Radzyń Chełmiński - legendy


2013-06-19
Na portalu www.wieczno.pl ukazały się nowe artykuły. Tym razem autor pokusił się o opisanie w nich gminy Radzyń Chełmiński, a co za tym idzie związanych z nią niesamowitych legend.

Jedna z najsłynniejszych głosi, jakoby za czasów krzyżackich w piwnicach obiektu mieściły się lochy do których wtrącano okolicznych osadników. Krzyżacy wydawali niesprawiedliwe wyroki, często krzywdzące tutejszą ludność. Trzymali męczenników w okrutnych warunkach. Podobno ich jęki słychać było na długo po tym jak Zakon opuścił mury zamku. A może i słychać je do dziś? Więcej do poczytania na wspomnianym portalu.

Artykuły zawierają też treści dotyczące samego Zamku krzyżackiego i jego okazałej historii. Niewiele osób wie, że zamek w Radzyniu Chełmińskim był głównym siedliskiem Zakonu Krzyżackiego, aż do powstania twierdzy w Malborku. To tu przechowywano wielki skarb krzyżacki i wszelkie kosztowności – zresztą ślady skarbnicy widać do dzisiejszego dnia. Po latach, a dokładnie 40 lat temu nagrywano tu kultowy już serial „Pan Samochodzik”. Zdjęcia do niego trwały ponad miesiąc, w tym czasie cała ekipa filmowa dostarczyła nie lada atrakcji okolicznym mieszkańcom Radzynia Chełmińskiego. To również dzięki serialowi zamek, który oczywiście oprócz dziejów historycznych z czasów Zakonu krzyżackiego stał się obiektem zwiedzania i podziwiania. Do dzisiejszego dnia liczne lokalne imprezy plenerowe jak „Śladami Pana Samochodzika”, w których biorą udział miedzy innymi harcerze nawiązują do tego kultowego już serialu. Zamek do dzisiejszego dnia jest wizytówką miejscowości i chociaż ciągle odwiedzają go rzesze wycieczek nie zostaje odrestaurowany, co więcej popada w ruinę.

Sama historia gminy to także ciekawostka dla miłośników historii. Dzieje Radzynia Chełmińskiego zapisane są od 1015 roku kiedy miasto istniało jako gród. Wiadomo, że gród ten został zdobyty przez wojska Bolesława Chrobrego. Kolejne zapiski świadczą o tym, że Radzyń chełmiński jako miasto stanowił główny ośrodek administracyjny w dzielnicy mazowieckiej na początku XIII wieku.

Więcej na www.wieczno.pl

Nadesłał:

wieczno

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl