Przyczyny kifozy


2013-11-21
Kręgosłup człowieka może ulec różnego rodzaju skrzywieniom. Jeśli wygięcie przyjmuje postać łukowatą i ukierunkowane jest w stronę grzbietową, mamy do czynienia z kifozą.

Jest to schorzenie, które może pojawić się bez względu na wiek i płeć, a w niektórych przypadkach wywołane jest chorobami nowotworowymi.


Czym jest kifoza?

Kifoza jest chorobą, która występuje w odcinku krzyżowym i piersiowym – w miejscu, które odpowiedzialne jest za zachowanie prostej postawy. Zdeformowania powstają najczęściej w wyniku niewłaściwego trybu życia lub jako następstwo innych chorób. Powstałe w ten sposób wady postawy prowadzą nie tylko do dysfunkcji całego organizmu, ale mogą przyczynić się również do poważnego ograniczenia ruchów klatki piersiowej oraz ściskania płuc. Chorym na kifozę mogą pomóc np. ortopedzi z Warszawy, którzy podpowiedzą, w jaki sposób można ją leczyć i jak zabezpieczyć się przed dalszym postępem choroby.

Jak dochodzi do rozwoju kifozy?

Przyczyn powstawania chorób ortopedycznych jest wiele. Często są one związane z urazami sportowymi lub mają podłoże genetyczne. W przypadku kifozy, za jej rozwój odpowiedzialne zazwyczaj są zaburzenia nerwowo-mięśniowe, stany zapalne stawów, choroby nowotworowe, różnego rodzaju infekcje i złamania lub inne choroby, np. krzywica, osteoporoza lub gruźlica. Według ortopedów z Warszawy i innych wiodących ośrodków leczniczych typowymi objawami kifozy jest uczucie zmęczenia oraz silne bóle pleców, które w początkowej fazie choroby nie są odczuwalne. Następnie dochodzi do zaokrąglenia pleców, zesztywnienia kręgosłupa, drętwienia oraz osłabienia mięśni.

Leczenie kifozy

W diagnozowaniu kifozy wykorzystuje się badanie palpacyjne, które przeprowadza ortopeda z Warszawy lub innego miasta. Dodatkowo wykonuje się zdjęcia rentgenowskie całego kręgosłupa. Jeśli choroba ma postać łagodną, można ją leczyć za pomocą ćwiczeń, które pomagają przywrócić prawidłową postawę. W poważniejszych przypadkach zaleca się noszenie specjalnych szelek ortopedycznych, natomiast u pacjentów, u których kifoza została wywołana chorobą nowotworową lub infekcją, konieczne jest leczenie operacyjne. 

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl