Poradnik inwestora - Trwałość i funkcjonalność membran dachowych


Poradnik inwestora - Trwałość i funkcjonalność membran dachowych
2017-11-30
Membrany dachowe to element stanowiący niewielki odsetek kosztów wykonania dachu, ale ich niewłaściwy dobór czy też montaż może skutkować koniecznością wykonania często bardzo kosztowego remontu dachu bądź większymi rachunkami za ogrzewanie.

Dlatego wybierając membranę na swój dach warto wybrać produkty od znanego producenta.

Czy na membrany jest gwarancja?

Jakie skutki powoduje „spocony dach”? - Jeśli para przedostanie się do termoizolacji, to przy niskich temperaturach na zewnątrz budynku może dojść do wykroplenia się wilgoci wewnątrz ocieplenia, wówczas wzrośnie współczynnik przenikania ciepła dla przegrody, co przeniesie się na straty ciepła, czyli wyższe rachunki za ogrzewanie, a narastające zawilgocenie może spowodować zawilgocenie konstrukcji więźby dachowej – mówi Marek Podeszwa, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego Monier Braas.

Warto wiedzieć, że niektóre membrany posiadają gwarancję funkcjonalności. Dziś niewielu producentów ją oferuje, a stanowi ona zapewnienie, że produkt prawidłowo zamontowany będzie dobrze spełniał swoją rolę przez wiele lat. W 2016 roku Monier Braas wprowadził gwarancję funkcjonalności na membranę. Wynosi ona – w zależności od produktu – od 10 do 15 lat. Co oznacza gwarancja? To, że w okresie gwarancyjnym producent systemów dachowych zobowiązuje się do tego, że membrana dachowa – ułożona zgodnie z instrukcjami montażu pod pokryciem dachowym wykonanym z dachówki ceramicznej lub dachówki betonowej, użytkowana zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami - spełni wymogi hydroizolacyjności zgodnie z normą PL EN 13859 / PL EN 1928 (klasa W1). W przypadku, gdy membrana nie spełni wyżej wymienionych wymogów, Monier Braas wymieni produkt oraz pokryje koszty prac dekarskich poniesione w związku z demontażem i ponownym montażem membrany.

Wiedza procentuje

Czy warto znać zalecenia konstrukcyjne, zasady montażu oraz najważniejsze parametry membran? Z pewnością tak, gdyż porządkują one kryteria wyboru i ułatwiają wybór inwestorowi. Warto pamiętać, że to właśnie elementy dachu, których nie widać gołym okiem, zazwyczaj decydują o komforcie mieszkańców. W długoterminowej perspektywie również one wpływają na wartość budynku, co odzwierciedla się w cenie sprzedaży nieruchomości. Inwestując w produkty wysokiej jakości i zlecając prace zaufanemu dekarzowi (np. Certyfikowany Dekarz Braas) zminimalizujesz ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych oraz przedłużysz żywotność dachu. Ostatecznie dla inwestora liczy się spokój i pewny dach nad głową!

 

 

Regulamin, Polityka Prywatności i Polityka Cookies Grupy Kafito