Prawa Miejskie Opola


Prawa Miejskie Opola
2017-01-23
Jak doszło do ich uzyskania?

Dawno, dawno temu… Nie będziemy dzisiaj snuć bajek. Razem ze znawcami Opola z Event Hostel Opowiemy krótko o tym jak doszło do tego, że Opole uzyskało prawa miejskie. Zapraszamy do lektury!

Sprowadzenie gości na terytorium księstwa

Po śmierci Mieszka Laskonogiego władzę przejął jego syn Kazimierz. Było to w 1211 roku. Postanowił on sprowadzić na terytorium księstwa „gości” i osadzić ich na nowym prawie. W tym celu wybrano drugi brzeg Odry, naprzeciwko ówczesnego Ostrówka. Był to obszar, który gwarantował rozwój nowego ośrodka miejskiego. Nie wiadomo dokładnie kiedy przeprowadzono tę lokację, ponieważ nie zachował się żaden dokument potwierdzający to zdarzenie. Historycy ustalili, że działo się to między 1211 a 1217 rokiem. W tym roku (2017) obchodzimy osiem setną rocznicę uzyskania praw miejskich, a zatem nieco arbitralnie przyjęliśmy, że było to później niż wcześniej. Do nowego miasta przesiedlono też część mieszkańców Ostrówka i okolicznych wsi.

Etap rozwoju

W centrum postawiono dom kupiecki. Układ przestrzenny nowo powstałego miasta z grubsza znamy z codziennych spacerów: prostokątny rynek i ulice rozchodzące się od niego narożnikowo. Już w 1228 roku podjęto decyzję o budowie murów miejskich, jednak ukończono je dopiero kilkadziesiąt lat później. Mniej więcej w 1230 roku w Ostrówku rozpoczęła się budowa reprezentatywnej siedziby księcia. Zastosowano innowacyjny jak na tamte czasy materiał budowlany, zwany cegłą. Ustalono także herb miasta: „pół orzeł, pół krzyż”. Jest to nawiązanie do książęcego orłą i relikwi Krzyża Świętego. Patronem Opola został św. Wojciech. Ten stan rzeczy trwa do dziś.

Rządy książąt opolskich

Kazimierz I sprawił, że Opole w krótkim czasie stało się centrum życia politycznego, religijnego i gospodarczego całego Górnego Śląska. Jego politykę kontynuowali synowie: Mieszko II oraz Władysław. Pod koniec pierwszej połowy XIII wieku ukończono budowę klasztoru franciszkanów. W drugiej połowie wzmocniono obronność miasta poprzez budowę wałów, palisady i fosy. Po śmierci Bolesława Księstwo Opolskie rozpadło się. Jego syn - Bolko - był Panem już tylko na Opolu. Jednak to za jego rządów zbudowano zamek z charakterystyczną, okrągłą wieżą. Opole stało się miastem reprezentacyjnym. Na początku XIV wieku wybudowano kaplicę św. Anny, w tym samym czasie powstał prowizoryczny kompleks klasztorny na Górce.

Kolejnym istotnym wydarzeniem godnym odnotowania był pożar w 1351 roku. Spłonęło wówczas wiele domów, a wiele działek leżało niezagospodarowanych. Wtedy też doszło do uporządkowania przestrzennego miasta. W połowie XIV wieku na opolskim rynku stanął ratusz. Gotycki wygląd, z jakiego znamy go dziś uzyska wiek później.

Ciąg dalszy nastąpi...


Nadesłał:

Daniel Getsiński

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl