Problem zapalenia dziąseł – jak sobie z nim radzić?


2015-04-21
Niedostateczna higiena jamy ustnej – nieprawidłowe szczotkowanie, brak nitkowania i płukania jamy ustnej specjalnymi produktami oraz złe nawyki żywieniowe mogą doprowadzić do poważnych dolegliwości dziąseł.

Wystarczy zaledwie przez kilka dni zaniedbać dokładne szczotkowanie zębów, by w jamie ustnej doszło do zapalenia dziąseł. Lekceważenie tego stanu może powodować dalsze problemy, takie jak: powstanie kieszonek dziąsłowych, ubytek kości, a w konsekwencji nawet utratę zęba. Jak więc dbać o dziąsła, by uchronić się przed tymi schorzeniami?

Czym jest zapalenie dziąseł i jak je rozpoznać?

Przyczyną zapalenia dziąseł może być nagromadzona na powierzchni zębów płytka nazębna, która ulega mineralizacji i zamienia się w kamień. Zdarza się, że nadmiar kamienia powoduje ból lub krwawienie dziąseł. Niestety, często wydaje się nam, że to normalna rzecz, która sama minie. Niestety jest wręcz przeciwnie – może być to początek poważnej dolegliwości. Dlatego, jeśli zauważymy, że nasze dziąsła są opuchnięte, zaczerwienione, a nasz oddech ma dość nieprzyjemny zapach, wówczas niezwłocznie powinniśmy skonsultować się ze stomatologiem, który postawi diagnozę. W przypadku stwierdzenia zapalenia dziąseł, zacznie leczenie i przekaże nam niezbędne wskazówki na przyszłość. Na wczesnym etapie choroby z pewnością wystarczy oczyszczenie zębów z kamienia, a także zalecenie wzmożonej pielęgnacji – stosowanie pasty z fluorem i substancją przeciwzapalną, a także płukanie jamy ustnej płynami antyseptycznymi – specjalistycznymi, do kupienia w aptekach, jak też naturalnymi – czyli naparami z szałwii, rumianku czy nagietka. Jeśli jednak nasze zaniedbania są poważne i mamy do czynienia z zaawansowanym stadium choroby, poza standardowym usunięciem kamienia z powierzchni zębów, konieczne jest także oczyszczenie korzeni i kieszonek zębowych, a następnie wdrożenie terapii regenerującej zniszczone tkanki i ubytki.

Właściwa higiena jamy ustnej

Najskuteczniejszą drogą do zdrowych dziąseł i zębów jest codzienna, właściwa pielęgnacja jamy ustnej. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na odpowiednie szczotkowanie – najlepiej po każdym posiłku, a jeśli to niemożliwe, przynajmniej 2 razy dziennie. Warto wybierać pastę i nić dentystyczną z zawartością fluoru, który wzmacnia szkliwo zębów i ich mineralizację oraz zwiększa odporność na próchnicę. Jako uzupełnienie szczotkowania zębów i czyszczenia przestrzeni międzyzębowych po każdym szczotkowaniu powinniśmy stosować płyn do płukania jamy ustnej. Przeciwdziała on procesowi gromadzenia się płytki nazębnej.

Niewidzialna ochrona

Najnowszym preparatem, który pozostawia na zębach niewidzialną powłokę ochronną, zapobiegając tym samym przyleganiu bakterii płytkowych do szkliwa, jest płyn LISTERINE® PROFESSIONAL Gum Therapy. Możemy go kupić w dowolnej aptece. Stanowi alternatywę dla płynów do płukania ust na bazie chlorheksydyny, nie powodując przebarwień zębów. Badania kliniczne dowiodły, że płyn ten widocznie poprawia zdrowie dziąseł – m.in. w zaledwie dwa tygodnie o 50,9% skuteczniej redukuje krwawienie[1].

Odpowiednia dieta

Walcząc z chorobami dziąseł, powinniśmy pamiętać także o zdrowym odżywaniu – dieta bogata w owoce i warzywa, które są źródłem witaminy C oraz produkty mleczne, które zawierają potas i wapń – wzmocnią nasze zęby. Powinniśmy także dbać o odpowiedni poziom witaminy K, która odgrywa kluczową rolę w procesach krzepnięcia krwi. Znajdziemy ją m.in. w brokułach, rzepie, szpinaku, sałacie, jak również w ziemniakach, jajkach, jogurcie i serze.

Kontrolne wizyty co 6 miesięcy

Jeśli pomimo właściwej pielęgnacji jamy ustnej, nasze zęby mają tendencję do gromadzenia kamienia nazębnego, nie zapominajmy o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Lekarz sprawdzi stan nie tylko zębów, ale też dziąseł, a w razie potrzeby usunie zbędny kamień. Kontrola jest najlepszym sposobem na uniknięcie poważnych dolegliwości.

Dodatkowe informacje:

W linii produktów LISTERINE® PROFESSIONAL można też znaleźć płyn LISTERINE® PROFESSIONAL  FLUORIDE PLUS, który pomaga zapobiegać próchnicy oraz LISTERINE® PROFESSIONAL SENSITIVITY THERAPY przeznaczony dla osób z nadwrażliwością zębów.

Aby zauważyć efekty działania płynu LISTERINE® PROFESSIONAL należy stosować go dwa razy dziennie – rano i wieczorem – po szczotkowaniu zębów lub zgodnie z zaleceniami lekarza stomatologa. Preparatu nie należy stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.

Szczegółowe informacje o LISTERINE® PROFESSIONAL GUM THERAPY można znaleźć na stronie internetowej poświęconej produktowi: www.listerine.pl

Kontakt dla mediów: 

Magdalena Juźwiak, e-mail: magdalena.juzwiak@38pr.pl, tel.: 512-084-442 Justyna Giers, e-mail: justyna.giers@38pr.pl, tel.: 514-550-996



[1]  Dotyczy indeksu krwawienia, w porównaniu do 5% hydroalkoholu, po 4 tygodniach stosowania w badaniu klinicznym, zrealizowanym na zlecenie Johnson & Johnson – właściciela marki LISTERINE® PROFESSIONAL

Nadesłał:

LISTERINE® PROFESSIONAL GUM THERAPY
http://www.listerine.pl/listerine-professional

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl