Pora wybrać dachówkę! Cz. 1 Ceramika. Poradnik SUPERDEKARZA


2017-09-04
Dachówki ceramiczne i betonowe to najczęściej wybierane przez Polaków materiały na pokrycie dachu. Nic dziwnego - są jednymi z najstarszych materiałów pokryciowych.

Nasi przodkowie nie potrzebowali wiele czasu, by zorientować się, że są najtrwalsze, doskonale tłumią hałasy, a za sprawą wysokich parametrów termoizolacyjnych stanowią barierę dla wysokich temperatur latem, zaś zimą przeciwdziałają stratom ciepła. Dziś na dodatek mamy duży wybór kształtów, rozmiarów i… kolorów!

Na początek przyjrzyjmy się dachówkom ceramicznym z oferty Braasa – Złotej Budowlanej Marki Roku 2017 w kategorii „Pokrycia dachowe ciężkie”. Wykonawcy kolejny rok z rzędu wskazali tę markę jako najbardziej godną zaufania.

Dachówki ceramiczne produkuje się prawie niezmiennie od stuleci, używając do wytwarzania wyłącznie rodzimych, naturalnych surowców, takich jak: iły, glina i woda. Następnie wypalane są w temperaturze ok. 1000 °C. Jeśli dachówka ma mieć inny kolor od ceglastoczerwonego wówczas poddawana jest procesowi angobowania lub glazurowania. – Oba procesy polegają na powlekaniu dachówek przed wypalaniem barwioną gliną zawierającą dodatki uszlachetniające (tzw. szlachetną glinką). Głównym celem tych zabiegów jest uzyskanie różnych kolorów dachówek, ale przy okazji powleczone takimi powłokami dachówki ceramiczne stają się gładsze i odporniejsze na zabrudzeni. W wyniku angobowania powstają dachówki matowe, a efektem glazurowania są dachówki błyszczące. Klienci w Polsce w większości wybierają dachówki błyszczące – tłumaczy Dariusz Smolis, Koordynator Produktu Dachówka, Monier Braas.

Dachówka ceramiczna to również doskonała wentylacja i bardzo skuteczne odprowadzanie wody opadowej. Warto podkreślić jej użyteczność – praktycznie nie wymaga konserwacji. Wśród modeli dachówek ceramicznych możemy wyróżnić m.in. karpiówki, holenderki, holenderki płaskie, marsylianki, romańskie, suwakowe, zabytkowe i nowoczesne.

Oto najpopularniejsze z nich w naszym kraju.

  • Dachówka karpiówka

To najstarsza tradycyjna forma dachówki ceramicznej, stosowana od wieków. Do dziś karpiówka cieszy się nieprzemijającą popularnością, m.in. z uwagi na bogactwo kolorów, wykrojów oraz różnorodność w zakresie wykończenia powierzchni (dachówki naturalne, angoby, oraz nadające szczególnej elegancji glazury oraz glazury topline). Można ją układać na dwa sposoby: w koronkę lub łuskę, wówczas przypomina łuskę karpia (stąd nazwa karpiówka). Możesz wybrać tradycyjną dachówkę (Opal standard) lub żłobkowaną, typową dla budownictwa niemieckiego (Opal żłobkowany).

  • Dachówki nowoczesne

Do dachówek nowoczesnych zaliczmy te o futurystycznych kształtach, zakładkowe całkowicie płaskie lub o nietypowej optyce. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się dachówki płaskie, jak np. Smaragd w kształcie rombu, który nadaje efekt pokrycia łupkiem, czy oszczędny w formie Turmalin. Ten ostatni swoim prostym kształtem podkreśla nowoczesny charakter dachu i najlepiej komponuje się z budynkami o oszczędnej stylistyce. Aktualnie na rynek weszły dachówki Braas Signy, które łączą w sobie modny kształt z wyjątkowo dużą tolerancją nasuwania (co ułatwia prace dekarskie). Ten model dachówki od 10 lat cieszy się dużym powodzeniem we Francji oraz w krajach Beneluksu. W Polsce dostępny w najpopularniejszym na rynku kolorze – antracytowym.

  • Dachówka holenderka i rzymska

Holenderki zwane są również „esówkami” ze względu na charakterystyczny poprzeczny przekrój w kształcie litery S. Przykładem jest dachówka Achat o wyraźnym profilu fali, który daje bardzo wyważony, harmonijny obraz pokrycia. Jest nowczesną dachówką wyposażoną w zamki.

Z kolei dachówki holenderki płaskie, zwane także rzymskimi, charakteryzują się wypłaszczoną częścią środkową pojedynczej dachówki (dół fali jest płaski i łukiem delikatnie przechodzi w wypułość fali). Do tej rodziny zaliczają się dachówki Rubin. To najpopularniejszy typ dachówek na polskim rynku.

  • Dachówki marsylianki i romańskie

Marsylianki nazywane są często falsowymi czy też falsowymi z podwójną muldą. Swoje zastosowanie znajdują zarówno na zabytkach, jak i nowych stylizowanych domach (jak np. dachówka Granat 13V). Z kolei romańskie znane także pod nazwą śródziemnomorskie, greckie czy toskańskie, cechuje stosunkowo wąska i płaska część środkowa oraz wyraźny i dość wysoki profil fali.

 

Wykonawstwo

Rosnąca ilość różnych typów dachówki ceramicznej daje inwestorom ogromny wybór – poprzez kształt, wielkość dachówki, jej formę, kolor czy sposób wykończenia powierzchni możemy podkreślić indywidualny charakter naszego domu. Ostateczny efekt wizualny, a przede wszystkim trwałość i szczelność dachu wymagają również od wykonawców doskonalenia się, szkolenia i doświadczenia w pracy z różnymi produktami. Dlatego warto sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie ekipa dekarska ma dobrą renomę od wielu lat, jest polecana przez producentów i może pochwalić się bogatym portfolio. Od 9 lat marka Braas skupia najlepszych dekarzy w Polsce w ramach programu SUPERDEKARZ, proponując im liczne szkolenia i rywalizację zawodową. Możesz również sprawdzić, czy Twój dekarz należy do elitarnego grona Certyfikowanych Dekarzy Braas. Dlaczego? Bo dodatkowym atutem będzie szansa na otrzymanie wieloletniej Gwarancji Systemowej Braas na cały system dachowy, jeśli wybierzesz do budowy dachu produkty objęte tą usługą (jedyna na polskim rynku).

 

Piękna dachówka z naturalnych materiałów na pewno podbije wartość Twojego domu. Spraw, by jakość wykonania podniosła ją jeszcze bardziej.

 

 

Nadesłał:

SUPERDEKARZ

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl