Prosument i inne dotacje na odnawialne źródła energii
Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii wywołała nie lada zamieszanie na rynku systemów grzewczych i paliw. Większe jednak ogarnęło zwykłych ludzi, którzy przecież muszą czymś ogrzewać dom.
Kiedyś - może całkiem niedługo - przyjdzie taki czas, że tradycyjne ogrzewanie węglem zostanie całkowicie zakazane. W myśl dyrektywy Unii Europejskiej póki co każdy budowany i remontowany dom musi wybrać ogrzewanie, które nie zagraża środkowisku naturalnemu, emituje jak najmniej CO2 i ogólnie jest "ekologiczne".
PONE
Na szczęście nie zostaliśmy pozostawieni sami sobie z tak dotkliwymi zmianami. Możemy na przykład skorzystać z dofinansowania w Programie Ograniczenia Niskiej Emisji Spalin - musimy sprawdzić czy nasza gmina w nim uczestniczy, ponieważ jest on realizowany z wojewódzkich funduszy. Fundusze są do wykorzystania na:
- wymianę kotła węglowego na wysokowydajny kocioł węglowy (retortowy),
- wymianę kotła węglowego na wysokowydajny kocioł węglowy (retortowy) z montażem kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej,
- instalację kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej wyłącznie w instalacjach używających paliwa stałego,
- wymiana kotła węglowego na gazowy.
Co ciekawe gimny mogą nam dofinansować zmianę systemu grzewczego do 80 % kosztów kwalifikowanych. Aczkolwiek każda gmina może ustalić swoją kwotę dofinansowania. Kwota docelowa jest też zależna od wysokości kosztów inwestycji.
DOPŁATY Z URZĘDU MIASTA I GMINY DO OGRZEWANIA
Urzędy miasta i gminy aktywnie biorą udział w programach ekologicznych. Czasami nawet same realizują programy z dopłatami. Warto dowiedzieć się czy i nasza gmina prowadzi dopłaty do ogrzewania.
Najczęściej dopłaty do ogrzewania z gminy można uzyskać na:
- kotły,
- piece elektryczne,
- węzeł cieplny,
- kolektory słoneczne,
- pompy ciepła.
Jednak urządzenia te muszą być niskoemisyjne i spełniać wymogi regulaminu, oraz posiadać odpowiedni certyfikat.
O tym, ile dostaniemy dofinansowania decyduje gmina. Wszystkie dotacje celowe ustalane są indywidualnie. Aczkolwiek zwykle kwota dopłaty nie przekracza połowy kosztów urządzenia.
PROSUMENT
Prosument to chyba najbardziej znany obecnie program dofinansowań ze środków NFOŚiGW. Bardzo dużo osób było zaintersowanych tym programem, co doprowadziło do tego, że nabór wniosków w kwietniu tego roku został zakończony po jednym dniu, ponieważ wyczerpała się pula pieniędzy na dofinansowania. Oczywiście nie każdy złożony wniosek został zaakceptowany, ale i tak można z powodzeniem powiedzieć, że zainteresowanie tym programem przerosło oczekiwania banków i NFOŚiGW.
Na co można dostać dofinansowanie z tego programu?
- źródła ciepła opalane biomasą - kotły o załadunku ręcznym,
- pompy ciepła,
- kolektory słoneczne,
- systemy fotowoltaiczne,
- małe elektrownie wiatrowe,
- mikrokogeneracja - dla instalacji na biogaz.
Co ciekawe wybierając pożyczkę lub kredyt preferencyjny wraz dotacją może to pokryć do 100% kosztów kwalifikowanych instalacji. Jednak sama dotacja wynosi 20-40% w zależności od tego jaki system wykorzystujący energię odnawialną wybierzemy. Warto zauważyć, że oprocentowanie pożyczki lub kredytu preferencyjnego wynosi 1 % z maksymalnym okresem kredytowania 15 lat. Ponadto dla każdej instalacji osobno określono maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany, jednak ustanowiono też maksymalną wysokość kosztów kwalifikowanych na 100-450 tsyięcy złotych ze względu na rodzaj przedsięwzięcia i typ beneficjenta.
_____________________________________________________________________
Artykuł opracowany we współpracy ze sklepem internetowym polandi.eu
Nadesłał:
polandi
|