Rynek kapitałowy wymaga rządowej strategii rozwoju


Rynek kapitałowy wymaga rządowej strategii rozwoju
2013-10-14
Uwzględniając duże zaległości w rozwoju rynku kapitałowego w Polsce w stosunku do krajów zachodnich oraz rosnącą konkurencję w pozyskiwaniu kapitałów na świecie, rynek ten powinien rozwijać się u nas w oparciu o wieloletnią strategię. Niestety, nadal jej brakuje.

Próby określenia strategii przez różne instytucje rynku nie są wystarczające. Konieczne jest zaangażowanie państwa – to wniosek z konferencji Rynek finansowy w Polsce – kapitał dla gospodarki.

– Rynek kapitałowy pełni służebną rolę w gospodarce, dostarczając kapitału na rozwój, także inwestorom prywatnym, jest źródłem budowania kapitałów własnych, ma szczególnie ważne znaczenie dla przedsiębiorstw małych i średnich oraz firm innowacyjnych, wprowadzających nowe technologie. Wtedy, gdy istnieją ograniczone możliwości korzystania z kredytów bankowych – mówił na konferencji Rynek finansowy w Polsce – kapitał dla gospodarki Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich.

Środowisko chce zaapelować do rządu, by powstała strategia rozwoju rynku kapitałowego. Powinna ona określić preferencje, „napędy” podatkowe, wspierać działalność domów maklerskich, polepszyć otoczenie legislacyjne, w celu lepszego dostępu do tego rynku i wspierania jego rozwoju. Izba Domów Maklerskich już w ub. roku zwróciła się do rządu w tej sprawie, jednak od tego czasu sytuacja się pogorszyła, np. z powodu niekorzystnych zmian podatkowych.

– Zbyt niska jest świadomość roli rynku kapitałowego w gospodarce na poziomie makroekonomicznym – stwierdził Adam Maciejewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. – Wydawało się, że ważną rolę będzie odgrywa Rada Rynku Finansowego przy ministrze finansów i nada przemyślany kierunek rozwoju rynku kapitałowego, jednak tak się nie stało. 



Rada ta nie spełnia, w ocenie środowiska, oczekiwanej roli. – W efekcie ani nie ma strategii dla rynku kapitałowego, ani jego gospodarza – podkreślił Maciejewski. Jak wskazał, w istocie za taką politykę i strategię odpowiada rząd, a w nim minister finansów, ponieważ realizacja strategii wiąże się z wieloma decyzjami politycznymi. 



Zdaniem Pawła Tamborskiego, podsekretarza stanu w ministerstwie skarbu państwa, debata wokół OFE dowiodła m.in. dość niskiego stanu wiedzy o wielu zjawiskach dotyczących rynku kapitałowego. – Dlatego w strategii dotyczącej tego rynku z pewnością powinien się znaleźć także element edukacji – mówił wiceminister. 



– Rolą Polskich Inwestycji Rozwojowych (PIR) nie jest zastępowanie podstawowych funkcji innych instytucji rynku kapitałowego. I do takiej roli PIR nie aspiruje. Jednak w sytuacji, w której banki powściągliwie kredytują inwestycje, a już prawie wcale te, których horyzont sięga 8 i więcej lat, jej formuła działania będzie wkrótce odgrywać ważną rolę – mówił prezes PIR Mariusz Grendowicz. 

– Obecność instytucji państwowej w projekcie prywatnym, poprzez połowę wkładu kapitałowego, jest dla większości inwestorów oraz banków przesłanką, że warunki realizacji inwestycji nie zmienią się, przynajmniej istotnie, w tak długim okresie – dodał prezes Grendowicz.

– Choć wprost nie jesteśmy gwarantem biznesu, tak jesteśmy postrzegani.

 Niestety, spośród blisko 100 obecnie analizowanych projektów prywatnych, niewiele jest dobrze skonstruowanych – mówił prezes Grendowicz, a jego zdanie w tym względzie wspierali Jacek Siwicki, prezes Enterprise Investors oraz Dariusz Kacprzyk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. – Nie ma kłopotu z pieniędzmi – twierdzili zgodnie. Brakuje natomiast dobrhttp://www.wnp.pl/konferencje/2119.html  

 

###

Informacje o Grupie PTWP SA:

Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości powstało w Katowicach w 1995r. Specjalizuje się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji obejmujących wydawanie magazynów prasowych i specjalistycznych publikacji, budowę i zarządzanie portalami internetowymi, a także organizację kongresów, konferencji, seminariów i wydarzeń specjalnych oraz szkoleń, na czele z Europejskim Kongresem Gospodarczym – European Economic Congress (EEC) – jedną z najbardziej prestiżowych imprez odbywających się w Europie Centralnej.

 

Grupa PTWP SA jest wydawcą m.in.: Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł, czasopisma Rynek Spożywczy, miesięcznika Rynek Zdrowia i miesięcznika Farmer. Grupa PTWP SA posiada 70 proc. udziałów w PTWP-ONLINE Sp. z o.o., do której należą branżowe portale m.in.: wnp.pl, propertynews.pl, rynekzdrowia.pl, portalspozywczy.pl, dlahandlu.pl, rynekaptek.pl, portalsamorzadowy.pl, infodent.pl, pulsHR.pl, promocjada.pl, farmer.pl oraz serwis gieldarolna.pl.

 

W kwietniu br. Grupa PTWP zadebiutowała na rynku NewConnect.

Zapraszamy na stronę www.ptwp.pl. 

Nadesłał:

Grupa PTWP SA
http://ptwp.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl