Praca dla programisty - kursy i szkolenia
Aby zostać dobrym i cenionym przez potencjalnych pracodawców programistą, należy zacząć naukę zawodu jak najwcześniej.
Już jako nastolatkowie powinniśmy uczyć się prostych technik programowania, by później móc rozwijać te umiejętności. Warto także podnieść poziom umiejętności matematycznych, które są niezbędne w pracy każdego informatyka.
Zwykle konieczne jest także ukończenie studiów wyższych - najlepiej na politechnice. Studia nie dadzą nam jednak pełnego obrazu o tym, czym zajmuje się programista, dlatego konieczne jest późniejsze uzupełnianie wiedzy kursami i szkoleniami. Jest to ważne zwłaszcza dlatego, że wiedza w informatyce bardzo szybko się dezaktualizuje.
Predyspozycje do bycia programistą
Praca programisty wymaga zdolności logicznego myślenia, systematyczności, zamiłowania do rozwiązywania problemów informatycznych oraz samodzielności. Ostatnia cecha jest ważna nawet przy wykonywaniu projektów zespołowych, gdyż każdy członek zespołu powinien wykonać swoje zadanie bez pomocy innych.
Szczególne znaczenie ma także kreatywność, gdyż wbrew opinii laików, programista nie jest osobą, która wpisuje do komputera wyuczone na pamięć formułki - tworzy ona bowiem skomplikowaną i wymagającą konstrukcję, od której wymaga się nie tylko ładnego i czytelnego wyglądu, ale także stabilności oraz prawidłowego działania.
Zobacz oferty: praca programista
Język angielski konieczny
Zanim zacznie się naukę programowania konieczne jest nauczenie się języka angielskiego. Język ten jest bowiem uznawany za międzynarodowy język programistów. Znajomość wielu pojęć jest nie tyle wymagana, co przydatna w pracy przy użyciu najpowszechniejszych języków programowania. Ponadto po angielsku przygotowuje się większość dokumentacji.
Studia to nie wszystko
Chociaż od programistów zwykle wymaga się posiadania wykształcenia wyższego, to nie jest ono wystarczające do podjęcia pracy zawodowej. Ważniejsze jest bowiem posiadanie konkretnych umiejętności potwierdzonych certyfikatami i dyplomami. Umiejętności te najlepiej jest nabywać na kursach i szkoleniach. Oferty szkoleń i kursów można znaleźć przede wszystkim w Internecie. Czas ich trwania oraz ich koszty są zależne od obszerności materiału, który zostaje na nich omówiony.
Jakie kursy?
Każdy programista powinien ukończyć kursy pozwalające pochwalić mu się certyfikatami znajomości języków: Java, C++, Objective-C, C#, PHP, VisualBasic, Python, Perl czy Assembler. Są to języki, które pozwalają programować nie tylko pod najpopularniejszy w naszym kraju system operacyjny Windows, ale także pod rzadziej używany Linux czy Mac OS X. Warto także postawić na kursy uczące obsługi baz danych oraz protokołu HTTP.
Obecnie konieczne jest uczenie się języków programowania służących do programowania obiektowego. Umiejętność ta jest często wymagana nawet wtedy, gdy nie jest ona konieczna. Jeśli więc chcemy być rozchwytywanymi programistami, nie ograniczajmy się jedynie do poznania Assembler czy do projektowania sterowników - jest to zbyt wąska specjalizacja, która może nie zapewnić nam dobrej posady.
Polecamy aktualne ogłoszenia o prace w kraju oraz zagranicą
Nadesłał:
Kasiamer
|