Rynek mieszkaniowy w Katowicach coraz bardziej znaczący


Rynek mieszkaniowy w Katowicach coraz bardziej znaczący
2017-04-26
Nowe inwestycje, remont centrum, budowa biurowców czy planowane międzynarodowe konferencje. Katowice w ostatnich latach rozwijają się coraz intensywniej. Choć mieszkańców ubywa, fakt ten nie zraża inwestorów do planowania kolejnych projektów w stolicy Górnego Śląska. Jak w tym wszystkim odnajdują

się deweloperzy mieszkaniowi?

Rynek pierwotny w Katowicach w ostatnich latach jest bardzo ożywiony. Według danych GUS w całym województwie śląskim w 2015 roku oddano do użytkowania ponad 10 tys. mieszkań, co okazało się 4% wzrostem względem roku poprzedniego. W stolicy Górnego Śląska było to ponad 1,3 tys. nowych lokali. W 2016 liczba ta wzrosła do 1,5 tys. Początek obecnego roku także przyniósł dobre wyniki, w pierwszych dwóch miesiącach w całym województwie oddano już 1,5 tys. mieszkań.

 

Inwestycyjny boom

Specjaliści bardzo pozytywnie oceniają potencjał rynku mieszkaniowego w Katowicach, a także całej aglomeracji śląskiej. Region ten wciąż jest uznawany przez inwestorów za bardzo opłacalny. Dynamicznie rozwija się tu rynek biurowców. Najnowsze dane pokazują, że stolica Górnego Śląska zajmuje 4 miejsce w kraju pod względem nowoczesnej powierzchni biurowej. Zasoby wynoszą 443 tys. mkw., a w 2016 r. do użytku zostało oddane 51 tys. mkw i jest to wynik dwukrotnie większy niż w roku poprzednim.

- W Katowicach wciąż sporo jest nieużytków i terenów niezagospodarowanych - zauważa Piotr Kijanka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo. - To tam kieruje się wzrok potencjalnych inwestorów. Oprócz biurowców czy mieszkań plany przewidują także powstanie terenów zielonych - dodaje.

Deweloperzy upodobali sobie jedną z najbardziej zasiedlonych dzielnic Katowic i tak wkrótce na Osiedlu Tysiąclecia powstanie 10 nowych bloków. Ruch nie skupia się jedynie tam. W innych rejonach miasta również budują się nowe osiedla.

- Widzimy wyraźne ożywienie na Brynowie, gdzie zlokalizowana jest nasza inwestycja Atrium Geo – komentuje ekspert z Grupy Deweloperskiej Geo. – Powstają nowe obiekty, a drogi są modernizowane. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na budowę kolejnego osiedla w tym mieście. To wartościowy rynek, który w ostatnich latach prężnie się rozwija. Klienci na Śląsku szukają przede wszystkim lokali o powierzchni 50-70 mkw, równie popularne są także te do 100 metrów kwadratowych. Staramy się dopasować ofertę do ich oczekiwań - dodaje.

 

Wiele możliwości rozwoju

Na Brynowie powstanie linia tramwajowa, centrum przesiadkowe, a także galeria handlowa. W mieście nie brakuje rozpoczętych modernizacji skrzyżowań, a w planach są kolejne inwestycje drogowe. Wszystkie te działania mają ułatwić mieszkańcom życie w Katowicach.

- Wybieramy takie rejony, które są, albo w przyszłości będą charakteryzowały się dobrą komunikacją, dostępnością lokali usługowo-handlowych i placówek takich jak szkoły czy szpital. Nasza branża wymaga myślenia perspektywistycznego i przewidywania zmian. Mało atrakcyjna okolica, w ciągu kilku lat może stać się dobrą lokalizacją - podsumowuje Piotr Kijanka.

Katowice nadal należą do największych miast w Polsce. Niedawno zakończyła się ponad sześcioletnia modernizacja samego centrum. Przebudowano ulice, poprowadzono nowe trasy tramwajowe, a do tego powstały place, na których znajdują się ławki, fontanny i klomby z drzewami. Inwestowanie w rozwój miasta przynosi efekty, ponieważ wciąż przybywa przedsiębiorców, którzy są coraz bardziej zainteresowani tym rejonem.

Nadesłał:

primetimeprpl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl