2015-09-21
Plebiscyt Złoty Płatnik organizowany przez Euler Hermes ma na celu promocję firm spełniających kluczowe kryteria, związane z moralnością płatniczą w swojej działalności biznesowej.
Euler Hermes – światowy lider w ubezpieczeniu należności przedstawia analizę laureatów Plebiscytu Złoty Płatnik 2014. Organizator w ramach badania przeanalizował ponad 300 tys. zdarzeń płatniczych w 2014 roku i wyłonił 3 564 firmy, które spełniają kryteria pozwalające przyznać im certyfikat. Tylko 5 proc. firm działających na polskim rynku uzyskało ponadprzeciętne wyniki: Wskaźnik Moralności Płatniczej (PMI) > 80 punktów, Rating > CCC, brak aktywnych windykacji). Aż 84 proc. Złotych Płatników pochodzi z branży produkcyjnej, handlowej oraz budowlanej. Otrzymanie certyfikatu jest rzetelnym potwierdzeniem tego, iż laureaci to kontrahenci godni polecenia, których zachowania biznesowe zostały zweryfikowane i wyróżniają się na tle konkurencji.
Proces weryfikacji w Plebiscycie Złoty Płatnik 2014 został przygotowany na podstawie Programu Analiz Należności, prowadzonego przez Euler Hermes od 2003 roku. Jest to największa baza danych o doświadczeniach płatniczych w Polsce. Stanowi ona wiarygodne informacje o rzeczywistej strukturze przeterminowań portfela należności, które raportowane są w cyklu miesięcznym przez uczestników Programu, do którego należą kluczowe firmy z wielu branż.
Otrzymanie certyfikatu Złoty Płatnik, wiąże się ze spełnieniem jednocześnie wszystkich następujących kryteriów:
x Wskaźnik Moralności Płatniczej (PMI) powyżej 80 punktów,
x Rating na poziomie powyżej CCC,
x Brak aktywnych windykacji.
84 proc. Firm, które otrzymały Certyfikat Złoty Płatnik 2014, działa w następujących branżach : branży produkcyjnej (37 proc.), handlowej (hurt: 28 proc., detal: 7 proc) oraz budowlanej (12 proc.).
Wyniki wskazują, iż laureaci z tych branż zachowali w 2014 roku najwyższe standardy dyscypliny płatniczej, jednocześnie spełniając wszystkie rygorystyczne kryteria procesu weryfikacyjnego Plebiscytu.
Branża produkcyjna
Aż 37 proc. firm nagrodzonych Certyfikatem Złoty Płatnik 2014 stanowią przedsiębiorstwa produkcyjne. Zachowanie wysokiego Wskaźnika Moralności Płatniczej jest niezbędne przy realizacji kluczowych działań spółek z tego sektora. Opóźnienia w płatnościach mogłyby powodować opóźnienia w dostawie surowców i półproduktów, co poskutkowałoby koniecznością wstrzymania produkcji. Wzrost popytu wewnętrznego i utrzymujący się rozwój eksportu w ubiegłym roku, wpłynęły pozytywnie na obniżenie poziomu zapasów, przy utrzymaniu relatywnie wysokiego poziomu produkcji. W takiej sytuacji szczególnie liczy się umiejętne zarządzanie gospodarką magazynową, w tym umiejętna optymalizacja procesów zakupowych.
Wysoki udział producentów konstrukcji i wyrobów metalowych, jak również wyrobów z tworzyw sztucznych wśród nagrodzonych firm Certyfikatem Złoty Płatnik 2014, potwierdza dalsze umacnianie procesów inwestycyjnych w Polsce. Również branża produkująca meble (ostatni etap inwestycji), rozwija się bardzo dynamicznie – m.in. dzięki nieustannie rosnącemu zainteresowaniu wśród zagranicznych odbiorców (wzrost eksportu). W podobnej sytuacji są także wyroby budowlane z betonu - osiągając solidny wynik, wskazują na rozwój branży budowlanej i dojrzałość tego rynku. Relacje pomiędzy dostawcami, a producentami są bardzo mocno rozwinięte i sformalizowane. Dostawy odbywają się zazwyczaj na podstawie długoterminowych kontraktów i harmonogramów, tym samym pozytywnie wpływając na zachowania płatnicze podmiotów tego sektora.
35 proc. firm nagrodzonych Certyfikatem Złoty Płatnik 2014 to przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą. W tym sprzedaż hurtowa stanowi większość (28 proc.) portfela wszystkich nagrodzonych, podczas gdy sprzedaż detaliczna to 7 proc. Wśród nagrodzonych najwięcej jest hurtowni drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego.
Inną liczną grupę pod względem ilości nagrodzonych z tego sektora gospodarki stanowią sklepy z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych.
Branża budowlana
Grupę 12 proc. Laureatów, którzy otrzymali Certyfikat Złoty Płatnik 2014 stanowią natomiast przedsiębiorstwa budowlane. Wśród nich prawie połowa to firmy zajmujące się robotami budowlanymi związanymi ze wznoszeniem budynków, plasując się tym samym na pierwszej pozycji w tabeli. Branża budowlana jest świetnym „papierkiem lakmusowym” poziomu inwestycji w kraju. Produkcja budowlano-montażowa w okresie 2014 r. osiągnęła wzrost o 3,6 proc. r/r. W grudniu 2014 r. wzrost sięgnął 5,0 proc. Firmy budowlano-montażowe po głębokim spadku rzędu 12 proc. w roku 2013, radziły sobie zdecydowanie lepiej na rynku. Kolejną grupą, która płaci terminowo w branży budowlanej są wykonawcy instalacji (elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych). Świadczy to o poprawie sytuacji w branży, której słaba kondycja utrzymywała się od połowy 2012 roku.
Plebiscyt Złoty Płatnik organizowany przez Euler Hermes ma na celu promocję firm spełniających kluczowe kryteria, związane z moralnością płatniczą w swojej działalności biznesowej. Certyfikat daje wszystkim uczestnikom rynku możliwość identyfikacji solidnych płatników. Euler Hermes bierze w ten sposób czynny udział w procesie „porządkowania” rynku oraz promuje pozytywne zachowania płatnicze, jednocześnie zmniejszając ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń w relacjach B2B.
- Spośród badanych przez nas firm, zaledwie co 20 udało się zachować ponadprzeciętny Wskaźnik Moralności Płatniczej, na poziomie wyższym niż 80 punktów. Pokazuje to jednoznacznie, jak wysoko umieściliśmy poprzeczkę i jak prestiżowy jest nasz Plebiscyt. Już teraz mogę śmiało powiedzieć, że projekt będzie kontynuowany w kolejnych latach – mówi Michał Modrzejewski, Dyrektor Analiz Branżowych w Euler Hermes.
Szczegółowe informacje o projekcie Złoty Płatnik:
strona: www.zlotyplatnik.pl