RAPORT MEC: Nadzieje i obawy związane z Euro 2012 - ostrożny optymizm
Dom mediowy MEC już po raz drugi przeprowadził badania wśród Polaków na temat postrzegania mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012. Wynika z nich, że na kilka tygodni przed inauguracją Euro 2012 Polacy są pełni nadziei, ale też i niepokoju o przebieg rozgrywek.
W całokształcie oczekiwań spodziewają się więcej dobrego niż złego dla kraju i siebie, ale nie zapominają o zagrożeniach i możliwych negatywnych zjawiskach.
Generalnie Polacy uważają, że fakt organizowania przez Polskę mistrzostw Euro 2012 jest ważny pozytywny dla Polski (70-71%)*. Jest to pogląd utrwalony i nie podlegający modyfikacjom w ciągu lat. Co do szczegółowych korzyści Polacy są także zgodni: do Polski napłynie wielu zagranicznych turystów a na przygotowaniach do Euro 2012 korzysta przede wszystkim lokalna infrastruktura.
Podczas Euro 2012 Polacy oczekują dobrej okazji do wspólnego przeżywania emocji w atmosferze odświętności i zabawy jaka towarzyszy masowym imprezom, liczą także na to, że sprawdzimy się jako gospodarze stwarzając dobrą atmosferę dla kibiców zagranicznych gości. Dominuje uczucie zadowolenia i radości obficie okraszone obawami co do przebiegu Euro 2012 (wzrost cen, wpadki organizacyjne, paraliż komunikacyjny w kraju) oraz postępowania ludzi (chuligańskie zachowania zarówno w mieście jak i podczas meczów polskich/ zagranicznych pseudo kibiców). Wydaje się, że ten poziom napięcia i niepokoju związany ze zbliżającą się inauguracją Euro 2012 znacząco wpływa także na deklarowany poziom osobistego zaangażowania w Euro 2012 – znaczący spadek entuzjastów w porównaniu z rokiem 2011 („Osobiście czuje się gospodarzem Euro 2012” spadek deklaracji o 23 pkt. proc.)
7 na 10 Polaków (70%) uważa fakt, że Polska organizuje Euro 2012 za ważny. Odsetek podzielających ten pogląd nie uległ zmianie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Warto zwrócić uwagę, że obecnie jest mniejszy niż w 2011 r odsetek osób, które uważają ten fakt za bardzo ważny (z 37% na 31%).
Powszechne jest przekonanie Polaków, że fakt organizowania Euro 2012 będzie miał pozytywny wpływ na Polskę, podziela ten pogląd 7 na 10 Polaków. Warto także zauważyć, że jest to mocno utrwalony wśród Polaków pogląd, w porównaniu z poprzednim pomiarem z 2011 roku nie odnotowano żadnych zmian.
Najbardziej oczekiwane przez Polaków zmiany w Polsce związane z organizowaniem Euro 2012 to: rozwój turystyki rozumiany jako przyciągnięcie do Polski zagranicznych turystów oraz rozwój infrastruktury lokalnej związany z przygotowaniami do Euro 2012. O tym, że organizowanie Euro przyciąga do Polski inwestycje zagraniczne i przyspiesza rozwój kraju jest przekonanych około 50% Polaków.
Polacy są przede wszystkim przekonani, że Euro 2012 będzie okazją do wspólnego przeżywania emocji, Polacy będą dumni z tego, że byli gospodarzami nawet jeśli zdarzą się jakieś niedociągnięcia organizacyjne. Ponad połowa Polaków cieszy się na atmosferę odświętności i zabawy jaka towarzyszy na ulicach przy okazji dużych imprez masowych, podzielają także pogląd, ze będziemy gospodarzami, którzy stworzą dobrą atmosferę dla kibiców z innych krajów.
W porównaniu z poprzednim pomiarem znacząco wzrosła (+25pkt.proc.) popularność poglądu, że Euro będzie towarzyszyła atmosfera zabawy i odświętności odczuwalna na ulicach oraz o 13 pkt. proc. przekonanie, że Polacy stworzą dobrą atmosferę dla kibiców innych krajów.
Trzeba także podkreślić, że w porównaniu z 2011 rokiem znacząco spadł (-27 pkt. proc.) odsetek osób podzielających pogląd, że organizacja Euro 2012 pozytywnie wpłynie na samoocenę Polaków po mistrzostwach, zmalał (-23 pkt. proc.) także odsetek osób, które osobiście czują się gospodarzami Euro 2012.
Dominującymi uczuciami wynikającymi z faktu że Polska organizuje Euro 2012 jakie deklaruje ponad połowa Polaków są: zadowolenie, radość oraz obawa.
Warto zwrócić uwagę, że w porównaniu z poprzednim pomiarem hierarchia odczuć jest taka sama choć znacząco zmienił się poziom wskazań. Wydaje się, że realizacja przygotowań do Euro 2012, na kilka tygodni przed startem mistrzostw, nie pozostawia już wątpliwości co się udało zrealizować a czego nie. Znacząco zmalały wskazania na odczucia świadczące o entuzjastycznym stosunku do organizowania Euro 2012 takie jak: podekscytowanie (-9 pkt. proc.), zachwyt (-8 pkt. proc.) czy duma (-5 pkt. proc.), ale także o 3 pkt. proc. zmalał odsetek osób odczuwających obawy związane z organizacja Euro 2012. Istotne też jest to, że nie przybyło osób podzielających smutek, zniechęcenie i drażliwość z powodu organizowania przez Polskę Euro 2012.
Z drugiej strony, generalnie negatywnych zjawisk związanych z przebiegiem Euro 2012 spodziewa się ponad połowa Polaków 54%, wśród osób deklarujących, że osobiście „Czują się gospodarzami Euro 2012” odsetek osób deklarujących obawy jest zdecydowanie niższy i wynosi 37%.
Szczegółowo największe obawy dotyczą zachowań polskich pseudo kibiców w mieście i podczas meczów blisko 6 na 10 badanych deklaruje takie obawy. Przynajmniej połowa obawia się wzrostu cen i wpadek organizacyjnych. Blisko połowa obawia się paraliżu komunikacyjnego w kraju i chuligańskich zachowań zagranicznych pseudo kibiców w mieście. Warto zwrócić uwagę, ze wśród osób, które deklarują większe zaangażowanie w Euro 2012 poziom obaw jest niższy niż w całej populacji, ale i tak wysoki – od 42 do 18% w zależności od typu zagrożenia.
Badanie własne MEC, próba reprezentatywna dla populacji internautów w Polsce, wiek 15+, CAWI, N= 2 105 osób, realizacja kwiecień 2012r
Nadesłał:
kalitero
|