Rajd Blue Corridor 2012 - konwój pojazdów zasilanych naturalnym gazem ziemnym CNG i LNG przyjech


2012-09-12
12 września br. do Warszawy po raz pierwszy zawitał organizowany przez firmy Gazprom i E. ON Ruhrgas rajd pojazdów napędzanych gazem ziemnym.W stolicy odbyła się Międzynarodowa Konferencja CNG i LNG, którą honorowym patronatem objęło Ministerstwo Gospodarki.

Konferencja zorganizowana w auli Wyższej Szkoły Cła i Logistyki na ul. Jagiellońskiej 82 w Warszawie dotyczyła wykorzystania gazu ziemnego jako ekologicznego i efektywnego paliwa samochodowego. Organizatorem konferencji oraz koordynatorem polskiego odcinka rajdu Blue Corridor 2012 (1100 kilometrów po polskich drogach) są: Stowarzyszenie NGV Polska oraz Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT).

Do tej pory rajdy Blue Corridor odbywały się tylko w Rosji. Główną ideą przedsięwzięcia jest promocja gazu ziemnego jako ekonomicznego i przyjaznego środowisku paliwa silnikowego. We wrześniu tego roku konwój pojazdów z fabryczną instalacją zasilania CNG lub LNG pokona po raz pierwszy trasę liczącą 6100 kilometrów – zaczynając od Moskwy, przez Mińsk, Warszawę, Pragę, Paryż, Brukselę i Berlin. W tegorocznym rajdzie, który rozpoczął się 8 września w Moskwie, udział biorą dwie załogi z Polski.

Obecnie sprężony gaz ziemny (CNG) stał się niezwykle obiecującą alternatywą dla tradycyjnych paliw, a jego zaletami są niska cena oraz mniejsza o 25% emisyjność CO2. We współpracy z partnerami strategicznymi firma Gazprom prowadzi liczne działania, których celem jest przedstawienie zalet gazu ziemnego jako przyjaznego środowisku źródła energii o zróżnicowanym zastosowaniu. Jednocześnie firma dokonuje wielu inwestycji w infrastrukturę paliwową, które w przyszłości pozwolą pojazdom napędzanym CNG oraz LNG stać się istotną częścią europejskiego systemu transportowego.

Pytany o plany inwestycyjne firmy Gazprom w związku z rozwojem sieci stacji CNG i LNG w Polsce, David Graebe z Gazprom Germania powiedział: „Gazprom prowadzi negocjacje z potencjalnymi partnerami biznesowymi w Polsce i przyszła współpraca zapowiada się bardzo dobrze. Liczymy na wsparcie wszystkich zainteresowanych stron, w tym również polskich władz, które umożliwi rozwój polskiego rynku CNG i LNG.”

Nadesłał:

metropolis

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl