Razem dla Krakowa
W dniach 1-8 czerwca, ponure mury ronda Mogilskiego w Krakowie, zostaną ozdobione niezwykłą mozaiką o powierzchni aż 85 m². Celem akcji jest ułożenie największej kamiennej dekoracji w Polsce, z udziałem jak największej liczby osób w jak najkrótszym czasie.
Wyspiański byłby dumny
Wyspiański na Mogilskim jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji, która trwała cztery dni i cieszyła się ogromną popularnością mieszkańców całego Krakowa. Tym razem powstanie kamienna mozaika o wymiarach 93 m długości i wysokości od 60 do 100 cm. Jej projekt, podobnie jak w ubiegłym roku, przygotowano w oparciu o twórczość Stanisława Wyspiańskiego, zachowując tym samym styl istniejących już elementów. Całość będzie układana techniką bezpośrednią, co oznacza, że każdy kawałek dekoracji będzie ręcznie docinany zgodnie z wzorcem, a następnie przyklejany bezpośrednio na powierzchni muru. Ponadto Lubosz Karwat, w hołdzie artyście, przygotował kamienny obraz na wzór jednego z jego autoportretów. Zostanie on zamontowany w trakcie wydarzenia. Jednym ze sponsorów wydarzenia jest Ceramika Paradyż. Bardzo się cieszymy, że w Polsce pojawiają się takie inicjatywy, jak Wyspiański na Mogilskim, które zwracają uwagę na problematykę estetyki przestrzeni miejskiej. Z nieukrywaną przyjemnością włączyliśmy się w krakowski happening, gdyż jego idea jest nam bardzo bliska – mówi Iwona Filipczak, Rzecznik Prasowy Grupy Paradyż.
Impreza ma charakter otwarty. W dniach od 1 do 8 czerwca, w godzinach 9-17, każdy może przyjść na rondo Mogilskie i położyć fragment mozaiki, aby na stałe zapisać się w historię tego miejsca. Wernisaż wieńczący dzieło, odbędzie się w sobotę 8 czerwca. Wydarzenie można śledzić na przygotowanym na tę okoliczność profilu na Facebooku Ozdabiamy Rondo Mogilskie oraz profilu akcji Ratujemy Mozaiki .
Akcja Ratujemy Mozaiki
Organizatorzy akcji w tym roku wspierają także inicjatywę Ratujemy Mozaiki. Koncentruje się ona na ochronie przed zapomnieniem polskiego dziedzictwa kulturowego, jakim bez wątpienia są mozaiki znajdujące się w przestrzeni miejskiej. Jej organizatorami są Ceramika Paradyż oraz Fundacja Architektury. Więcej informacji na temat tego przedsięwzięcia można znaleźć na stronie www.ratujemymozaiki.com i profilu akcji na Facebooku . Działania wokół akcji Ratujemy Mozaiki rozpoczęliśmy w marcu ubiegłego roku. Obecnie na naszej stronie www.ratujemymozaiki.com mapę polskich mozaik. Serdecznie zachęcam do przesyłania za jej pomocą fotografii ulubionych dekoracji miejskich. Na stronie znajdą też Państwo najświeższe informacje o planowanych przez nas działaniach – dodaje Iwona Filipczak, Rzecznik Prasowy Grupy Paradyż .
Zapraszamy na www.ratujemymozaiki.com
Akcja Ratujemy Mozaiki
Celem akcji „Ratujemy Mozaiki” jest ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego i zwrócenie uwagi na problem niszczejących dzieł sztuki w miastach całej Polski. Czym jest owo dziedzictwo kulturowe? To dorobek poprzednich pokoleń, który świadczy naszych korzeniach i potwierdza, w sensie duchowym i materialnym tożsamość narodu. Dlatego troska o ochronę zabytków powinna być obowiązkiem każdego z nas, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się dobrodziejstwami kultury. Czynników, które zagrażają zabytkom jest wiele, począwszy od kradzieży i aktów wandalizmu, po uszkodzenia spowodowane upływem czasu, zaniedbaniami i źle prowadzonymi pracami modernizacyjnymi. Mozaiki to najczęściej kolorowe, zachwycające, ozdoby wnętrz kawiarń, sklepów, budynków mieszkalnych, instytucji miejskich i prywatnych. Jednak wiele z nich w czasach transformacji ustrojowej uległo dewastacji, kolejne niszczeją lub są wyburzane. Dlatego naszym zdaniem warto podjąć inicjatywę, która pozwoli mozaikom odzyskać ich dawny blask.
Ceramika Paradyż
więcej informacji (PRESS BOX)