Praca za granicą, a konto walutowe. Czy warto założyć rachunek w obcej walucie?
Tygodnie ciężkiej pracy za granicą, wyrzeczeń i oszczędzania, wszystko tylko po to by odkryć tuż przed powrotem do kraju, że plik odłożonych banknotów zniknął? Jak uniknąć takiej sytuacji kiedy wyjechaliśmy do pracy za granicą? Podpowiada kantor Pomarańczarnia.pl
Konto walutowe może okazać się szczególnie przydatne dla osób, które planują podjęcie pracy za granicą, często podróżują, posiadają kredyt walutowy lub często robią zakupy w internecie. Dzięki niemu pieniądze będą przechowywane bezpiecznie a przy odrobinie zaangażowania również tanio i wygodnie. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Uważaj na niekorzystne przewalutowanie w bankach
Rachunek w obcej walucie pozwala uniknąć kosztów przewalutowania, czyli przeliczenia transakcji przez bank z jednej waluty na drugą. Wypłata, którą otrzymujemy od pracodawcy na polskie konto przeliczana jest na złotówki, co nie zawsze musi okazać się dla nas korzystne. Dzieję się tak, ponieważ banki oferują niekorzystne kursy wymiany walut. Posiadając konto walutowe takie problemy nas nie dotyczą, gdyż pieniądze przechowywane są w tej samej walucie i to my decydujemy w odpowiednim momencie, kiedy chcemy je wypłacić i wymienić oraz jaki kantor i kurs wybrać. Gdy dodamy do tego możliwość korzystania z kantorów internetowych, które często oferują korzystniejsze kursy walutowe, nasze zyski będą jeszcze większe.
Konto walutowe daje nam wiele dodatkowych korzyści, ale tylko w momencie dokładnego przeanalizowania opłat z jego korzystania. Przed decyzją o jego założeniu zadbajmy, aby opłaty za prowadzenie rachunku były jak najmniejsze lub nie było ich wcale.
Sprawdź koszty prowadzenia konta
Obecnie na polskim rynku najczęściej możemy założyć konta w walutach: euro, dolar, frank szwajcarski oraz funt brytyjski. Wybór waluty zależy oczywiście od miejsca, do którego jedziemy. W przypadku opłat zwracajmy uwagę na koszty prowadzenia konta, wydania karty oraz przelewów.
Banki coraz rzadziej decydują się na pobieranie opłat za prowadzenie rachunku. Jednak w przypadku posiadania karty, za pomocą której wypłacimy pieniądze z bankomatów, może być pobierana dodatkowa kwota(od kilku do kilkunastu złotych). Również przelewy z konta walutowego obwarowane są dodatkowymi kosztami. O ich wysokość należy zapytać w placówce banku lub konsultanta infolinii.
Konto walutowe, a kantor internetowy
Niezawodnym pomysłem i dodatkiem do konta walutowego jest możliwość skorzystania z oferty kantorów internetowych, dzięki którym możemy zaoszczędzić dodatkowe środki. Jak to działa?
„Proces wymiany w elektronicznym kantorze odbywa się w ten sposób, że pieniądze z polskiego rachunku przelewamy do e-kantoru, a następnie pieniądze wędrują na nasze konto walutowe. Pozwala to w szybki, bezpieczny i wygodny sposób zaoszczędzić dodatkowe pieniądze dzięki korzystnemu kursowi.” - podpowiada Magdalena Hubka z kantoru internetowego pomarańczarnia.pl.
Wybierając konto walutowe musimy odpowiedzieć sobie na następujące pytanie: do czego ono będzie nam służyć? Jeżeli będziemy przyjmować wpłaty z zagranicy najważniejszą opłatą będzie ta za prowizję w przypadku przelewów przychodzących. Taki przelew może okazać się przydatny w momencie, gdy nasi bliscy będą nagle potrzebować pieniędzy w polskiej walucie. Wystarczy kilka kliknięć i transakcja zakończy się sukcesem.
Nadesłał:
Pomarańczarnia
|