Rekordowa dostawa polskich serwerów do CERN


Rekordowa dostawa polskich serwerów do CERN
2012-03-14
Polski producent serwerów, firma ACTION S.A., sfinalizował kolejne rekordowe wdrożenie w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie. W ślad za 1132 serwerami Actina Solar dostarczonymi do CERN w ubiegłym roku powędrowało kolejne 1221 urządzeń polskiej produkcji.

Firma ACTION S.A. może poszczycić się kolejnym prestiżowym wdrożeniem. Największy polski producent serwerów dostarczył do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych 1221 serwerów Actina Solar. Prawie 17 ton rozwiązań serwerowych o wartości przekraczającej 9,5 mln złotych trafiło do CERN dziewięcioma transportami na przestrzeni kilkunastu miesięcy.

Urządzenia dołączyły do 1132 serwerów tej marki pracujących w CERN od października 2010 roku. W sumie od zeszłego roku ACTION dostarczył do serwerowni Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych 2353 serwery Actina Solar warte ponad 23,3 miliona złotych.

Cieszy nas fakt, że produkowane przez nas serwery zasłużyły sobie na uznanie i zaufanie specjalistów z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, a nasza współpraca z CERN owocuje kolejnymi zleceniami. Te kolejne dostawy serwerów Actina Solar do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych jest najlepszym świadectwem na to, że polskie rozwiązania serwerowe mogą bez kompleksów konkurować z największymi globalnymi markami – mówi Edward Wojtysiak, Wiceprezes Zarządu firmy ACTION S.A.  

1086 lat filmów, Most Solidarności w Płocku i 4200 lat obliczeń w ciągu sekundy

2353 serwery łącznie zostały wyposażone w 4428 procesorów, posiadających 22 364 rdzeni obliczeniowych. Teoretyczna moc obliczeniowa dostarczonych do CERN maszyn wynosi ponad 210 TFLOPS (liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Oznacza to, że superkomputer o takiej mocy byłby w stanie przeprowadzić 210 bilionów działań matematycznych w ciągu sekundy. Dla porównania, wszyscy mieszkańcy Ziemi musieliby poświęcić na dokonanie tych obliczeń około 4200 lat.

Gdyby ustawić je jeden za drugim, dostarczone do CERN serwery Actina Solar miałyby długość 1,7 kilometra i równałyby się pod tym względem z Mostem Solidarności w Płocku – największym i najdłuższym mostem w naszym kraju.

11 546 dysków twardych zainstalowanych w polskich serwerach jest w stanie pomieścić ponad 18,5 petabajta danych, co odpowiada 4,7 mln standardowych płyt DVD (o pojemności 4,38GB). Gdyby wszystkie te płyty zawierały filmy, to dysponowalibyśmy materiałem video o długości prawie 1086 lat.

ACTION dostarczył również 88 serwerów typu TWIN dla Open-LAB, publiczno-prywatnego partnerstwa na rzecz rozwoju nowoczesnych technologii.

Serwery Actina Solar funkcjonują w ramach liczącej ponad 8,5 tysiąca serwerów infrastruktury informatycznej Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Każde nowe urządzenie, zanim rozpocznie swoją pracę w jej ramach, musi przejść szereg testów kompatybilności i wydajności.

Polskie serwery a „boska cząstka”

Polskie urządzenia wspierają pracę Wielkiego Zderzacza Hadronów – największego na świecie akceleratora cząstek elementarnych. Ich głównym zadaniem jest przetwarzanie i analizowanie danych powstałych w wyniku zderzania cząstek w Wielkim Zderzaczu Hadronów.

Niedawno światowe media obiegła informacja o kolejnym wielkim sukcesie naukowców z CERN. Przeprowadzili oni eksperymenty, których wyniki sugerują, że bozon Higgsa, zwany także „boską cząstką”, istnieje. Choć na potwierdzenie tej informacji przyjdzie nam jeszcze poczekać, zgromadzone w wyniku eksperymentów ATLAS i CMS dane przybliżyły naukę do znalezienia odpowiedzi na to pytanie.

To niesamowite, że polskie urządzenia mogą wspierać realizację tak spektakularnych projektów naukowych, jak eksperyment ATLAS czy CMS – mówi Stanisław Rejowski, Dyrektor Działu Produkcji Serwerów Actina Solar w firmie ACTION S.A. Jesteśmy dumni, że serwery Actina Solar godnie reprezentują polską myśl technologiczną w tak prestiżowej instytucji, jaką jest CERN – dodaje.

W latach 2009-2011 firma ACTION wygrała kilka dużych kontraktów, wygrywając z konkurencyjnymi firmami z 20 państw członkowskich CERN. Bardzo się cieszę widząc, jak wysokie stawiane przez nas wymagania dotyczące wydajności i energooszczędności są z łatwością spełniane przez serwery Actina Solar – mówi dr Olof Bärring, odpowiedzialny za rozwój infrastruktury informatycznej i zamówienia publiczne działu IT w CERN.

Nadesłał:

Mondaypr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl