Revolut na celowniku hakerów


2022-04-05
Klienci bankowości online od dawna są łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. W ostatnim czasie napastnicy wzięli na cel użytkowników usług Revolut oraz Monzo.

Bankowość internetowa pozwala oszczędzić czas i zapewnia klientom wygodę - mają przez całą dobę dostęp do swoich pieniędzy z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Nie bez przyczyny konsumenci chętnie korzystają z internetowych usług finansowych, co z kolei nie umyka uwadze hakerów. Szczególnie z ryzykiem wiąże się dostęp do oszczędności ze smartfona, tym bardziej, że cyberprzestępcy zdążyli się wyspecjalizować w zagrożeniach mobilnych. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, iż użytkownicy telefonów komórkowych są zazwyczaj roztargnieni, kiedy rozmawiają przez telefon czy odbierają e-maile bądź SMS-y. Według badacza bezpieczeństwa Williama Thomasa cyberprzestępcy atakują obecnie użytkowników kont mobilnych i kart wielowalutowych Monzo i Revolut, próbując uzyskać dostęp do danych uwierzytelniających.

 

Jak działają oszuści?

Użytkownicy otrzymują wiadomość tekstową, rzekomo pochodzącą od Monzo lub Revoluta, proszącą ich o kliknięcie linku w celu potwierdzenia konta, nowego logowania lub zatwierdzenia karty zastępczej. Kiedy adresat „połknie haczyk” zostaje przekierowany na stronę phishingową, która na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od autentycznej. Niczego nieświadoma ofiara pozostawia dane osobowe, takie jak hasło, login, adres e-mail, imię, nazwisko, numer telefonu, numer PIN karty.

 

-                     Nie jest to wyrafinowany atak. Osoby zachowujące podstawowe zasady cyberhigieny nie powinny wpaść w tą pułapkę. Specjaliści ds. bezpieczeństwa już od dawna powtarzają, by z dużą ostrożnością podchodzić do wszelkich wiadomości zachęcających do pochopnego działania. Nie należy się też logować za pomocą linków zamieszczonych w wiadomościach e-mail czy sms. Warto też sprawdzać treść informacji pod kątem występowania błędów ortograficznych. - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

O ile Monzo jest usługą dostępną w Wielkiej Brytanii, o tyle Revolut cieszy się w Polsce rosnącą popularnością.  Użytkownicy tego drugiego mogą też m.in. korzystać z wirtualnych kart płatniczych, produktów depozytowych, inwestować na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych oraz zaciągać zobowiązania kredytowe. 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl  

Nadesłał:

Marken

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl