Prawo jazdy zawsze w cenie


Prawo jazdy zawsze w cenie
2013-05-19
O egzaminie na prawo jazdy krąży wiele różnych informacji i opinii. Dla niektórych uzyskanie wyniku pozytywnego jest niezwykle trudnym zadaniem. Dla innych natomiast to tylko zwykła formalność.

Już małe dzieci instynktownie bawią się bowiem samochodami i naśladują swoich rodziców, którzy prowadzą auto. Kurs na prawo jazdy warto zrobić już w młodym wieku, np. kończąc 18 lat. Dzięki dokumentowi uprawniającemu do prowadzenia samochodu możemy szybciej starać się o lepszą pracę czy znacznie ułatwić sobie życie, przesiadając się z komunikacji miejskiej do własnego samochodu. Oczywiście jest także sporo osób, które w późniejszym wieku postanowiły zrealizować swoje marzenie i zapisać się na taki kurs.

Egzamin na prawo jazdy zazwyczaj kojarzony bywa z wielkim stresem i masą obaw. Kursanci maja bowiem świadomość tego, że nawet doskonałe przygotowanie pod względem teoretycznym jak i praktycznym, nie zawsze przekłada się na wysoką zdawalność. Niekiedy zdarzają się osoby, które zdają ten egzamin za 5, 15, a nawet za 20 razem. Nie należy jednak tracić wiary w swoje umiejętności. Osoby, które ukończyły egzamin z wynikiem pozytywnym już za pierwszym razem mogą mówić o prawdziwym szczęściu i sporych umiejętnościach jak na początkującego kierowcę. Zazwyczaj są to kursanci którzy nie tylko potrafią w sposób płynny prowadzić auto ale także wykazują się niezwykłym opanowaniem i odpowiednim podejściem do danej sytuacji.

Sam egzamin składa się natomiast z kilku etapów. Pierwszy z nich to oczywiście część teoretyczna, która sprawdzi poziom posiadanej przez kursanta wiedzy. Kolejny etap to tzw. plac manewrowy. Po sprawdzeniu przez egzaminatora rzetelności dowodu osobistego należy wykonać zadania, które wylosował dla nas komputer. Tutaj trzeba wykazać się zdobytą wcześniej wiedzą. Egzaminator może poprosić nas np. o wskazanie wlewu oleju, czy też zapalenie poszczególnych świateł. Trzeba pamiętać o tym, iż na te czynności mamy trochę czasu, dlatego też nie warto się niepotrzebnie śpieszyć. To wyeliminuje ryzyko ewentualnego błędu. Po tym etapie następuje właściwa część praktyczna, która sprowadza się do wykonania kilku podstawowych manewrów. Jeśli na placu wszystko poszło świetnie rozpoczyna się kolejna część egzaminu - tzw. jazda po mieście.  Taki egzamin trwa zazwyczaj do 45 minut. Wszystko zależy od ruchu panującego na drodze oraz sprawności wykonywanych zadań. Tutaj musimy pamiętać głownie o tym, by w sposób płynny prowadzić auto, a co za tym idzie - nie jechać ani za szybko, ani też przesadnie wolno. Unikajmy gwałtownego hamowania, przyśpieszania oraz nagłej zmiany kierunku jazdy. Trzeba także zwrócić szczególną uwagę na pieszych i innych uczestników ruchu drogowego. Istotne jest także to, by stosować się do znaków, nie wyprzedzać na skrzyżowaniu i z uwagą wysłuchiwać poleceń egzaminatora. Może on w każdej chwili może przerwać egzamin, jeśli zdający popełni poważny błąd np. znacznie przekroczy prędkość. Koniec egzaminu to moment, w którym egzaminator nakazuje skręcić do Ośrodka Ruchu Drogowego. Po zakończonym egzaminie egzaminator wypisuje odpowiednią kartkę, na której zaznacza popełnione błędy oraz wykonywane zadania.

Pozytywny wynik egzaminu może w pewien sposób odmienić nasze życie – w końcu można wsiąść za kierownice własnego samochodu. I choć początkowo można mieć pewne obawy w związku z samodzielną jazdą, to z każdym kilometrem jest już tylko lepiej.

Prawo jazdy opole

Nadesłał:

studio62

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl