Przygotowania do wiosennego sprzątania, jak wyczyścić łazienkę skutecznie, ekologicznie i tanio?
Wiosna za rogiem i wiosenne porządki coraz bliżej. Warto przygotować się do nich już wcześniej, sprawdzić najskuteczniejsze sposoby zmagania się z uporczywym brudem i jak tylko przyjdzie czas, rozpocząć z energią i entuzjazmem. Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego niektórzy ludzie uwielbiają sprzątanie ...i ta czynność w ich wykonaniu nie jest czasochłonna i jest bardzo efektywna? Inni natomiast odkładają moment generalnych porządków tak długo jak mogą a przecież jest to kwestia higieny a zatem i zdrowia. Wszyscy wiemy, że nawet małe, nieczystości są tylko początkiem i dobrym środowiskiem dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów. Aby znaleźć się w gronie osób, które lubią porządki i robią to skutecznie wystarczy, że poznasz kilka tricków, które zdecydowanie ułatwią twoje życie.
Łazienka to jedno z pomieszczeń, które potrzebuję dużo więcej uwagi i precyzji podczas czyszczenia. Dlaczego? Głównie dlatego, że jest to miejsce o podwyższonej wilgotności, które czasem ciężko wywietrzyć, a więc w którym panują idealne warunki do namnażania się drobnoustrojów. To bardzo dobre warunki do rozwoju grzybów, które z kolei mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Takich rzeczy nie można lekceważyć. To także miejsce z którego korzystamy kilka razy dziennie i każdy z nas wie jak szybko potrafi zabrudzić się świeżo wyczyszczona łazienka. Dlatego właśnie do utrzymania w czystości tego pomieszczenia zalecamy stosowanie sprytnych sposobów, które ułatwią życie niejednej Pani i niejednemu Panu Domu.
Coraz więcej z nas zaczyna zastanawiać się jak można zredukować liczbę środków używanych do czyszczenia a jednocześnie sprzątać bardzo skutecznie i oszczędzać pieniądze oraz swoje zdrowie i środowisko naturalne.
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób skłania się do szanowania natury i wybiera środki, które są ekologiczne nie tylko ze względu na środowisko ale także dbając o własne zdrowie. Na rynku znajduje się wiele środków, których producenci zapewniają, że dana substancja poradzi sobie z brudem, grzybem, zaciekami. Jedną z nich potrzebujesz do wyczyszczenia kabiny prysznicowej, drugi środek jest konieczny do luster, inny do elementów chromowanych, jeszcze inny do usunięcia kamienia. Tym sposobem gdy zajrzysz do szafki pod umywalką znajdziesz tam dziesiątki napoczętych butelek z chemią gospodarczą, na które wydałeś setki złotych. Czy te środki są skuteczne? Jaki jest ich wpływ na twoje zdrowie podczas używania? Jaki jest ich wpływ na środowisko naturalne? Czy nie są szkodliwe dla dzieci? Czy naprawdę potrzebujesz ich aż tylu? To tylko niektóre pytania, jakie z pewnością sobie zadajesz. Chcesz sprzątać ekologicznie, skutecznie i z korzyścią dla portfela? Powiemy Ci jak.
Sprzątanie łazienki to wyzwanie. Lustra wiecznym osadem po paście do zębów i wodzie, wanna i umywalka z resztkami mydła, fugi i kafelki z wapiennymi osadami i kabiny prysznicowe, których szkło już dawno nie jest przejrzyste. Jak zabrać się za takie generalne porządki? Najważniejszy jest zapał do pracy.
Kilka zasad zanim zaczniesz sprzątać:
1. Używaj rękawiczek ochronnych. W ten sposób chronisz swoje dłonie, skórę oraz nie przenosisz substancja na rękach na inne elementy twojego ciała. Kwasek cytrynowy jest np. uznawany za nieszkodliwy i neutralny dla zdrowia ale gdy dostanie się do gałki ocznej może spowodować niemałe szkody. O rękawiczkach należy pamiętać szczególnie gdy używasz chemii gospodarczej.
2. Zasadnicze i kluczowe jest także to, aby przed rozpoczęciem czyszczenia danego przedmiotu sprawdzić zalecenia producenta dotyczące konserwacji i utrzymania w czystości.
3. Uważaj na mleczka i pasty do czyszczenia. Może i efekty sprzątania z takim specyfikiem będą szybkie ale z pewnością nie zawsze odpowiednie i mogą mieć negatywny wpływ na czyszczone produkty. Mleczka i pasty mogą porysować powierzchnię, zmatowić ją i narazić nie tylko na estetyczny uszczerbek ale przez mechaniczne ubytki na szybsze zabrudzenia, które będą trudniejsze do usunięcia.
4. Jeśli nie jesteś pewien czy dana powierzchnia może być czyszczona konkretnym środkiem, dobrze jest również wykonać próbę w małym, niewidocznym miejscu na produkcie i odczekać jakiś czas przed czyszczeniem całości.
Co potrzebujesz?
1. 1. Chęć do pracy J
2. 2. Gumowe rękawiczki
3. 3. Ocet / kwasek cytrynowy / woda utleniona 3%
4. 4. Papierowe ręczniki bądź szmatki niepylące
5. 5. Butelka do stworzenia roztworu myjącego, najlepiej z atomizerem.
Jeśli wszystkie przedmioty z powyższej listy zostały już zgromadzone można zabierać się do pracy.
NUMER 1 SPRZĄTANIA – OCET!
Ocet to nasz sprzymierzeniec w walce z osadem kamiennym. Świetnie nadaje się do czyszczenia powierzchni szklanych. Jest też idealny do odkamieniania perlatorów przy bateriach łazienkowych czy kuchennych.
Czyszczenie kafli czy tafli szkła wodą z octem w odpowiednich proporcjach skutkuje również niesamowitym blaskiem powierzchni. Wystarczy do wcześniej przygotowanej butelki nalać ocet i wodę w odpowiednich proporcjach. Jeśli osad wapienny jest wyjątkowo uporczywy zalecamy podwyższenie stężenia octu lub nawet wtarcie samego środka bezpośrednio w osad. Można także spróbować wymieszać ocet z ciepłą wodą. Ocet idealnie nadaje się do czyszczenia szkła z wapiennych osadów pozostawionych przez wodę. Świetnie nadaje się do kabin prysznicowych i luster oraz glazury.
Woda w twojej baterii umywalkowej czy wannowej nie leci tak jak powinna? Prawdopodobnie to wina zakamienionego sitka. Na ten problem nie ma nic lepszego niż ocet. Do małego naczynia włóż perlator kranu (może być ich kilka), zalej octem i pozostaw na noc – rano po kamieniu nie będzie śladu.
TWÓJ PRZYJACIEL W DOMU – SODA OCZYSZCZONA
Jeśli chcesz wyczyścić fugi między glazurą lub masz problem z grzybem w łazience zalecamy zastosowanie sody i wody w odpowiednich proporcjach. Mieszana powinna mieć konsystencję gęstej pasty i taką powinniśmy nanieść na czyszczone miejsca i szorować szczoteczką a na koniec zmyć letnią wodą. Należy też pamiętać, że to, że wyczyścimy naloty z grzybów za pomocą pasty sodowej nie znaczy, że usunęliśmy ich zarodki. Na tak przygotowaną powierzchnię należy jeszcze nałożyć wodę utlenioną i zostawić do wyschnięcia aby pozbyć się grzybów.
Pasta z sody jest także świetnym środkiem do usuwania wyjątkowo opornych osadów z kamienia na kabinie prysznicowej. Wetrzyj pastę w konkretne miejsce by usunąć kamień, poczekaj jakiś czas i zmyj ciepłą wodą.
Soda przyda się także w łazience do prania – dodawana do proszku jako wybielacz.
KWASEK CYTRYNOWY
Nie masz sody? Nic nie szkodzi nie musisz biec zaraz do najbliższego sklepu. W większości wymienionych powyżej przypadków możesz także zastosować kwasek cytrynowy jeśli to właśnie on znajduje się akurat w twojej kuchennej szafce. To także świetny sprzymierzeniec w walce z kamieniem na płytkach kabinie czy białym montażu.
Zastosowań powyższych produktów jest dużo więcej, a przy tym ich wykorzystanie jest ekologiczne, dużo bardziej bezpieczne dla zdrowia i przyjazne dla kieszeni.
Co jeszcze można zrobić aby sprzątało się łatwiej?
Pierwsza i podstawowa zasada, o której z pewnością każdy z nas wie to – SYSTEMATYCZNOŚĆ! Systematyczne sprzątanie to klucz do czystej łazienki. Czym bardziej pozwolimy sobie na bałagan tym więcej energii i pracy będziemy musieli włożyć w kolejne sprzątanie, dlatego systematyczne utrzymywanie pomieszczenia w czystości pozwala nam również oszczędzić czas i energię.
A o czym pamiętać jeśli właśnie urządzasz łazienkę a chcesz, żeby twoje przyszłe sprzątanie nie było bardzo uciążliwe? Przede wszystkie dobierając nowe produkty do łazienki powinniśmy patrzeć na nie po przez pryzmat higieny i łatwości w utrzymaniu czystości. Każdy z nas wie, że załamania, zakamarki i nierówne kształty w łazience zdecydowanie nie ułatwiają czyszczenia i sprawiają, że musimy spędzać na nim długie godziny. Jeśli chodzi o kabinę prysznicową to każdorazowe wycieranie do sucha bądź ściąganie wody specjalną ściągaczką byłoby idealne.
Jeśli właśnie zastanawiasz się nad kupnem nowej kabiny to warto przemyśleć kwestię zakupu kabiny z powłoką CleanGLASS, która zdecydowanie ułatwi późniejsze sprzątanie. Szkło choć wydaje się być gładkie, oglądane pod mikroskopem jest pełne mikroporów. To w nich zatrzymuje się woda podczas kąpieli powodując osadzanie się kamienia i korozję szkła. Hydrofobowa powłoka CleanGLASS nałożona na kabinę „stapia się” ze szkłem i wyrównuje jego powierzchnię dzięki czemu woda po kąpieli spływa dużo szybciej i powoduje zdecydowanie mniej osadów wapiennych.
Jeśli nie wiesz się gdzie można kupić kabiny z taką powłoką, zapraszamy do zakupu kabin marki Sea-Horse. Wszystkie kabiny prysznicowe dostępne w ofercie marki mogą zostać uzupełnione o powłokę CleanGLASS na życzenie klienta, za dodatkową opłatą.
Pełna oferta na www.metalhurt.com.pl | Sea-Horse – Łazienka w dobrym stylu.