Ponadczasowe materiały


Ponadczasowe materiały
2012-07-23
Najnowsze trendy w budownictwie to podróż w czasie. Wracają do łask materiały zapomniane przez współczesną architekturę. Drewno, glina, kamień tworzą nowy obraz modnego i ekologicznego domu. Architektoniczna podróż w przeszłość możliwa jest jednak tylko dzięki wykorzystaniu technologii przyszłości.

Coraz większa popularność domów z naturalnych materiałów to nie tylko znamię wysokiej świadomości ekologicznej, ale także trend estetyczny. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że inspiracja tradycją nie musi odbywać się kosztem wygody. By nasycić oko i pobudzić wyobraźnię, wystarczy trochę inwencji i... melancholijne spojrzenie wstecz.

Wydrążone w skale
Naturalne skały, jaskinie i kamień wykorzystywane do wzniesienia domostwa, to nie tylko czasy prehistoryczne. Istnieją miejsca na świecie, w których kamienne domy wciąż służą ich mieszkańcom. Przykładem jest miasteczko Matera leżące na południu Włoch. Aby podziwiać jego niekonwencjonalną architekturę, polegającą na dostosowaniu się do skalistego podłoża, wystarczy obejrzeć film Mela Gibsona pt. Pasja. Matera bez żadnych zabiegów scenograficznych „udawała" starożytną Jerozolimę. Kamień jako surowiec budowlany również przeżywa renesans. W Polsce jest używany głównie jako element zdobniczy. Kamienne ogrodzenia, podjazdy, elewacje, stylizowane studnie są wyrazem budowlanego powrotu do epoki kamienia.

Ulepione z gliny
Kolejny surowiec, który powraca do łask, to glina. Jak pokazują przykłady, np. Pałac Mostowskich w Tarchominie, który został w całości wzniesiony z ubitej gliny, materiał ten odznacza się dużą trwałością. Domy ulepione z gliny to pomysł dla pasjonatów i zwolenników zdrowego trybu życia. Wnętrza takich domów tworzą korzystny mikroklimat. Zalety budynków z gliny można mnożyć- najważniejsze wydają się niewielkie koszty eksploatacji i całkowita biodegradowalność.

Wyrzeźbione w drewnie
Najbardziej rozpowszechnionym materiałem sprzyjającym naturalnej stylizacji naszego domu jest drewno. Domy drewniane funkcjonują już nie tylko w środowisku wiejskim czy letniskowym. Do budowy używa się takich drzew jak sosna, świerk, czy modrzew. Zaletami domów drewnianych jest krótki czas budowy, a co za tym idzie, zmniejszenie kosztów.

Zainspirowane tradycją i ekologią
Dla fanów tradycyjnego stylu w budownictwie, powstają produkty wykończeniowe, nawiązujące do stylistyki naturalnych, inspirowanych naturą domostw. Popularnością cieszą się, np. okładziny elewacyjne imitujące kamień naturalny lub drewno. - Panele systemu Beltecto zarówno strukturą powierzchni, jak i kolorystyką doskonale imitują drewno. Ponadto okładzina Belteco jest bardzo ekologiczna. Spełnia surowe normy europejskie oraz posiada wszelkie atesty dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia. Nie zawiera szkodliwych metali ciężkich - mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan. Produkt ten wyróżnia się przede wszystkim prostotą w montażu, co staje się dużą zaletą i szerokimi możliwościami zastosowania. Ponadto, nawiązując do obecnej mody, tworzy wierne i ekologiczne imitacje naturalnych surowców.

Czy zdecydujemy się na oryginalne surowce, czy na praktyczne i trwałe imitacje, będziemy jednocześnie przyjaźni środowisku i wierni współczesnej modzie. W realizacji architektonicznych podróży pomagają nam zdobycze technologiczne i wygodne rozwiązania. Dzięki nim oswojenie natury jeszcze nigdy nie było tak proste.

Nadesłał:

Anna Małysz

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl