Porcelana i fajans - na co uważać przy zakupie?


2014-07-25
Dobra ekskluzywne zawsze będą w cenie. ,,Białe złoto'', wytwarzane przez dalekowschodnich sztukmistrzów, dopiero w XVIII wieku ukazało mieszkańcom Europy sposób, w jaki można dokonać jego obróbki. Podobnie jak fajans, który zawładnął renesansowymi Włochami, nie przestaje zachwycać po dziś dzień.

Nim jednak zdecydujemy się na zakup należy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze przykładowo kunsztownej zastawy stołowej.


Sama technologia produkcji zarówno fajansu jak i porcelany jest bardzo podobna. Najważniejsza różnica objawia się w przygotowanych surowcach - w przypadku porcelany muszą być czystsze i o wiele drobniej zmielone. Fajans wypalany jest również w mniejszej temperaturze, sięgającej do tysiąca stopni Celsjusza, natomiast do wyrobu porcelany potrzebujemy jeszcze bardziej rozgrzanego pieca - do około 1300 stopni Celsjusza.


Szlachetna porcelana jest krystalicznie biała i dużo cieńsza od fajansu. Ten drugi materiał, którego wydobycie zapoczątkowano na Majorce, odlewany jest w grubszych formach, przez co jest zdecydowanie cięższy. I porcelana, jako jedyna przepuszcza światło. Ten ostatni atrybut najczęściej pozwala bezsprzecznie ocenić, co jest fajansem, a co porcelaną.


Jest to o tyle istotne, że nawet niektórzy sprzedawcy, szczególnie tacy okupujący stoiska na bazarach, niekiedy sami nie wiedzą, co sprzedają, lub też nie mają pojęcia, jaki rarytas posiadają w swojej kolekcji.


Więc jak odróżnić tanią imitację, do wyrobu najwyższego uznania?


Baczną uwagę trzeba zwracać na wagę naczynia. Jeśli ma grube ścianki, a jest bardzo lekkie to wówczas mamy pewność, że proces palenia surowca został poważnie skrócony, co sprawia, że wyrób końcowy jest mniej wytrzymały na uszkodzenia termiczne i mechaniczne. Im mnie porowaty materiał, tym bardziej trwały.


Słabej jakości ceramikę, którą próby wypalania podjęto przed pięciuset laty we włoskim mieście Feanza (stąd nazwa fajans), można również sprawdzić w sposób mało higieniczny, a mianowicie... językiem. Dotykamy nim podstawy i jeśli język przyczepia się do niej jest to oznaka słabego pochłaniania wody, a więc innymi słowy gorszej jakości.


,,Białe złoto'' natomiast najlepiej przyłożyć do przedmiotu będącego śnieżno białym, by porównać odcień. Im mniej szara barwa porcelany, tym jest lepszego gatunku. Należy się również wystrzegać mocno barwionej powłoki, bowiem zastępuje ona szkliwo pokrywające porcelanę przez co odbija się to również na jej odporności na uszkodzenia.


Większa świadomość własnych decyzji prowadzi do tego, że nie stajemy się ofiarami własnej ignorancji, którą mogą wykorzystać nieuczciwi sprzedawcy. Dlatego zaleca się, w szczególności rozglądając się za cenionymi dobrami, korzystanie ze sprawdzonych, renomowanych marek.

 

Więcej informacji uzyskasz pod tym adresem.

Nadesłał:

Zubol

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl