Prawo Pięciu Przemian
Tradycyjna Medycyna Chińska wniosła bardzo wiele do naszej współczesnej kultury, głównie za sprawą coraz bardziej popularnych metod terapeutycznych, jak akupunktura czy akupresura.
Wielu z nas z pewnością słyszało o Prawie Pięciu Przemian, które jest ściśle związane z filozofią Dalekiego Wschodu. Czym ono jest oraz w jaki sposób może wpłynąć na nasze życie?
Czym jest Prawo Pięciu Przemian
Według Starożytnej Medycyny Chińskiej wszechświatem rządzi pięć żywiołów: Ogień, Ziemia, Metal, Woda i Drzewo. Stanowią one pięć elementów natury, pomiędzy którymi nieustannie krąży energia. Może ona mieć charakter cyklu budującego lub niszczącego. Każdy z wymienionych wyżej żywiołów ma przyporządkowane do siebie odpowiednie organy, kolory, smaki, pory roku, emocje oraz kierunki świata.
Aby zrozumieć istnieje Prawa Pięciu Przemian, konieczne jest wyjaśnienie pojęcia energii życiowej Chi, składającej się z dwóch przeciwstawnych sił: YIN i YANG. Siły te stanowią jedność, przenikając się nawzajem, jednak jeśli któraś z nich zostanie zbytnio wzmocniona lub osłabiona, następuje zaburzenie równowagi energetycznej.
Każda z Pięciu Przemian jest różnicowana zgodnie z Yin-Yang, co oznacza, że każdy Element posiada swą jakość Yin oraz jakość YANG.
Zastosowanie Prawa Pięciu Przemian
Filozofia Pięciu Przemian obowiązuje w każdym aspekcie naszego życia. Zachowanie odpowiedniej kolejności występowania po sobie Elementów oraz równowaga energetyczna pomiędzy nimi zapewnia naszemu ciału i umysłowi harmonię.
Obecnie rosnącą popularnością cieszy się gotowanie zgodnie z Pięcioma Przemianami. Dzięki temu posiłki, które w ten sposób przygotowujemy są lekkostrawne, a także umożliwiają wykorzystanie z nich wszystkich składników odżywczych przez nasz organizm.
Kuchnia według Pięciu Przemian jest ściśle powiązana z porami roku, a także warunkami klimatycznymi, w jakich żyjemy. Tradycyjna Medycyna Chińska wskazuje bowiem istotne powiązanie pomiędzy życiem zgodnie z naturą i porami roku a naszym zdrowiem oraz wewnętrzną siłą życiową.
Polecamy również lekturę: http://drpokrywka.pl/porozmawiajmy-o-akupunkturze.pdf
Nadesłał:
JoannaS
|