Poznaj tajniki haftu z województwa kujawsko-pomorskiego!


2013-06-17
Rękodzieło na Kujawach zyskuje coraz większą ilość zwolenników! Dzięki temu tradycje przekazywane są nadal z pokolenia na pokolenie, a my możemy cieszyć się regionalnymi wyrobami prosto z województwa kujawsko-pomorskiego.

Haft kujawski jest jednym z przykładów tradycyjnego rękodzieła, które przetrwało po dziś dzień i nadal jest rozpowszechniane. Pierwszym jego rodzajem jest haft kaszubski, który wywodzi się z okolic Borów Tucholskich i reprezentowana jest przez Klub Miłośników Złotych oraz Bursztynowych Barw. Cechą charakterystyczną tego rodzaju haftu jest zastosowanie jasnych, złotych i bursztynowych barw nici oraz białego lub szarego płótna na spód.

Linia jest miękka, płynna, często symetryczna. Odmianą szkoły tucholskiej jest szkoła borowiacka, która posługuje się zróżnicowaną gamę kolorystyczną. Jej popularnymi motywami są serca, rozety, tulipany, słoneczniki czy chabry. Stosuje się siedem odcieni złota oraz brązu.

Inną odmianą tego rodzaju rękodzieła na Kujawach jest haft pałucki. Wykonuje się go na białym płótnie białymi nićmi. Często jako materiał stosuje się również czerwoną lub pasiastą tkaninę. Cechą charakterystyczną tej odmiany haftu kujawskiego są motywy roślinne. Warto również wspomnieć o tym, że jest on wypukły, nanoszony ściegiem na okrętkę lub dzierganym. Haft pałucki najczęściej wykorzystywany jest do haftowania kołnierzyków koszul, mankietów, kryz, białych halek, czerwonych halek, fartuchów czy czepców.

Przy okazji haftu warto również wspomnieć o koronce czółenkowej, czyli frywolitce. Technika ta znana jest już od siedemnastego wieku i należała ona do jednego z najpopularniejszych rodzajów rękodzieła na tym terenie. Haft frywolitkowy wykonany jest najczęściej z bawełnianych lub jedwabnych nici za pomocą specjalnych deseczek w kształcie łódeczek, połączonych ze sobą kołkiem.

Zapraszamy na www.kujawskie.eu

Nadesłał:

kujawskie

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl