Ruszają zimowe rozgrywki golfowe w środku Poznania
Od niedawna mieszkańcy Poznania mogą grać w golfa w samym środku miasta oraz brać udział w rozgrywkach ogólnopolskiej zimowej ligi tej elitarnej gry. Wszystko za sprawą profesjonalnego symulatora gry w golfa, który zainstalowano w Golfosferze.
Golfosfera to poznański pub golfowy, którego główną atrakcją jest profesjonalny symulator gry w golfa.
Urządzenie umożliwia całoroczne treningi i pełnowymiarową wirtualną grę na 14 polach, będących symulacją najsłynniejszych klubów z całego świata. Pub spełnia rolę pola golfowego położonego w centrum Poznania. Pasjonaci tej gry mogą się tu spotkać i przeżyć duże emocje podczas rozgrywek na symulatorze, odbywanych np. w ramach rozpoczętej właśnie zimowej ogólnopolskiej wirtualnej ligi golfa.
Symulator zainstalowany w pubie Golfosfera to kosztowne i wyrafinowane technologicznie urządzenie. Składa się ono z ekranu, na którym wyświetlany jest elektroniczny widok pola, zestawu czujników ruchu oraz obszaru sztucznej trawy (tzw. tee), z którego gracz wybija prawdziwą piłeczkę golfową, za pomocą prawdziwego kija. Ruch piłeczki analizowany jest przez czujniki, co pozwala na obliczenie m.in.: siły uderzenia, prędkości i kąta lotu. Dzięki temu, po uderzeniu prawdziwej piłeczki w ekran, pojawia się na nim jej elektroniczny obraz.
Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technicznym oraz specjalnemu oprogramowaniu, urządzenie dokładnie analizuje każde uderzenie i zapewnia realizm gry na tym samym poziomie, jak w przypadku rozgrywki na realnym polu.
Golfosfera nie jest jednak alternatywą, dla klubów golfowych. Jest miejscem treningu i sposobem na grę, gdy warunki pogodowe lub brak czasu nie pozwalają na wizytę na standardowym polu golfowym. Symulator umożliwia również zmierzenie się z trudnodostępnymi polami, które położone są nawet kilkanaście tysięcy kilometrów od Polski lub są zarezerwowane, dla członków elitarnych prywatnych klubów.
Gracze odwiedzający Golfosferę mogą, za pomocą kilku kliknięć, przenieść się m.in. na tereny, uważanego za ojczyznę golfa, szkockiego Royal and Ancient Golf Club St. Andrews , pustynnego Troon North Golf Club położonego w stanie Arizona w USA, które uważane jest za jedno z najtrudniejszych pól na świecie lub kanadyjskiego Banff Springs Golf Club – słynącego z pięknych widoków. Urządzenie umożliwia również rozgrywkę z graczami, którzy grają w tym samym czasie na innych symulatorach tego typu zlokalizowanych w kilku polskich miastach.
Więcej informacji na stronie Golfosfery.
Golf:
Golf to sport polegający na uderzaniu specjalnymi kijami małej piłeczki i umieszczanie jej w ten sposób w niewielkich dołkach w ziemi. Rozgrywki prowadzone są na polach golfowych, czyli rozległych trawiastych terenach, złożonych z 9 lub 18 dołków. Celem gracza jest zaliczenie dołków za pomocą jak najmniejszej liczby uderzeń. Po pierwszym uderzeniu kijem piłka wykonuje lot w powietrzu i ląduje gdzieś na pasie do dołka. Zawodnik przemieszcza się do miejsca, gdzie piłka się zatrzymała i wykonuje kolejne uderzenie. Cykl ten jest powtarzany aż do momentu umieszczenia piłki w dołku. Rozgrywka w polega na wszystkich dołków na polu.
Pierwszy zapis o golfie pojawił się w Szkocji w XV wieku. Sto lat później w grę grali już szkoccy królowie i to właśnie wtedy narodził się golf w formie zbliżonej do tej znanej obecnie. Jednak nazwa gry pochodzi od holenderskiego słowa „kolf” oznaczającego maczugę, kil lub laskę.
Golf jest często postrzegany jako sport bardzo elitarny. W krajach, gdzie jest popularny tj. m.ni.: USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii, Szwecji, Japonii, Islandii i Czechach, jest jednak łatwo dostępny. Dyscyplinę uprawia na świecie ok. 200 mln ludzi, w Polsce liczbę golfistów szacuje się na 8-10 tys..
Nadesłał:
dotpr
|