Ruszanie się konstrukcji


2013-01-04
Każdy budynek po upływie jakiegoś czasu od zakończenia budowy przechodzi tzw. Ruszanie się konstrukcji. Elementy jej przemieszczają się co jest raczej nieuniknione, szczególnie jeśli mamy do czynienia z konstrukcjami betonowymi.

Oczywiście nie jest to raczej niebezpieczne i w ogóle nie odczuwalne, ale należy to odpowiednio kontrolować.

Każdy budynek wymaga uszczelnienia dylatacji, ponieważ tworzące się w ścianach korytarze powietrzne mogą powodować, że do budynku będzie przenikać wilgoć, a mury będą osłabione. Bardzo często również w mamy do czynienia z tego typu zmianami przez zmiany temperatury, co również nie jest od nas zależne. Każdy powinien zwracać na to uwagę, ponieważ nie uszczelnianie tego typu zmian może doprowadzić do pęknięć konstrukcji, a to jest już problem wymagający znacznie kosztowniejszych prac.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet najlepiej postawiona budowla stale się przemienia. Czasami także mamy do czynienia z przeciekającymi szczelinami, które możemy wypełnić za pomocą iniekcji ciśnieniowej. Wszystkie te techniki są bardzo korzystne i nie wymagają wielkich inwestycji. Oczywiście ważne, aby przed samą iniekcją odpowiednio przygotować szczeliny do wprowadzenia masy, która odpowiedzialna jest za uszczelnienie.

Jeżeli mamy do czynienia z przeciekającymi szczelinami warto odpowiednio zagruntować najpierw szczelinę, aby więcej nie przepuszczała wody, a następnie pod ciśnieniem wprowadzić materiał uszczelniający opierający się również na bazie kauczuku, ale substancji tych jest bardzo wiele. Uszczelnienia dylatacji metodą iniekcji jest jednak najmniej inwazyjnym i opartym na naturalnych materiałach sposobem zabezpieczenia przed jeszcze gorszym uszkodzeniem konstrukcji.

Warto zaglądać w zakamarki i zawczasu reagować, ponieważ bardzo często zaniedbanie takich czynności może doprowadzić do bardziej trwałych uszkodzeń.

Nadesłał:

l.nowak1815

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl