Prawnik, radca prawny czy adwokat?


Prawnik, radca prawny czy adwokat?
2017-05-10
Próbując rozeznać się w gąszczu przepisów prawnych, poszukujemy zwykle pomocy prawnika. Mało kto zdaje sobie sprawę, że prawnik to najczęściej kategoria zbyt ogólna. W zależności od rodzaju problemu, z którym się mierzymy, powinniśmy wybrać raczej radcę prawnego lub adwokata.

Kim jest prawnik?

Prawnikiem nazywamy każdą osobę, która ukończyła studia prawnicze, uzyskując tym samym tytuł magistra prawa. Prawnik w zależności od kwalifikacji może wykonywać różne obowiązki. Jeśli zakończył edukację na studiach magisterskich, może przygotowywać pisma lub udzielać porad prawnych, ale nie ma prawa reprezentować klienta w sądzie – żeby pracować jako adwokat, prokurator, radca prawny czy komornik, należy dodatkowo ukończyć kilkuletnią aplikację.

Radca prawny – jakie ma kompetencje?

Jeśli zależy nam na profesjonalnej poradzie prawnej, powinniśmy zgłosić się do radcy prawnego, czyli osoby, która ukończyła aplikację radcowską i została wpisana na państwową listę radców prawnych. Radca prawny może dodatkowo reprezentować nas w sądzie w większości spraw (wyjątkiem są sprawy karne). Z jego pomocy możemy skorzystać także, chcąc odwołać się od wyroku lub wnosząc o wznowienie postępowania.

Prawa i obowiązki adwokata

Zdarza się, że kompetencje radcy prawnego są niewystarczające. Jeśli w sądzie ma odbyć się sprawa karna, klienta reprezentować może tylko adwokat, czyli osoba, która pomyślnie przeszła aplikację adwokacką i została wpisana na oficjalną listę adwokatów.
Tematyka prawna to branża wydająca się być czymś w rodzaju ruchomymi piaskami. Dla zwykłego Kowalskiego poruszanie się po tak grząskim gruncie może sprawiać nie lada wyzwanie. W takim wypadku z pomocą przychodzi obsługa prawna Opole, dzięki której rozwiążemy nasz prawny problem bez większego wysiłku.

Nadesłał:

Magic Mike

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl