Precyzyjna ewidencja broni i amunicji
Przepisy prawa nakładają bardzo rygorystyczne procedury odnośnie ewidencji broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych. Nowoczesne rozwiązania techniczne dają nam do ręki nowe możliwości znakowania i identyfikacji za pomocą radiowych chipów zbliżeniowych RFID.
Broń i amunicja musi być na czas przechowywania i dokładnie zabezpieczona przed osobami niepowołanymi. Dodatkowo musi być prowadzona szczegółowa ewidencja jako Książka ewidencji uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w której przechowywana jest potwierdzona podpisami użytkowników cała historia pobrań i zwrotów broni.
Ewidencję broni bardzo ułatwia zastosowanie nowoczesnej techniki RFID. Daje ona możliwości trwałego i odpornego na eksploatację jednoznacznego oznakowania broni za pomocą tzw. tagów RFID, zwanych także popularnie chipami lub transponderami. Mogą mieć one różny kształt, parametry i postać, np. krążków, etykiet, pasków, pudełeczek, co pozwala dobrać odpowiedni znacznik do znakowanego przedmiotu.
Zakodowane w chipie informacje jednoznacznie identyfikują rodzaj i typ broni, a także jej numer seryjny. W zależności od rodzaju chipa i warunków pracy zasięg odczytu może wynosić od kilku centymetrów do kilku metrów.
Ewidencję prowadzi się za pomocą specjalnych czytników RFID, odczytujących znajdujące się w pobliżu tagi. Dane te zostają następnie przetworzone przez oprogramowanie czytnika i zarchiwizowane w bazie danych SQL.
Czytniki RFID mogą być wykorzystane jedynie do ewidencji wydań i odbiorów broni, a także jako części składowe automatycznych szaf na broń wyposażonych w zestaw anten RFID. Szafa taka zabezpieczona zamkiem elektrycznym otwieranym za pomocą unikalnej karty zbliżeniowej potrafi przeprowadzać automatyczną inwentaryzację zawartości po każdym otwarci i zamknięciu. Stanowi to dobry sposób weryfikacji zawartości magazynu broni.
Kolejnym zastosowaniem czytników RFID jest tzw. brama RFID (śluza), czyli zamontowany w przejściu układ anten rejestrujący wszystkie poruszające się w ich zasięgu chipy. Próby nieautoryzowanego pobrania mogą być sygnalizowane alarmem dźwiękowym i powiadomieniem e-mail.
Efektem wdrożenia systemu RFID jest bieżąca i pełna informacja kto pobrał broń i kiedy ją zdał, oraz czy był do tego uprawniony. System może być wykorzystany przez wszystkie służby mundurowe, policję, wojsko, oraz przez prywatne agencję ochrony.
Autor Jacek Krywult, www.rfidpolska.pl
Firma PWSK zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów RFID identyfikacji zbliżeniowej przedmiotów i osób.