Przygotowanie ogrodu na zimę - o czym należy pamiętać
Zima jest porą roku, która może mieć bardzo niszczący wpływ na ogród. Istnieje jednak wiele sposobów dbania o rośliny. W jaki sposób można zapobiec uszkodzeniu ogrodu?
Jak przygotować rośliny na zimę?
Przygotowanie ogrodu do zimy jest bardzo istotną kwestią, jeżeli chcemy cieszyć się naszym pięknym ogrodem przez wiele lat. W związku z tym, jesień jest bardzo pracowitą porą roku dla każdej osoby kochającej swe zielone królestwo. Podczas jesieni, należy bardzo dobrze przygotować niektóre gatunki do zimowania oraz muszą zostać wysadzone rośliny, które zimują w gruncie. Więc co należy zrobić, aby odpowiednio przygotować rośliny do zimowania?
Przed okryciem roślin na zimę słomianymi osłonami, należy je odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, należy je odpowiednio podciąć. W przypadku drzew, najlepiej jest to zrobić zaraz po opadnięciu liści, zanim przyjdą pierwsze przymrozki. Należy przede wszystkim usunąć martwe i połamane gałęzie. Jeżeli chodzi o byliny, należy przyciąć je na wysokość około 10 centymetrów. Niektóre rośliny warto zostawić z ich owocostanami, ponieważ nie trzeba ich usuwać na zimę, ponadto stanowią bardzo ładną ozdobę ogrodu oraz stanowią źródło pokarmu dla przylatujących ptaków. Wśród takich roślin można wyróżnić Rudebeckie czy Echinaceę. W przypadku krzewów, nie ma zbyt wiele do roboty, ponieważ wystarczy je oczyścić z uschniętych i połamanych gałęzi. Rośliny, które zielenieją w zimę oraz drzewa iglaste, nie muszą być przycinane w jakikolwiek sposób przed zimą.
Wiedząc, w jaki sposób przygotować rośliny pod „osłony”, należy również wiedzieć, z jakich materiałów dane osłony należy wykonać. Spośród nich, najczęściej używana jest słoma. Jest to materiał bardzo powszechny i nikt nie powinien mieć problemów z dostaniem jego odpowiedniej ilości. Słoma i wykonane z niej maty słomiane, zabezpieczają rośliny przed bardzo dużymi mrozami. Ponadto, nie chłoną one wilgoci oraz przepuszczają powietrze. Jedynym minusem jest to, iż w takich słomianych osłonach mogą chować się wszelkie gryzonie, które szukają ciepła na zimę, a tym samym, bardzo chętnie podgryzają rośliny. Równie tanim i bardzo szeroko dostępnym materiałem ochronnym jest szary papier. Jest to podstawowa ochrona przed wiatrem oraz słońcem. Najczęściej jest stosowany do osłaniania krzewów czy pni drzewek. Można również osłaniać nim byliny. Jego wady to przede wszystkim niska trwałość, która jest związana z szybkim wchłanianiem wody. Chcąc zabezpieczyć drzewa, krzewy i rabaty bylinowe, bardzo przydatne mogą być trociny oraz kora. Stosuje się je do kopczykowania. Niestety znowu, kopce są bardzo dobrym schronieniem dla gryzoni, ponieważ w nich jest im wystarczająco ciepło, przez co te znów mogą obgryzać rośliny. W przypadku suchych liści, można z powodzeniem stosować je do okrywania rabat bylinowych oraz wszelkich roślin cebulkowych. Przed użyciem liści, dobrze je poprzebierać oraz wysuszyć, a po wyłożeniu nimi danej powierzchni, dobrze utwierdzić je gałązkami, co spowoduje ochronę przed wiatrem.
Materiałem, który w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością jest agrowłóknina. Jest to materiał, który bardzo dobrze chroni przed wiatrem oraz słońcem, a w dodatku jest cienka i przewiewna. Jej główną zaletą jest trwałość, przez co może być użyta nawet kilkakrotnie. Najczęściej jest stosowana do okrywania drzew oraz krzewów.
Co robimy z trawami?
Trawy są bardzo wrażliwe na mróz. Zwyczajny trawnik dobrze jest dość mocno nawozić potasem przed zimą, w ten sposób, źdźbła trawy będą odporniejsze na zamarzanie. W przypadku traw wieloletnich, należy je okryć suchymi liśćmi i to na wysokość około pięćdziesięciu metrów. Obsypać wszelkie trawy należy po nadejściu pierwszych przymrozków. Jeżeli proces ten zostanie przeprowadzony wcześniej, może skutkować niedostatecznym uśpieniem wegetacji.
Rośliny, które nie są w pełni odporne na mrozy, takie jak byliny czy niektóre rośliny cebulowe, można przykryć jakimś lekkim materiałem. Najlepiej spisują się w tym przypadku agrowłókniny oraz stroisze. Rośliny te należy zabezpieczyć przed narażeniem na zmrożenia oraz przepalenia podczas nadchodzących odwilży. W takim przypadku należy przede wszystkim zwrócić uwagę na systemy odprowadzenia wody, aby żadne z roślin nie zgniły przed wiosną.
Wracając do tematu trawnika, należy pamiętać, aby trawę kosić cały czas dopóki ta nie przestanie rosnąć. Przed nastaniem zimy, trawnik najczęściej osiąga wysokość około 5 centymetrów. Jeżeli jesień jest sucha, należy podlewać trawnik, ale w taki sposób, by nie powstawały jakiekolwiek zastoje. Należy również systematycznie zgrabiać liście. Przed nastaniem zimy, warto również nawozić trawnik, aby ten był w stanie zgromadzić wystarczająco dużo pożywienia przed mrozami.
O czym często nie pamiętamy?
Myśląc jak przygotować ogród do zimy są pewne kwestie, o których często zdarza się zapomnieć ogrodnikom amatorom. Przede wszystkim należy zadbać, aby wszelkie rośliny donicowe zostały ulokowane w pomieszczeniach. Niektóre są oczywiście bardziej odporne na mrozy, wtedy wystarczy schronić je gdzieś, gdzie nie będą narażone na wiatr. Rośliny, które mogą odczuć mrozy, należy schować do suchych i ciemnych pomieszczeń, gdzie temperatura będzie wynosiła powyżej zera stopni Celsjusza.
Bardzo ważnym elementem wielu ogrodów jest oczko wodne. Przed zimą, należy oczyścić wszelkie pompy i filtry oraz inny dodatkowy osprzęt. Ponadto trzeba usunąć wszelkie wodotryski oraz fontanny. Jeżeli oczko wodne jest większym zbiornikiem, rośliny szuwarowe muszą zostać na okres zimy, ponieważ są odpowiedzialne za napowietrzenie wody, a tym samym stanowią ochronę dla żyjących wodnych istot. Należy jednak usunąć wszelkie rośliny wodne, które są wrażliwe na mrozy takie jak hiacynty wodne czy salwinie. Należy oczyścić taflę oczka ze wszelkich liści oraz innych roślin. Kluczowe jest również wykucie przerębla, przede wszystkim, jeżeli w stawie żyją jakieś ryby. Najlepiej jest to zrobić wytapiając go za pomocą gorącej wody, ponieważ hałas i drgania podczas kucia, mają bardzo negatywny wpływ na ryby. W celu uniknięcia zamarzania przerębla, można wsypać do niego trociny.
Przed nastaniem zimy należy również zabezpieczyć wszelki osprzęt oraz meble. W przypadku wszelkich elektronarzędzi można oddać je do serwisu, aby przeszły konserwację. W ten sposób zabezpieczane narzędzia będą służyć przez długi czas. W przypadku mebli ogrodowych należy je dokładnie wyczyścić. W przypadku mebli drewnianych, można je odpowiednio zaimpregnować w przypadku, kiedy jesień jest sucha i wszelkie środki będą mogły spokojnie wyschnąć.
Przygotowanie ogrodu do zimy jest czynnością bardzo wymagającą. Osoby, które chcą mieć pewność, że ich ogród przetrwa nawet najsroższą zimę, muszą włożyć w ten proces wiele wysiłku i czasu. Efekt jednak jest taki, że jesienią znów zobaczą swój piękny ogród, który będzie mógł swobodnie rozkwitać przez następne lata.
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca meble do ogrodu: http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe
Nadesłał:
haikustudio
|