Program MdM popularny na przedmieściach
Program „Mieszkanie dla Młodych” pozytywnie wpłynął na rozwój terenów podmiejskich. Klienci często decydowali się na mieszkania na obrzeżach miasta, ponieważ więcej inwestycji spełniało limity dopłat. Województwo wielkopolskie zajęło trzecią pozycję pod względem zawartych z pomocą programu umów.
Badania rynkowe wykazują, że w niektórych miastach oferta lokali kwalifikujących się do programu "Mieszkanie dla Młodych" w roku 2014 stanowiła jedynie 5% wszystkich sprzedawanych mieszkań. W przypadku nieruchomości na przedmieściach dużo więcej inwestycji spełniło wymogi dopłat.
Maksymalna cena dla gmin leżących w Wielkopolsce wynosi obecnie 5036,5 zł. Limity cenowe MdM w Wielkopolsce były i wciąż są bardziej przyjazne dla nieruchomości położonych na przedmieściach. W przypadku terenów podmiejskich, takich jak np. inwestycje „Osada Leśna” w Dąbrówce oraz „Leśna Polana” można mówić o niemal 100 % kwalifikacji inwestycji do rządowego programu.
- W zeszłym roku aż 90 % naszych klientów skorzystało z programu Mieszkanie dla Młodych. Nasza oferta mieszkań i domów zarówno w „Osadzie Leśnej” w Dąbrówce jaki i w „Leśnej Polanie” niemal w całości kwalifikowała się do programu MdM - mówi Bogusława Bryl, członek zarządu Linea. – Dodatkowo dla zapewnienia komfortu naszych klientów, oferujemy system płatności w wariancie 10/90 (90% płatności dokonywanych jest w momencie odbioru mieszkania), co pozwala uniknąć płacenia rat kredytu w okresie budowy. Nasze inwestycje objęte są również rachunkiem powierniczym zamkniętym, co oznacza, że finansowanie inwestycji jest zapewnione w 100 proc. – dodaje.
Program MdM czekają zmiany
W ramach nowelizacji ustawy, nad którą pracuje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju planowane jest zwiększenie dopłaty dla rodzin wielodzietnych. Beneficjenci programu posiadający dwie pociechy, mogą obecnie skorzystać z 15% dofinansowania. Jednak już niebawem, rządowe wsparcie może wzrosnąć o 5%. Z kolei w przypadku rodzin wielodzietnych, z minimum trójką dzieci, dopłata może zostać zwiększona aż do 25%. Rodzin wielodzietnych nie będzie obowiązywać też wymóg zakupu pierwszego mieszkania (będą one mogły skorzystać z programu, nawet jeżeli w przeszłości posiadały inną nieruchomość).
Innowacji w projekcie może być jednak więcej. Trwają prace nad poszerzeniem katalogu lokali objętych wsparciem. Ponadto prawdopodobnie powiększy się też liczba współkredytobiorców o dowolne osoby przystępujące do umowy kredytowej. Niedługo zmienić się może również zasada naliczania dopłat. Obecnie dofinansowanie obejmuje metraż do 50 mkw. Po zmianach, dla rodzin z co najmniej trójką dzieci, wartość może wzrosnąć do 65 mkw.
Nowelizacja ustawy miała wejść w życie z początkiem 2015 roku, jednak cały czas znajduje się w przygotowaniu, a data jej wprowadzenia nie jest na razie znana.
Nadesłał:
FortePR s.c.
|