Roca inwestuje w początkujących projektantów


Roca inwestuje w początkujących projektantów
2014-06-09
Młodzi architekci – kreatywni i innowacyjni, bez obaw podejmują nawet najtrudniejsze wyzwania. Ich talent i potencjał potrzebują jednak wsparcia profesjonalistów, zwłaszcza na progu kariery zawodowej.

Jedną z inicjatyw promujących rozwój projektantów jest Dyplom Roku przyznawany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Stawiając na ambitnych studentów, firma Roca włączyła się w to wydarzenie, przyznając nagrodę specjalną dla Moniki Knut.

Już po raz 50. Stowarzyszenie Architektów Polskich wręczyło nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego za najlepszą pracę dyplomową na wydziałach architektury polskich uczelni. Głównym założeniem Dyplomu Roku jest wspieranie osób rozpoczynających swoją drogę zawodową.

W tegorocznym, jubileuszowym konkursie, jury, złożone z architektów z całej Polski, spośród 31 projektów, wybrało pomysł Zofii Bednarczyk. Autorka projektu „Lotnisko w Bielsku Białej” wykazała się profesjonalizmem, łącząc w kreatywny sposób projekt lotniska oraz jego przestrzeni. Jednocześnie, twórczo odniosła się do kontekstu urbanistycznego oraz architektonicznego tego miejsca. Jury przyznało również sześć równorzędnych wyróżnień oraz jedno wyróżnienie honorowe, nagrodzone dodatkowo przez Roca.

Nasza firma wspiera i promuje osiągnięcia młodych twórców od wielu lat. Widząc ich pasję, kreatywne podejście oraz umiejętność łączenia w projektach designu z praktycznym zastosowaniem,  jesteśmy przekonani, że warto inwestować w studentów już na progu ich zawodowej drogi. Wyrazem tego jest między innymi sponsorowanie nagrody specjalnej Dyplomu Roku SARP– podkreśla Jacek Różycki, Dyrektor Generalny w Roca Polska

Wszystkie prace prezentowały nowatorskie podejście do podejmowanych kwestii, odznaczały się oryginalnością oraz profesjonalnym przygotowaniem, jednak to projekt Moniki Knut zwrócił szczególną uwagę firmy. Zdobywczyni nagrody specjalnej Roca zaproponowała adaptację ruin gotyckiego kościoła na historyczne centrum konferencyjno-dydaktyczne Instytutu Archeologii UMK. Praca, poza klarownym przesłaniem wyróżniała się także ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi adekwatnymi do prezentowanej idei. Jak twierdzi sama autorka, głównym atutem jej pomysłu jest wykorzystanie bogactwa wsi i połączenie go z przestrzenią miejską.

Opis autorski projektu

Głównym zamierzeniem projektu była aktywizacja obszarów wiejskich w kontekście zasad zrównoważonego rozwoju przestrzennego oraz możliwości i powiązań historyczno-regionalnych. Motywem przewodnim w kształtowaniu bryły stało się zbocze doliny rzeki, które pozwoliło utożsamić obiekt z miejscem jego lokalizacji. Zakopany w ziemię budynek komponuje się z krajobrazem rozległych pól, a zielone patia kierują obiekt ku wodzie i zieleni. Ponad założeniem dominuje kościół przekryty szklanym „akwarium”, w którym mieści się główna sala wielofunkcyjna.

Monika Knut (ur. 15 listopada 1989r. w Tucholi)– absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, stypendystka programu ERASMUS na Karlsruher Institut für Technologie (Niemcy). W roku 2013 pod kierunkiem dr inż. arch. Bazylego Domsty obroniła pracę magisterską na temat adaptacji i zagospodarowania otoczenia ruin gotyckiego kościoła w Zajączkowie k/Torunia. Laureatka II miejsca w międzynarodowym konkursie „Fortyfikacje Gdańska i Pomorza - Kultura Autentyczności” (zespół TRAWERS, 2013r.) oraz wyróżnienia honorowego im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM  ROKU 2014. Autorka  tekstów publikowanych z zakresu etyki zawodowej oraz  ochrony krajobrazu kulturowego. 

Nadesłał:

AgencjaS4

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl