Porozmawiajmy o godności. Światowy Dzień Uchodźcy w warszawskich szkołach


2018-06-22
Obchodzony 20 czerwca Światowy Dzień Uchodźcy to dobry pretekst do podjęcia na nowo debaty na jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów ostatnich miesięcy.
Dlaczego „inny” tak często oznacza „gorszy”? Z jakimi problemami borykają się w Polsce uchodźcy? Jak możemy pomóc przybyszom z innych krajów w szybszej integracji z naszym społeczeństwem? 
– odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczniowie trzech warszawskich szkół w ramach Światowego Dnia Uchodźcy, organizowanego przez Fundację Global Dignity Poland.
Obchodzony 20 czerwca Światowy Dzień Uchodźcy to dobry pretekst do podjęcia na nowo debaty na jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów ostatnich miesięcy. Szacuje się, że aż 21 ml osób na całym świecie jest zmuszona do opuszczenia swojego kraju z powodu konfliktów zbrojnych, prześladowań lub naruszeń praw człowieka.  Dla większości z nich uchodźstwo oznacza rozłąkę 
z najbliższymi, utratę dorobku całego życia i wielomiesięczną tułaczkę; dla niektórych - realne niebezpieczeństwo, w tym zagrożenie ze strony oszustów i handlarzy ludźmi. 
W 2017 r. Urząd ds. Cudzoziemców nadał ochronę 5534 osobom, które ubiegały się o azyl w Polsce.  Najczęściej o status uchodźcy występują w naszym kraju Tadżycy, Czeczeńcy i Ukraińcy.  Czy Polska stanie się dla nich spokojną przystanią, zależy nie tylko od regulacji prawnych, ale też od postawy nas wszystkich: polskich sąsiadów, współpracowników, szefów, kolegów i koleżanek z klasy. Jak pokazuje praktyka, cudzoziemcy doświadczają w Polsce bardzo skrajnych sytuacji. Irańczyka Salara Farsiego spotkał atak na tle ksenofobicznym: zniszczono witrynę prowadzonej przezeń kawiarni, przesłano mu list z pogróżkami, a prokuratura umorzyła w tej sprawie postępowanie. Z kolei rodzina kirgiskiej dziennikarki i tłumaczki Elmiry Abasbekowej nieocenioną pomoc otrzymała od młodych ludzi, kolegów z liceum syna Kubana. By zapobiec deportacji chłopca, jego rodziców i braci, uczniowie dotarli z petycją do najważniejszych osób w państwie. 
Salar Farsi i Elmira Abasbekowa byli gośćmi obchodów Światowego Dnia Uchodźcy w warszawskiej Szkole Podstawowej nr 98 z Oddziałami Integracyjnymi im. Lucy Maud Montgomery. Szkołę odwiedzili również Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i Andrzej Stefański, koordynator ds. społecznych z Biura RPO. Omówili oni z młodzieżą formy wsparcia, jakich każdy z nas może udzielić uchodźcom oraz – wspólnie z Jackiem Olechowskim z Global Dignity Poland i Pawłem Cywińskim 
z portalu uchodzcy.info, obalili mity narosłe wokół tego tematu. W spotkaniu oprócz uczniów Szkoły Podstawowej nr 98 wzięli udział ich starsi koledzy z CLVI Liceum Ogólnokształcącego Integracyjnego oraz Zespołu Szkół 59 ul Jana III Sobieskiego w Warszawie. 

Inicjatorem wydarzenia była Fundacja Global Dignity Poland, która od ponad 10 lat propaguje wśród dzieci i młodzieży ideę godności, uświadamiając, że ma do niej prawo każdy, niezależnie od wieku, pochodzenia, wyznania czy koloru skóry. Skąd pomysł na Światowy Dzień Uchodźcy w szkołach? Kwestia uchodźców jest nierozerwalnie związana z godnością osobistą – zapewnia prezes Global Dignity Poland, Jacek Olechowski. Uchodźcy to osoby po ciężkich przejściach, często traumatycznych, które jak mało kto potrzebują naszego wsparcia, szacunku oraz zwykłej ludzkiej empatii. Z empatią niestety nikt się nie rodzi, a nabywamy jej dopiero w procesie wychowania. Dlatego nasza fundacja tak duży nacisk stawia na edukację na temat godności osobistej, prowadzoną od najmłodszych lat, gdy umysły są jeszcze chłonne, ciekawe świata i pozbawione uprzedzeń – mówi Olechowski.

Jackowi Olechowskiemu wtóruje Paweł Cywiński, redaktor magazynu „Kontakt”, założyciel portalu uchodzcy.info i działacz na rzecz podnoszenia świadomości społecznej na temat uchodźców w Polsce 
i Europie. Cała nadzieja w młodym pokoleniu – mówi. Pozwoliliśmy, by dyskurs o uchodźcach zdominowały uprzedzenia i przekłamania. Nakręcamy wspólnie spiralę nienawiści, nie pamiętając, że Polacy również bywali uchodźcami i dostawali pomoc od innych narodów. W najbliższych latach cudzoziemców w naszym kraju będzie przybywać. Takie są fakty. Czas odłożyć uprzedzenia na półkę 
i nauczyć się szacunku do innych kultur i obyczajów. Osiągniemy to wyłącznie rzetelną edukacją – dodaje Cywiński.

Nadesłał:

MCConsultants

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl