Rodziny zmieniają mieszkania na większe


2016-01-26
Potocznie mówi się, że zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W praktyce potrzeby mieszkaniowe zmieniają się wraz z wiekiem i statusem rodziny.

Wprowadzenie w ubiegłym roku nowelizacji do ustawy o rządowym programie dopłat w ramach MdM stworzyło nowe możliwości dla rodzin. Czy rzeczywiście rodziny korzystają z korzystnych warunków?

 

Kiedy pierwsze mieszkanie staje się za małe

Wielu młodych ludzi pierwsze mieszkanie nabywa jeszcze na studiach lub tuż po ich zakończeniu. W tej kategorii wiekowej odnotowano największą sprzedaż kawalerek i małych mieszkań 2-pokojowych, które są stosunkowo niedrogie. Na terenie każdego większego miasta oferta takich lokali jest szeroka. Wielu studentów nie opuszcza bowiem miejscowości, w której podjęło wyższą edukację i z tym miejscem wiąże swoje plany na przyszłość, co ma związek z niższą stopą bezrobocia w dużych miastach.

 

Rodzina i co dalej

W małe mieszkania inwestują też młode rodziny, zwłaszcza te, które skupiają się na karierze zawodowej. W szybko rozwijających się branżach, gdzie w cenie jest mobilny pracownik, przeprowadzki są na porządku dziennym. Wówczas taki mały lokal łatwo podnająć, co nie generuje dla właściciela dodatkowych kosztów związanych z czynszem.

Problem z małą powierzchnią mieszkania pojawia się natomiast u osób, które mają dzieci. Wówczas jednopokojowe kawalerki nie spełniają potrzeb i pojawia się konieczność zmiany lokum na większe.

 

MdM z pomocą

Nowelizacja wprowadzona do rządowego programu dopłat znacznie poprawiła sytuację rodzin, które posiadają potomstwo i chcą zmienić mieszkanie na większe. Przede wszystkim mogą one być właścicielami innego mieszkania, ponadto dla tych uczestników projektu, zostało zniesione ograniczenie związane z wiekiem (starszy z małżonków ubiegających się o dofinansowanie w ramach MdM-u nie mógł mieć ukończonych 35 lat). Najistotniejsza stała się jednak zmiana związana z podwyższeniem kwoty dofinansowania i metrażu, od którego liczone jest dofinansowanie – Z programu MdM korzysta coraz więcej osób starszych.  Przyszli mieszkańcy Osiedla Atrium, którzy mają troje dzieci, mogą otrzymać nawet 100 000 zł dofinansowania – mówi Marek Smogór, Prezes Atrium Grunwald. Kolejną korzystną zmianą jest fakt, iż kwota dofinansowania jest liczona od 75 m2 mieszkania, a nie 50-u, jak było to wcześniej. W MdM-ie szykują się powtórne zmiany, warto więc spieszyć się z decyzją.

 

Nadesłał:

Atrium Grunwald
http://atriumgrunwald.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl