Premiera „Sierpniowego nieba” ze wsparciem SKOK Wołomin
Już 13 września na ekrany polskich kin wejdzie film „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”. To zrealizowana w nowatorski sposób, wielowątkowa i poruszająca opowieść sięgająca czasów lata 1944 roku. Film w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego - zdobywcy 8 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach za głośnego „Portrecistę" - jest hołdem złożonym młodym Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. Sponsorem uroczystej premiery, która odbędzie się 10 września w Teatrze Narodowym w Warszawie, jest SKOK Wołomin.
W „Sierpniowym niebie" wykorzystano nieznane do tej pory materiały filmowe nakręcone w trakcie Powstania Warszawskiego, które z niespotykaną siłą oddają realizm walk na ulicach Warszawy. Wśród aktorów, którzy wcielili się w role powstańców, znaleźli się m.in. zmarły w 2011 roku Krzysztof Kolberger, Emilian Kamiński, Anna Nehrebecka, Stanisław Brejdygant i Justyna Sieńczyłło.
Reżyser Ireneusz Dobrowolski jest synem powstańca - Leszka Dobrowolskiego, pseudonim „Wrzos", żołnierza Batalionu Gozdawa. Jedną z ról zagrał kolega „Wrzosa" z oddziału - Jerzy Romanowski, pseudonim „Drań", zaś w rolach starych powstańców wystąpili prawdziwi uczestnicy Powstania Warszawskiego.
- „Sierpniowe niebo" przypomina tamte wydarzenia i głęboko porusza. Zdjęcia archiwalne przeplatane są ze współczesnymi. Dociera do widza, że to nie aktor, tylko prawdziwy człowiek niesie zabite dziecko. O Powstaniu Warszawskim trzeba pamiętać, a takie produkcje trzeba wspierać, by pamięć o naszej historii trwała - mówi prezes Zarządu SKOK w Wołominie Mariusz Gazda, który jest koproducentem filmu.
W filmie, obok aktorów zawodowych, zagrali „Wilku" (Robert Darkowski) oraz „Bilon" (Maciej Bilka), raperzy znani z popularnych grup hip-hopowych Molesta Ewenement i Hemp Gru. „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały" promują dwa utwory - tytułowy: „Sierpniowe niebo" w wykonaniu Bilona oraz „63 dni chwały" hip-hopowej grupy Hemp Gru z gościnnym udziałem Jurasa i Ras Luty.
Film powstał pod opieką merytoryczną Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronat nad filmem objęli Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK - Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi mordercami z Waffen SS Dirlewanger.
***
SKOK w Wołominie obsługuje ponad 75 tys. członków - stałych klientów, których liczba z roku na rok wzrasta. Kasa prowadzi działalność w 102 placówkach położonych na terenie całego kraju, zatrudnia ponad 350 pracowników. Główne produkty SKOK Wołomin to pożyczki gotówkowe i lokaty 1-12 miesięczne dla klientów indywidualnych. Instytucja prowadzi również rachunki osobiste oraz rachunki bieżące dla działalności gospodarczej. Kasa od lat jest mecenasem kultury i sztuki. Ostatnio SKOK w Wołominie wsparł wydanie książki „Znowu w grze" Agnieszki Żądło-Jadczak, o zawodniczkach kobiecej piłkarskiej reprezentacji bezdomnych.
Nadesłał:
iwonamichalowska
|