Premiera podręcznika akademickiego w Impulsie
Oficyna Wydawnicza Impuls zaprasza na premierę wspaniałego podręcznika akademickiego pt. Z dziejów teorii i praktyki wychowania autorstwa profesora Czesława Kupisiewicza
Premiera podręcznika akademickiego w Impulsie.
Drodzy Czytelnicy, już jest!
Oficyna Wydawnicza Impuls zaprasza na premierę wspaniałego podręcznika akademickiego
pt. Z dziejów teorii i praktyki wychowania autorstwa profesora Czesława Kupisiewicza
"...Niniejszej książce Z dziejów teorii i praktyki wychowania nadałem – podobnie jak Szkicom z dziejów dydaktyki – formę nie tyle klasycznego podręcznika historii wychowania, ile jego szkicu, wstępnego zarysu czy materiału wyjściowego. Forma ta jest zgodna ze słownikową definicją terminów „szkic” i „szkicować”, zgodnie z którą „szkic” to „plan, projekt czegoś”, a „szkicować” to tyle, co „przedstawiać coś ramowo, pobieżnie, bez wnikania w szczegóły, artykułować główne wątki”, a ponadto – dodałbym od siebie – czynić to w sposób syntetyczny, a niekiedy wręcz lakoniczny.
Przy pisaniu tych Z dziejów korzystałem z wielu źródeł. Najważniejszym były krajowe i zagraniczne podręczniki historii wychowania, historii filozofii i historii literatury, a także słowniki biograficzne oraz poczty wybitnych myślicieli. Niejednokrotnie sięgałem również do monografii poświęconych różnym epokom dziejów teorii i praktyki wychowania, zwłaszcza bliższym naszych czasów, a ponadto do Internetu oraz rozpraw i artykułów o pokrewnej tematyce historyczno-pedagogicznej.
Z dziejów pisałem z myślą o studentach nauk o wychowaniu, a więc przyszłych pedagogach, psychologach i socjologach, a także o uczestnikach różnorakich studiów podyplomowych oraz nauczycielach doskonalących swoje zawodowe kwalifikacje w drodze tzw. szkolenia przywarsztatowego..." prof. Czesław Kupisiewicz.
O czym jest podręcznik?
Przedstawiamy opinie recenzentów najnowszej publikacji OW Impuls.
prof. dr hab. Bogusław Śliwerski:
Seria autorskich podręczników akademickich do pedagogiki jest kolejnym dopełnieniem polskiej literatury przedmiotu o nowe IMPULSY i spojrzenie na przedmiot jej naukowych badań, najbardziej palące dla praktyki problemy edukacyjne, opiekuńcze i wychowawcze oraz klasyczne lub/i nieznane jeszcze sposoby podejścia do ich rozwiązywania. W ponowoczesnej dobie naukowa wiedza rozwija się z nieprawdopodobną dynamiką, intensywnością i częstotliwością, toteż coraz trudniej jest adeptom tej profesji odnaleźć się w jej labiryncie. Autorzy serii wydawniczej zarówno potwierdzają aktualność przekazywanej nam wiedzy, jak i wychodzą w przyszłość z tym, co warte jest zatrzymania, refleksji czy dalszych badań. Właśnie dlatego nadałem tej serii tytuł: PEDAGOGIKA NAUCE I PRAKTYCE, bo każdy z autorów, pracując nad zakresem tematycznym własnej subdyscypliny naukowej, łączy w akademickim i podręcznikowym zarazem przekazie teraźniejszość z przyszłością, która na naszych oczach i tak staje się już przeszłością.
Czytelnikom podręczników nie tylko życzę miłej lektury, ale i zachęcam do wspólnej debaty, krytyki i recenzji, które nam wszystkim pomogą w doskonaleniu własnej twórczości.
Z recenzji prof. dr hab. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej:
„Kompozycja książki profesora Czesława Kupisiewicza, dobór treści i niebywale elegancki w swojej prostocie sposób prezentowania koncepcji wychowania sprawi, że sięgną po nią głównie nauczyciele akademiccy. Ponieważ koncepcje wychowania rzadko są analizowane w publikacjach pedagogicznych, książkę tę przeczytają zapewne nie tylko pedagodzy, lecz także psycholodzy, socjolodzy i filozofowie”.
Z recenzji prof. dr. hab. Karola Poznańskiego:
„Podręcznik ten nacechowany jest świeżością i oryginalnością ujęcia. To niezwykle interesująca próba syntetycznego ukazania głównych przejawów i przemian, jakie od starożytności aż do pierwszych lat naszego stulecia zachodziły w myśli pedagogicznej i praktyce wychowania”.
Więcej informacji prezentujemy na naszych stronach internetowych:
http://www.impulsoficyna.com.pl/Z dziejów teorii i praktyki wychowania
http://issuu.com/impuls53b/Z dziejów teorii i praktyki wychowania
ISBN: 978-83-7587-898-1, Wydanie I, Kraków 2012, Format B5, Objętość 322 strony, Oprawa miękka, klejona ze skrzydełkami.
Patronat: Komitet Nauk Pedagogicznych PAN
Opis książki Spis treści Recenzja
Wstęp prof. Kupisiewicz
Zapraszamy do podręcznika!
Nadesłał:
Impuls
|