Portrety Polskiej Medycyny 2013


2013-10-23
Portrety Polskiej Medycyny 2013, wyróżnienia honorujące osoby i instytucje, które w minionym roku odniosły znaczące sukcesy w sferach: zarządzania placówkami medycznymi, terapii oraz kreowania polityki zdrowotnej państwa, przyznane.

Kolegium Redakcyjne zespołów dziennikarskich Rynku Zdrowia, miesięcznika, który stanowi opiniotwórcze forum dyskusji o polskim systemie opieki zdrowotnej, a także dostarcza rzetelnej wiedzy na temat aktualnych trendów, sytuacji i najlepszych rozwiązań w sektorze medycznym oraz portalu rynekzdrowia.pl, codziennego serwisu internetowego dla szeroko rozumianej branży medycznej, przyznały prestiżowe wyróżnienia w 6 kategoriach.

 

Uroczyste wręczenie Portretów Polskiej Medycyny nastąpiło podczas gali wieńczącej pierwszy dzień IX Forum Rynku Zdrowia, 22 października br. w warszawskim Hotelu Sheraton.

 

Nagrody „Portrety Polskiej Medycyny” 2013 otrzymali:

·         w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne):

Prof. Tomasz Grodzki, Dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Profesora Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie oraz Kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji PUM w Szczecinie.

Uzasadnienie: Konsekwencja w działaniu profesora Tomasza Grodzkiego umożliwiła utworzenie od podstaw ośrodka przeszczepiania płuc w Szczecinie. Jest to drugi taki ośrodek w kraju. W tym roku przeprowadzono z powodzeniem pierwszą w Szczecinie operację transplantacji dwóch płuc. Ośrodek rocznie zamierza wykonywać przeszczepy u 20 chorych. Przeszczep płuca jest często jedynym ratunkiem dla pacjentów z mukowiscydozą. Ten sukces medyczny nie byłby możliwy bez zdolności organizacyjnych profesora Tomasza Grodzkiego, który jest nie tylko znakomitym torakochirurgiem, ale i menedżerem. Od 15 lat sprawnie zarządza Specjalistycznym Szpitalem im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie.

 

Waldemar Kwaterski, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach.

Uzasadnienie: Waldemar Kwaterski sprawnie kieruje Szpitalem w Sejnach od 13 lat. Potrafi skutecznie sięgać po środki unijne, dzięki czemu szpital realizuje liczne inwestycje, a także projekty transgraniczne. Kiedy jedna z lecznic w województwie podlaskim zaczęła borykać się z poważnymi problemami finansowymi, w środowisku medycznym żartowano, że aby uzdrowić tę sytuację, „wystarczy ściągnąć dyrektora z Sejn”. Waldemar Kwaterski jest świetnym menedżerem – nie tylko na trudne czasy. Placówka w Sejnach nie ma problemów finansowych.

 

·         w kategorii Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne):

Joanna Szyman, Prezes Scanmed Multimedis.

Uzasadnienie: Grupa Scanmed Multimedis to między innymi świetnie działający Szpital św. Rafała w Krakowie, sukcesywnie poszerzający zakres świadczeń – także o najbardziej nowoczesne procedury medyczne. W ostatnim czasie Grupa dynamicznie rozwija inne obszary swojej aktywności, w tym usługi obejmujące opiekę ambulatoryjną, diagnostykę obrazową oraz transport medyczny w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach – w ramach 22 wielospecjalistycznych centrów medycznych, sieci ponad 300 placówek partnerskich i wspomnianego Szpitala św. Rafała.

 

·         w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia 2013:

Prof. Jerzy Hołowiecki z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział w Gliwicach.

Uzasadnienie: Portret za przygotowanie złotego standardu w leczeniu ostrej białaczki szpikowej. Profesor Jerzy Hołowiecki jest pomysłodawcą leczenia, polegającego na podawaniu chorym w zestawie z daunorubicyną i cytarabiną, pokrewnego chemicznie, innego analogu puryn – fludarabiny. Taka terapia została uznane za złoty standard przez NCCN – stowarzyszenie 21 czołowych amerykańskich ośrodków onkologicznych. W Polsce badania wieloośrodkowe nad tym standardem prowadziły ośrodki ze Stowarzyszenia Polskiej Grupy Białaczkowej – PALG. Przewodniczącym grupy jest Profesor Jerzy Hołowiecki. Wyniki ostatniego z badań, oparte na obserwacji ponad 670 chorych, lekarze opublikowali w ubiegłym roku w Journal of Clinical Oncology – najwyżej notowanym czasopiśmie onkologicznym na świecie.

 

·         w kategorii Wydarzenie Rynku Zdrowia 2013:

zakończenie przez Bupa – międzynarodową grupę działającą na rynku opieki zdrowotnej – procesu przejęcia od Mid Europa Partners Grupy LUX MED.

Uzasadnienie: Ogłoszony 21 grudnia 2012 r. proces przejęcia od Mid Europa Partners Grupy LUX MED – największej w Polsce prywatnej sieci medycznej – zakończył się w kwietniu 2013 r. sfinalizowaniem transakcji o wartości 400 mln euro. Ta największa transakcja kapitałowa na polskim rynku medycznym z jednej strony dowodzi uznania dla modelu zarządzania i sukcesów Grupy LUX MED, a z drugiej strony – świadczy o zainteresowaniu poważnych inwestorów naszym sektorem ochrony zdrowia.

 

wdrożenie systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) oraz Zintegrowanego Informatora Pacjenta (ZIP)

Uzasadnienie: Sprawne uruchomienie 1 stycznia 2013 r. systemu eWUŚ było możliwe m.in. dzięki akcji informacyjnej, szkoleniom, współpracy Narodowego Funduszu Zdrowia z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji oraz ZUS i KRUS. eWUŚ uwalnia pacjentów od obowiązku okazywania dowodu ubezpieczenia przy każdej wizycie u lekarza, a placówkom medycznym ma dać jasność, kiedy zasadne jest udzielenie świadczenia w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. 1 lipca br. ruszył Zintegrowany Informator Pacjenta, umożliwiający każdemu, kto korzysta ze świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia w NFZ dostęp do informacji m.in. o tym, gdzie się może leczyć, jakie są terminy oczekiwania na daną wizytę lub świadczenie. Oba rozwiązania, choć na pewno muszą jeszcze „okrzepnąć”, są istotnymi elementami informatyzacji ochrony zdrowia w Polsce.

 

·         w kategorii Osobowość Rynku Zdrowia 2013

Ewa Błaszczyk-Janczarska, prezes Fundacji „Akogo?”

Uzasadnienie: Fundacja „Akogo?”, założona przez Ewę Błaszczyk-Janczarską, doprowadziła do wybudowania Kliniki Budzik w Warszawie, pierwszej tego typu placówki w Polsce – tyleż wyjątkowej, co bardzo potrzebnej. Głównym celem Fundacji „Akogo?” jest pomoc dzieciom po ciężkich urazach mózgu, często przebywającym w śpiączce. 13 września 2013 r., dwa miesiące od wybudowania, w Klinice Budzik ze śpiączki wybudziła się 16-letnia Klaudia ze Słupska. Nagroda za determinację i konsekwencję, dzięki której powstała tak ważna dla pacjentów i ich rodzin klinika.

 

·         w kategorii Lider Rynku Zdrowia 2013:

Zespół Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej w Centrum Onkologii – Instytut w Gliwicach

Uzasadnienie: 15 maja 2013 r. zespół lekarzy z Centrum Onkologii w Gliwicach pod kierownictwem profesora Adama Maciejewskiego przeprowadził pierwszą na świecie pilną transplantację twarzy ze wskazań życiowych. Operacja była wyjątkowa nie tylko w aspekcie medycznym, ale i organizacyjno-logistycznym. Procedura transplantacyjna trwała 26 godzin; było w nią zaangażowanych 26 lekarzy, w sumie zespół liczył ok. 100 osób. Ten sukces dowodzi, iż medycyna – mimo że potrzebuje wybitnych indywidualności – jest w istocie „grą zespołową”. Pacjentem był 33-letni mężczyzna, który uległ wypadkowi w zakładzie kamieniarskim. Zanim trafił do Gliwic, został przewieziony do odległego o 20 km od miejsca wypadku Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, gdzie lekarze podjęli się replantacji fragmentu twarzy, a wcześniej zatamowali krwotok i zabezpieczyli drogi oddechowe.

 

***

Forum Rynku Zdrowia każdego roku gromadzi ponad 1000 przedstawicieli szeroko rozumianego środowiska medycznego, wybitne postaci medycyny, menedżerów placówek medycznych, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej. 

Podczas IX Forum Rynku Zdrowia, w dniach 22-23 października 2013 roku, oprócz sesji plenarnej, odbędzie się 14 dyskusji panelowych dotyczących zarówno organizacji, finansów i zarządzania w ochronie zdrowia, jak również terapii w wybranych dziedzinach medycyny.

Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.

 

Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się pod adresem:

http://www.rynekzdrowia.pl/

###

Informacje o Grupie PTWP SA:

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Specjalizuje się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji obejmujących wydawanie magazynów prasowych i specjalistycznych publikacji, budowę i zarządzanie portalami internetowymi, a także organizację kongresów, konferencji, seminariów i wydarzeń specjalnych oraz szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.

 

Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i miesięcznika Farmer. Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP-ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, infodent.pl, pulsHR.pl, promocjada.pl, farmer.pl oraz serwis gieldarolna.pl.

 

W kwietniu br. Grupa PTWP zadebiutowała na rynku NewConnect.

Zapraszamy na stronę www.ptwp.pl.

Nadesłał:

ImagoPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl