Przygotuj się do biegu o MdM


Przygotuj się do biegu o MdM
2017-10-26
Już 1 stycznia zostanie odblokowana ostatnia transza dofinansowań w programie MdM. Wszyscy chętni powinni dobrze się przygotować, ponieważ zainteresowanie może być największe w historii. Niezbędne dokumenty i wnioski najlepiej załatwić już teraz.

Jeżeli do tej pory osoby, które chcą zakupić mieszkanie i skorzystać z rządowego dofinansowania nie podjęły ostatecznej decyzji, to już ostatnia chwila, aby to zrobić. Wybór lokalu, zebranie dokumentacji i przyznanie kredytu - to najważniejsze sprawy do dopilnowania.

Dla wszystkich, którzy mają zamiar kupić mieszkanie, udział w programie Mieszkanie dla Młodych bardzo się opłaca, ponieważ czasem przyznane środki mogą pokryć nawet całą kwotę wkładu własnego. Nie należy jednak zwlekać, ponieważ zainteresowanie jest ogromne.

- Pamiętajmy, żeby spieszyć się z decyzją. Kiedy w styczniu b.r. uruchomiono nową transzę dofinansowań, liczba złożonych wniosków spowodowała, że w ciągu 2 dni z dostępnej kasy ubyło 122 mln złotych - zaznacza Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo.

Najważniejsze wytyczne

Przed przystąpieniem do MdM należy wnikliwie zapoznać się z jego głównymi założeniami.

Program ma na celu sfinansowanie określonego procentu kredytu hipotecznego zaciągniętego na daną nieruchomość, która spełnia warunki programu. Aby do niego przystąpić, nie można być właścicielem nieruchomości, także w przeszłości, przy czym ta kwestia nie obowiązuje osób bądź rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci; nie można także mieć więcej niż 35 lat (w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka i również nie dotyczy osób/małżeństw z trojgiem dzieci); a kredyt hipoteczny musi zostać zaciągnięty na nie mniej niż 15 lat i powinien stanowić co najmniej 50% ceny mieszkania.

- W zależności od wielkości rodziny można starać się o 10, 15, 20 lub 30 procent dofinansowania - wyjaśnia Piotr Kijanka. - Jeżeli wszystkie powyższe kryteria są spełnione, można składać wniosek o kredyt hipoteczny - dodaje.

Wizyta w banku

Na oficjalnej stronie MdM widnieje aktualna lista banków, które uczestniczą w programie. Procedura przyznania kredytu hipotecznego nie jest skomplikowana, ale należy dobrze się do niej przygotować. Według nowej ustawy o kredycie hipotecznym, która weszła w życie 22 lipca 2017 r., instytucja finansowa ma 21 dni na wydanie decyzji, od której oczywiście można się odwołać.

Aby być pewnym, że zebraliśmy komplet dokumentów najlepiej skorzystać z pomocy doradcy. Co ważne, nie trzeba czekać ze złożeniem wniosku do 1 stycznia, można zrobić to wcześniej.

- Wiele osób ma już teraz zebraną odpowiednią dokumentację i jedyne, co im pozostaje to złożyć wniosek do banku. Inni z kolei mogli zrobić to już wcześniej, a ich wniosek jedynie czeka do stycznia na wprowadzenie do systemu - zauważa ekspert Grupy Deweloperskiej Geo.

Liczy się czas

Dlatego niezmiernie istotny jest spory zapas czasowy. Przy tak ważnej inwestycji, jaką jest zakup mieszkania, nie należy zostawiać dopełnienia formalności na ostatnią chwilę.

- Zdajemy sobie sprawę, jakim zainteresowaniem cieszy się MdM - mówi Piotr Kijanka. - Chcąc sprostać oczekiwaniom klientów, w naszej wrocławskiej inwestycji oferujemy mieszkania dostępne w programie - dodaje.

W styczniu 2018 roku zostanie uruchomione ostatnie 380 mln zł dopłat w ramach MdM. Do wyścigu o dofinansowanie warto się przygotować i już teraz rozejrzeć się za odpowiednim lokalem, ponieważ decydującym kryterium będzie kolejność zgłoszeń.

Nadesłał:

primetimeprpl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl