Przytulam Cię! Najpiękniejsze Listy dla Ziemi wybrane
Nagrodę jury 3. ogólnopolskiego konkursu „Listy dla Ziemi” zdobyła Wioletta Woźniak ze Szkoły Podstawowej nr 46 w Warszawie. Wyróżnienie od internautów - 3030 głosów – otrzymała Milena Olek ze Szkoły Podstawowej w Nowej Jastrząbce.
Co roku „Listy dla Ziemi” mają swoje przesłanie, które wynika z bieżących potrzeb społecznych i ekologicznych w Polsce. W2015 roku jest nim brak skutecznej gospodarki odpadami w gospodarstwach domowych, w szczególności odpadami opakowaniowymi. Listy, które piszą uczniowie są formą podsumowania wiadomości dotyczących głównego hasła kampanii. Szkoły organizują lekcje tematyczne, pikniki, imprezy i konkursy. Konkurs „Listy dla Ziemi” jest częścią programu edukacyjnego „Nie bądź jednorazowy” Fundacji Ekologicznej ARKA, nagrodzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Mamy bardzo dużo śmieci, nie radzimy sobie z ich segregacją. Jednocześnie wciąż zbyt mało wiemy o recyklingu, jesteśmy więc słabo zmotywowani do rzetelnej segregacji odpadów – mówi Wojciech Owczarz z Fundacji Ekologicznej ARKA.
Decyzją jury (niezależnie od wyboru internautów) zwyciężyła Wioletta Woźniak (Warszawa, Szkoła Podstawowa nr 46), której list rozpoczyna się od słów: "Cześć Ziemio. Przytuliłam się dziś do Ciebie, leżąc na łące." Autorka wprowadza odbiorców w intymną sytuację, a jednocześnie przenosi w świat, w którym czuć ciepło słońca, zapach ziemi, słychać szum traw i śpiew ptaków. Wioletta rozmawia z Ziemią, słucha jej skarg i przedstawia je w swoim liście. Prostotą i szczerością zaskakuje wyznanie: "Ziemio kochana. Ja uczę się szydełkować. Zacznę robić torebki z wełny, aby nie używać torebek foliowych. Uśmiechnij się. Przytulam Cię." Wioletka uczy się pięknej, coraz bardziej zapominanej sztuki szydełkowania, którą chce - na swój dziecięcy sposób - pomóc, walczyć nią przeciwko nowoczesności - szybkiej produkcji tandetnych, jednorazowych i szkodliwych reklamówek (plagi XXI wieku). Piękna i mądra zasada zawarta w osobistej wypowiedzi młodziutkiego człowieka!
Laureaci w głosowaniu internetowym to: gimnazjaliści - Aleksandra Oto (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżu Wielkopolskim), Aleksandra Radlica (Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Ćmińsku) i Karolina Parys (Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Dębicy). Zwycięzcy ze szkół podstawowych: Milena Olek (Szkoła Podstawowa w Nowej Jastrząbce), Aleksander Strugała (Szkoła Podstawowa w Śremie), Zuzanna Kawka (Szkoła Podstawowa w Płośnicy). Przedszkolaki, których listy – prace plastyczne zdobyły największą liczbę głosów to: Gabriela Nowakowska (Przedszkole w Brwinowie), Karol Strząbała (Przedszkole Publiczne w Danielowicach), Kornelia Bielecka, (Przedszkole Miejskie nr 2 w Łukowie).
***
Fundacja Ekologiczna Arka łączy ekologię z działaniami społecznymi, podkreślając, że stan środowiska w znaczący sposób wpływa na zdrowie i funkcjonowanie człowieka. ARKA prowadzi programy, kampanie i akcje. Angażuje w działania ekologiczne, prozdrowotne i prospołeczne Polaków w każdym wieku w myśl: Zmieniamy świat najpierw zmieniając siebie. Znane programy ARKI: „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”, „365 reklamówek śmieci”, „Rower pomaga”, „Drzewo szczęścia” i akcje: „Dzień dobrych uczynków”, „Choinki Nadziei”, „Dzień Czystego Powietrza”. W tym roku ARKA obchodzi jubileusz 10-lecia.
Nadesłał:
ARKA Fundacja Ekologiczna
|