Poszukiwani opiekunowie osób starszych


Poszukiwani opiekunowie osób starszych
2015-09-16
Wbrew panującym stereotypom nie tylko kobiety, lecz także mężczyźni posiadają odpowiednie predyspozycje i umiejętności do pracy jako opiekun osób starszych. Mężczyźni decydujący się na pracę w tym zawodzie świetnie się sprawdzają.

To również odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na profesjonalną opiekę dla osób starszych i niesamodzielnych. Potwierdza to doświadczenie Care Experts, firmy świadczącej usługi opiekuńcze dla seniorów.

 

Według danych GUS-u z 2012 roku około 80% stanowisk związanych z opieką zdrowotną i pomocą społeczną zajmowały kobiety. Oznacza to, że na 445 pań pracujących w tym sektorze przypadało tylko 100 panów. Widać to bardzo wyraźnie również na co dzień – wśród rodzin, które zajmują się swoimi bliskimi w podeszłym wieku. To przede wszystkim matki, córki czy babcie poświęcają się opiece nad swoimi członkami rodziny. Tak też jest wśród zawodowych opiekunów osób starszych – panie częściej aplikują na oferty pracy.

 

Tymczasem z obserwacji Care Experts wynika, że w wielu sytuacjach rodziny seniorów chętnie widziałyby na stanowisku opiekuna osób starszych również panów. Jest tak szczególnie często w przypadku osób niesprawnych ruchowo czy leżących. Taki postulat zgłaszają również starsi mężczyźni, którzy wymagają opieki. W ich ocenie obecność opiekuna – mężczyzny byłaby często mniej krępująca, a równocześnie pozwoliłaby wspomóc ich żony w wykonywaniu obowiązków opiekuńczych. Mężczyźni w roli opiekunów wykazują się dużą dozą cierpliwości i zrozumieniem dla problemów osób starszych. Charakteryzuje ich też znaczna wytrzymałość psychiczna oraz fizyczna, jak również zdolność do szybkich reakcji. To cechy niezmiernie istotne w pracy opiekuna czy pielęgniarza.

 

Wbrew stereotypom panowie doskonale sprawdzają się na stanowiskach opiekunów i pielęgniarzy. Jak sami podkreślają, wykonywanie tego zawodu to dla nich więcej niż zwykła praca. – Pomoc osobom starszym w codziennym życiu to moja praca, moja pasja i mój sposób na spełnianie się. Moje ostatnie 10 lat pracy było związanie z niesieniem pomocy osobom starszym – mówi Arkadiusz Szyjkowski – opiekun Care Experts, na co dzień wspierający osoby starsze, chore i niesamodzielne w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej na warszawskim Nowolipiu.

 

W tym zawodzie wyjątkową sprawą jest satysfakcja z tego, że jestem osobą, która pomaga innym tym, którzy nie radzą sobie sami. Zadowolenie podopiecznego i chęć ponownego spotkania są nie do przecenienia - dodaje Arkadiusz Szyjkowski.

 

Opiekun i opiekunka to ten sam zawód

 

Czym jest spowodowane postrzeganie zawodu opiekuna osoby starszej jako bardziej kobiecego i dlaczego opieka nad osobami starszymi lub dziećmi jest dziedziną tak sfeminizowaną? Jednym z powodów niskiego udziału procentowego mężczyzn w zawodzie opiekuna jest stereotypowe myślenie. Choć podział na zawody bardziej kobiece i bardziej męskie powoli się zaciera, nadal nie postrzega się kobiety jako elektryka czy operatora maszyn, a mężczyzny w roli dobrego opiekuna osoby starszej czy dziecka. Co ważne, panowie, wybierający taki zawód, są pozytywnie odbierani przez swoją rodzinę i znajomych oraz nie uważają, że pracują w sfeminizowanym zawodzie. Twierdzą również, że doświadczenia wyniesione z pracy przekładają się pozytywnie na ich życie rodzinne. – Spotkałem się z bardzo pozytywną reakcją otoczenia na zawód, który wykonuję. Usłyszałem również opinię, że jest to moje powołanie i myślę, że dużo w tym prawdy – mówi Arkadiusz. – Doświadczenie zdobyte w tym zawodzie pomaga mi w opiece nad rodzicami, którzy są w podeszłym wieku i również wymagają troski i zaangażowania z mojej strony – dodaje Szyjkowski.

 

Postrzeganie zawodu opiekuna osób starszych jako pracy wyłącznie dla kobiet nie ma uzasadnienia historycznego, ponieważ – jak dowodzą badania – pierwsza szkoła pielęgniarska stworzona w Indiach ok. 250 r. p.n.e. była przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn. Wyjaśnienia pochodzenia stereotypu można doszukiwać się w działalności Florence Nightingale, angielskiej pielęgniarki i działaczki społecznej, pionierki współczesnego pielęgniarstwa, która spowodowała, że zawód ten utożsamiany jest aż do dzisiaj z kobietą oraz z jej opiekuńczą rolą. Nightingale opisała sposoby i metody pielęgnacji chorych oraz określiła zasady, którymi powinny kierować się pielęgniarki. Mimo że opiekun i opiekunka to ten sam zawód i zakres obowiązków,w świadomości wielu osób występują jako dwie różne specjalności. Być może jest to spowodowane tym, że mężczyzn mniej identyfikuje się z empatią oraz odpowiednią wrażliwością – w przeciwieństwie do uznawanych za wrażliwe z natury i rodzinne kobiety. Według Arkadiusza Szyjkowskiego, opiekuna Care Experts, nie należy traktować pracy opiekuna i opiekunki jako różnych zawodów. Wypełniają oni swoje obowiązki najlepiej jak potrafią. Liczą się indywidualne umiejętności danego pracownika w zakresie opieki nad osobami starszymi, a nie jego płeć.

Zaproszenie do rekrutacji

 

Care Experts zaprasza wszystkie osoby czujące powołanie do pracy z osobami starszymi i posiadające kompetencje w tym zakresie do składania swoich aplikacji na stanowisko opiekuna lub opiekunki osób starszych. Szczególnie gorąco zachęcamy panów do wysyłania swoich CV. Więcej szczegółów
na www.careexperts.pl.

 

 

Arkadiusz Szyjkowskiopiekun osób starszych, Care Experts

 

Arkadiusz Szyjkowski (61 lat), ojciec Piotra (32 lata) i Adriana (19 lat) – od 10 lat pracuje w zawodzie opiekuna osób starszych, wcześniej zajmował stanowiska specjalisty ds. administracyjnych. Doświadczenie zdobywał w Wielkiej Brytanii i w Polsce, głównie przy podopiecznych wymagających kompleksowej opieki lub chorujących na Alzheimera. Po pracy jeździ na rowerze i opiekuje się dwoma kotami. Urlop spędza zwiedzając różne kraje. Marzy o podróży na własnym motocyklu.

 

Nadesłał:

JBcomm

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl