienia, ale od zeszłego kwartału nastąpił 5 spadek o 5 punktów procentowych.

W branży farmaceutycznej firmy walczą o nowelizację prawa farmaceutycznego obowiązującego od początku 2012 roku, od której może zależeć kondycja tego sektora w najbliższych latach. Możemy jednak przypuszczać, że najtrudniejszy moment już minął, gdyż wiele firm elastycznie dostosowuje się do zachodzących zmian. Pracodawcy z tego sektora coraz częściej zatrudniają pracowników głównie w obszarze sprzedaży. Kandydaci muszą się liczyć jednak z niższymi wynagrodzeniami. Cele sprzedażowe są trudne do zrealizowania, a to przekłada się na znacznie niższe premie. komentuje Joanna Kuzioła, starsza konsultantka Antal Pharma.

IT

I T należy od kilku kwartałów do branż najbardziej dynamicznie zatrudniających specjalistów i menedżerów. Szczególnie w obszarze sprzętu wskaźniki przedstawiają się optymistycznie: 68% pracodawców obecnie deklaruje prowadzenie rekrutacji, a 58% ma takie plany w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Odsetek pracodawców deklarujących zwolnienia wynosi odpowiednio 11% i 13%. W obszarze oprogramowania 66% zatrudnia pracowników średniego i wyższego szczebla, tyle samo ma takie plany w ciągu najbliższych miesięcy.

Firmy IT planują cały czas wiele nowych projektów, a to wpływa na wzrost potrzeb kadrowych. Pojawiają się na polskim rynku nowe centra R&D oraz kompetencyjne. Przykładowo, obecnie bardzo poszukiwani są specjaliści Java GWT, oraz deweloperzy SAS. wylicza Łukasz Kośnik, menedżer Antal IT & Telecom.

Motoryzacja i Produkcja Przemysłowa

W motoryzacji oraz produkcji przemysłowej odnotowano lekki spadek deklaracji zatrudnienia (w granicach 6-8 punktów procentowych). Jednak z obserwacji konsultantów Antal International wynika, że inżynierowie nie mają się czym martwić. Mniejszy odsetek pracodawców rekrutujących wynika z okresu wakacyjnego i związanymi z nim przestojami w produkcji.

W motoryzacji cały czas zauważamy duże zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów. Coraz więcej procesów produkcyjnych jest przenoszonych z zagranicy do Polski, co sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy. Bardzo dynamicznie rozwiją się działy jakości oraz centra R&D stwarza to coraz bardziej perspektywiczne możliwości rozwoju kariery inżynierów w kraju. komentuje Roman Zabłocki, lider zespołu w Antal Engineering & Operations.

SSC / BPO

Sektor centrów usług wspólnych wciąż odczuwa niedosyt kadry specjalistycznej i menedżerskiej. Potwierdzają to wyniki badania Antal Global Snapshot: 78% pracodawców rekrutuje, 79% planuje zatrudnianie w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Zwolnienia są wyjątkowo niskie w momencie przeprowadzania badania 2% respondentów deklarowało, że znajduje się w trakcie zwolnień, w trzecim kwartale nikt ich nie planował.

Podczas spowolnienia gospodarczego w zachodnich krajach, firmy jeszcze częściej decydują się na przenoszenie centrów usług wspólnych do Polski, ze względu na niższe koszty. Dodatkowo duża liczba wykwalifikowanych specjalistów na naszym rynku sprawia, że powstają ośrodki świadczące coraz bardziej zaawansowane usługi, np. controlling. Najczęściej wybieranymi lokalizacjami są: Kraków i Poznań. To stwarza duże perspektywy kariery dla osób władających językami obcymi, a także przyczynia się do dynamicznego rozwoju regionu. komentujeTamara Morales, starsza konsultantka Antal SSC / BPO.

Nowością na polskim rynku są centra payrollowe. Szansę na zatrudnienie mają kandydaci z wiedzą w zakresie kadr i płac oraz ze znajomością języków obcych. Nowi pracownicy mogą nawet liczyć na wyjazd opłacony przez pracodawcę do kraju, który będą obsługiwać w celu poznania jego specyfiki. dodaje Katarzyna Osuch, konsultantka Antal HR & Legal.

Polska na tle innych krajów

Polska znajduje się pośrodku rankingu pod kątem planów zatrudnienia specjalistów i menedżerów w III kwartale 2012 roku. Wyprzedzamy większość krajów europejskich pozostając jednak w tyle za Danią, Szwecją, czy Czechami.

Wyniki Antal Global Snapshot wskazują, że Polska należy do jednych z najbardziej dynamicznych gospodarek w Europie. Na Zachodzie coraz częściej jako atut naszego rynku wymienia się świetnie wykwalifikowaną kadrę specjalistyczną i menedżerską. Te czynniki wpłyną w zwiększenie liczby inwestycji w Polsce, a przez to tworzenie nowych miejsc pracy. komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.



O badaniu

Dwunasta edycja cyklicznego badania Antal Global Snapshot została przygotowana na podstawie danych pozyskanych w rozmowach z 20 546 pracodawcami w ponad 50 krajach. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 1994 pracodawców i przeprowadzone było w czerwcu i lipcu 2012 roku. Badanie jest prowadzone od 2008 roku.

Antal International

Antal International jest międzynarodową firmą executive recruitment posiadającą 107 oddziałów w 33 państwach w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach. Firma powstała w 1993 roku, a obecnie zatrudnia ponad 550 konsultantów. Więcej informacji na www.antal.com.

O Antal International w Polsce

Polski oddział rozpoczął działalność w 1996 roku. Biura w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie liczą kilkudziesięciu konsultantów. Antal International jako jedna z pierwszych firm rekrutacyjnych wprowadził podział zespołów na specjalizacje, dzięki czemu konsultanci specjalizują się w wąskich branżach i sektorach, co czyni ich ekspertami w swoich dziedzinach. To pozwala na lepsze zrozumienie branży i, co za tym idzie, wymagań kandydatów i potrzeb pracodawców. Więcej informacji na www.antal.pl.

Nadesłał:

Antal

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl