Poród w domu i w szpitalu – wady i zalety


2015-05-22
W dzisiejszych czasach poród w szpitalu jest już niejako standardem, niemniej jednak należy pamiętać o tym, że kobiety mają również możliwość urodzenia dziecka w domu. Wiele z nich decyduje się na ten drugi wariant. Czy jednak zawsze jest to wskazane?

Czy warto rodzić w szpitalu?


Często można się zetknąć z opiniami, że warunki w polskich szpitalach są dla rodzących niesprzyjające. Kobiety skarżą się na to, że są nieludzko traktowane przez położne i lekarzy – brakuje indywidualnego podejścia dającego poczucie bezpieczeństwa, które każdej rodzącej jest bardzo potrzebne. Często też szpitalny personel robi problem, jeśli chcemy aby przy porodzie obecna była osoba bliska pacjentce. Panie w wielu przypadkach czują się traktowane przedmiotowo i pozostawione same sobie, bez jakiegokolwiek wsparcia.


Oczywiście, medal ma również drugą stronę. Przede wszystkim szpital szpitalowi nierówny – nie wszędzie jest tak, jak to zostało opisane powyżej. Poza tym największą zaletą rodzenia w szpitalu jest szybki dostęp do specjalistycznego sprzętu – na wypadek, gdyby doszło do powikłań. Te zaś przytrafić się mogą zawsze – nawet jeśli ciąża przebiegała bez zarzutu. W takich sytuacjach warunki szpitalne są po prostu niezastąpione.


Co trzeba wiedzieć o porodach w domu?


Z kolei poród w domu jest dla kobiety bardziej komfortowy. Mniejszy jest stres, gdyż nie podlega się szpitalnym procedurom, które same z siebie są stresujące. Co najważniejsze – kobieta sama może wybrać pozycję, w której będzie jej najwygodniej rodzić. Prawda jest taka, że pozycja na szpitalnym łóżku nie jest naturalną pozycją porodową. Poza tym odpada również ryzyko szpitalnych zakażeń.


Rozważając opcję rodzenia w domu, trzeba liczyć się z tym, że istnieją ku temu przeciwwskazania. Wariant ten nie wchodzi w rachubę np. w przypadku kobiet chorych na cukrzycę, z ciążowymi powikłaniami, po operacjach ginekologicznych etc. Kolejną niedogodnością jest niemożność skorzystania ze specjalistycznego sprzętu, gdy pojawią się powikłania. Poza tym dochodzi jeszcze aspekt finansowy – nie wszystkich stać na poród w domu.

Poczytaj więcej: http://www.9-miesiecy.pl/art,19.htm

Nadesłał:

Marta Pobierska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl