Rodzaje filtrów do oczek wodnych


Rodzaje filtrów do oczek wodnych
2013-04-28
Obecnie na rynku urządzeń ogrodniczych można znaleźć ogromną ilość różnych rodzajów filtrów. Zanim jednak wybierzemy konkretny model warto dowiedzieć się na czym polega ich działanie.

Decydując się na założenie oczka wodnego w swoim ogrodzie należy pamiętać o zakupie odpowiedniego sprzętu. W pierwszej kolejności będzie to z pewnością pompa wodna, którą często określa się mianem „serca oczka wodnego", ale tuż za nią plasuje się filtr do oczka wodnego, który oczyszcza wodę i sprawią, że zbiornik będzie naprawdę piękny.


Filtry mechaniczne

To filtry, które oczyszczają wodę w sposób mechaniczny, czyli zbierają wszelkie zanieczyszczenia na różnej gęstości gąbkach. Najczęściej są to filtry zanurzeniowe lub filtry połączone z pompą. Warto tutaj wspomnieć, że tego rodzaju urządzenia zbierają jedynie największe zanieczyszczenia znajdujące się w zbiorniku.

Filtry biologiczne

Filtry te składają się z wielu warstw, z których każda ma swoją własną funkcję. Najpierw odbywa się mechaniczne oczyszczanie wody. Woda pompowana przez pompę do filtra przepływa przez dwie warstwy gąbek filtrujących o różnej grubości. Na tym poziomie pozbywa się dużych zanieczyszczeń takich jak ziarna piasku, kamyki, czy igły. Następny w kolejności jest węgiel aktywny, który usuwa szkodliwe substancje chemiczne. Kolejna warstwa to zeolit rozkładający fosforany i azotany. Dalej lawa wulkaniczna i spieki ceramiczne. Są to złoża nieaktywne chemicznie, ale za to posiadające bardzo rozbudowaną powierzchnię, na której osadzają się pożyteczne kolonie bakterii. Drobnoustroje te rozkładają zanieczyszczenia biologiczne. Dzięki swoim właściwościom zamieniają szkodliwe azotyny i amoniak w nieszkodliwe azotany. Ostatnią warstwą są biojeżyki, czyli specjalnie zaprojektowane kształtki wykonane z tworzywa sztucznego, które spełniają role podobną do lawy wulkanicznej. Dodatkowo odseparowują oczyszczoną wodę od osadów dennych.

Lampy UV-C

Na koniec warto wspomnieć o lampach emitujących promieniowanie UV-C. Silne promieniowanie ultrafioletowe jest nieszkodliwe dla roślin i zwierząt znajdujących się w zbiorniku, natomiast zabójcze dla alg i glonów. Dzięki wykorzystaniu tych lamp problem zielonego kożucha na oczkach wodnych jest minimalizowany. Lampy takie można dokupić osobno, jednakże wiele firm już od jakiegoś czasu wyposaża w nie produkowany przez siebie filtr do oczka.

Nadesłał:

wolfik

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl