Poznaj magiczne sposoby na szczęście
Jaką szczególną moc ma podkowa, czemu malujemy wielkanocne pisanki i skąd wzięła się tradycja ubierania świątecznej choinki? Na te i wiele innych pytań dotyczących polskich zwyczajów, obrzędów i przekonań odpowie wyjątkowa wystawa, którą do 4 listopada można podziwiać w CH Auchan Płock.
Polska kultura ludowa pełna jest ciekawych wierzeń i symboli, za pomocą których ludzie starali się uczynić swoje życie zdrowym, dostatnim i szczęśliwym. Te z nich, które opanowały umysły mieszkańców Mazowsza i regionów ościennych, prezentuje wystawa „Ludowe Feng Shui. Magia w chłopskiej zagrodzie”, którą od 22 października można podziwiać w CH Auchan Płock.
Dzięki kolorowym fotografiom i bogatym opisom goście galerii handlowej poznają genezę licznych, typowych dla regionu zwyczajów oraz przekonań. Wystawa „Ludowe Feng Shui” odpowie na przykład na pytania, czemu nie powinniśmy witać się przez próg, czy siadać na rogu stołu.
- Feng shui to wywodząca się ze starożytnych Chin sztuka planowania przestrzeni w celu zapewnienia sobie szczęścia i spokoju. Analogiczne praktyki można zaobserwować w polskiej kulturze ludowej, gdzie od lat funkcjonują przekonania i symbole mające poprawić jakość naszego życia. Co ciekawe, takie magiczne myślenie w dalszym ciągu funkcjonuje w naszej świadomości – mówi Grzegorz Piaskowski, współautor wystawy.
Ekspozycja opracowana przez Muzeum Mazowieckie w Płocku ukazuje liczne magiczne zabiegi stosowane nie tylko przed wiekami, lecz także te, obecne współcześnie i towarzyszące nam w codziennym miejskim życiu.
Wystawę „Ludowe Feng Shui. Magia w chłopskiej zagrodzie” można podziwiać do 4 listopada w CH Auchan Płock przy ulicy Wyszogrodzkiej 140.
Nadesłał:
Centrum Handlowe Auchan
|