Protestowali w Warszawie przeciwko odkrywkom


2016-05-12
Przeciwnicy odkrywki protestowali we wtorek przed siedzibą Nationale-Nederlanden, jednego z udziałowców spółki ZE PAK planującej budowę kopalni w południowo-zachodniej Wielkopolsce.

Inicjatorami protestu było Stowarzyszenie Nasz Dom oraz Fundacja Rozwój TAK  - Odkrywki NIE. Organizacje postanowiły zjednoczyć siły i wspólnie walczyć z wrogiem, jakim są kopalnie odkrywkowe. Widmo budowy tego typu inwestycji wisi zarówno nad południowo-zachodnią Wielkopolską, jak i nad województwem lubuskim, stąd też pomysł na wspólny protest.

Dlaczego demonstrowano przed siedzibą Nationale-Nederlanden? - Towarzystwo ubezpieczeniowe posiada 10% akcji w spółce ZE PAK, co pozwala na zgłaszanie propozycji zmian w strategii inwestycyjnej firmy. Chcemy uświadomić udziałowców, że budowa odkrywki niesie za sobą szereg konsekwencji nie tylko dla poszczególnych regionów, ale także całej Polski - tłumaczyła Maćkowiak.

Walka o przyszłość regionu

W trakcie protestu jego uczestnicy przypominali o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą budowa kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.

- Nasz region nazywany jest spichlerzem Europy. Produkujemy żywność dla całej Polski, także dla mieszkańców Warszawy, w której dzisiaj się spotykamy. Zlikwidowanie naszych gospodarstw będzie miało fatalne następstwa nie tylko dla południowo-zachodniej Wielkopolski, ale i dla całego kraju. Musimy chronić naszą ziemię, bo bez niej zabraknie wody i żywności. Energię można pozyskiwać z wielu różnych źródeł, niekoniecznie z węgla brunatnego. Zaś dla wody i żywności nie ma żadnej alternatywy - przekonywała Sylwia Maćkowiak.

Protest przyniósł skutek - w jego trakcie zarząd Nationale-Nederlanden zaprosił na rozmowy organizatorów pikiety. Spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze, a przedstawiciele Stowarzyszenia Nasz Dom oraz Fundacji Rozwój TAK – Odkrywki NIE mieli okazję zaprezentowania swoich argumentów dyrekcji towarzystwa ubezpieczeniowego.

- Zarząd Nationale-Nederlandem był bardzo poruszony tym, co się dzieje. Z tego, co zrozumieliśmy, w tej sprawie będą zapadały decyzje na poziomie właściciela w Holandii. Jesteśmy zadowoleni z tych rozmów. Zostaliśmy poproszeni, by wszystkie informacje dotyczące kopalni, które wpływają od mieszkańców czy ekspertów, były przekazywane również do Nationale-Nederlanden - relacjonował przebieg spotkania Tomasz Waśniewski, prezes Fundacji Rozwój TAK – Odkrywki NIE.

Zagrożenia dla regionu

Konińska spółka ZE PAK planuje budowę odkrywki w południowo-zachodniej Wielkopolsce, która jest terenem silnie rozwiniętym rolniczo. Powstanie tego typu inwestycji wpłynęłoby negatywnie na rolnictwo i lokalny biznes, ale także na stosunki wodne. W wyniku wydobycia węgla metodą odkrywkową w powiecie gostyńskim nastąpi likwidacja aż 20 ujęć wody spośród dostępnych obecnie 48. W gminie Krobia zlikwidowanych zostanie 16 ujęć na 21 istniejących.

 

Stowarzyszenie Nasz Dom zrzesza rolników z południowo-zachodniej Wielkopolski, którzy nie zgadzają się na budowę kopalni odkrywkowej w powiecie rawickim i gostyńskim.

Fundacja Rozwój TAK – Odkrywki NIE to obywatelski ruchu  na rzecz powstrzymania planów budowy nowych kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową oraz przeprowadzenia Polski z ery kopalnej do ery odnawialnej.

Nadesłał:

Komunikacja Plus

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl