Problemy z włosami u kobiet
Kobiety często narzekają na swoje włosy. Są za suche albo znowu przetłuszczają się. Jedna pani skarży się na łupież, druga na rozdwajające się końcówki, inna jeszcze martwi się wypadaniem włosów. Przyczyny tych dolegliwości są różne.
Włosy zwykło się nazywać atrybutem kobiecości. Co jakiś czas w mediach pojawiają się sondaże przeprowadzane wśród mężczyzn, czy wolą kobiety noszące krótkie, czy długie włosy. Często portale plotkarskie komentują radykalne zmiany fryzury różnych sław kina, muzyki czy sportu. Z kolei każda kobieta jest żywo zainteresowana stanem własnych włosów.
Kapryśna skóra głowy
Kobiety często narzekają na swoje włosy. Są za suche albo znowu przetłuszczają się. Jedna pani skarży się na łupież, druga na rozdwajające się końcówki, inna jeszcze martwi się wypadaniem włosów. Przyczyny tych dolegliwości są różne – czasem zbyt częste mycie głowy szamponem zawierającym silne detergenty, zwłaszcza anionowe, powoduje nadmierne przesuszanie się skóry głowy i podrażnienia. Sucha skóry może się łuszczyć, co skutkuje łupieżem albo łuszczycą. Bywa też tak, że przesuszona skóra głowy zaczyna produkować nadmierne ilości sebum, co prowadzi do przetłuszczania się skóry i włosów, a nawet do łojotoków.
Osłabiona skóra głowy prowadzi natomiast do dalszych problemów, jakim jest zazwyczaj wypadanie włosów. Średnio w ciągu dnia człowiek traci około 100 włosów – to niedużo, zważywszy, że mamy ich na głowie 100-150 tysięcy! Ciągle rosną nam też nowe włosy – te rosnące stanowią 85% wszystkich włosów. Jeśli jednak zauważamy wzmożone wypadanie włosów lub brak przyrostu nowych, a włosów jest widocznie mniej, możemy mieć do czynienia z poważniejszym zaburzeniem.
Nowoczesne metody pielęgnacji
Wszystkim osobom, które martwią się stanem swoich włosów, z pomocą przychodzi współczesna nauka. Chemia i medycyna, czyli kosmetologia oraz dermatologia, łączą siły, szukając skutecznych kosmetyków, które mogą poprawić kondycję włosów, odżywić je, przywrócić skórze głowy właściwą równowagę, poprawić porowatość włosów i zahamować ich wypadanie. Zdarza się jednak, że ogólnodostępne metody nie wystarczą.
Na pograniczu medycyny estetycznej i dermatologii ukonstytuowała się około sto lat temu nowa nauka, nie zaliczana wprawdzie do medycyny, jednak przez wielu lekarzy-dermatologów zgłębiana. Jest nią trychologia, czyli nauka zajmująca się włosami )od greckiego trychos) i problemami skóry głowy. Ta dość młoda dziedzina poszukuje przyczyn zaburzeń równowagi skóry głosów oraz uszkodzeń włosów. Podaje również rozwiązania, które mogą naprawić szkody – niezależnie od tego, czy problem ma podłoże genetyczne, zdrowotne, czy raczej powstał na skutek czynników zewnętrznych.
Metody w trychologii
Jedną ze skuteczniejszych metod jest połączenie specjalistycznych zabiegów oraz dostosowana do problemu kuracja odpowiednimi specyfikami. Zabiegi polegają na aplikacji niewielkich ilości preparatów, zawierających składniki aktywne, które – zależnie od rodzaju zaburzenia – przywracają włosom połysk, poprawiają krążenie skóry głowy, redukują nadmierną produkcję łoju i tak dalej. Następnie pacjent dostaje kilka kosmetyków, których ma używać na co dzień – szampon i odżywkę – oraz raz na kilka dni, na przykład spray, olejek czy serum.
Połączenie zabiegów, które można wykonać tylko w specjalistycznym, wyposażonym gabinecie oraz codziennej pielęgnacji przynosi tak pożądane efekty. Kuracja odbudowuje zniszczoną strukturę włosa, oczyszcza skórę głowy i ma działanie antyoksydacyjne, zapobiegające działaniu wolnych rodników, które powodują starzenie się komórek. Trychologia staje się coraz popularniejsza w wielu krajach – w Polsce dopiero zaczyna się doceniać jej skuteczność – trwale poprawiając stan włosów, tak by nikt nie musiał się wstydzić słabych, cienkich włosów lub przedwcześnie wyłysiałej głowy.
Nadesłał:
ageprass
|