Ryzyko hemoroidów rośnie z wiekiem
Ryzyko wystąpienia hemoroidów podnosi nie tylko siedzący tryb życia czy niewłaściwa dieta, ale także wiek. Na chorobę hemoroidalną cierpi 25% osób po 30. roku życia i aż 50% po 50-tce. Spowodowane jest to mniejszą aktywnością fizyczną, jak i częstszymi zaparciami u osób starszych.
W odbycie występują guzki krwawnicze, czyli naczynia żylne, które wypełnione są krwią w stopniu umiarkowanym. Wchodzą w skład naturalnej struktury naczyniowej odbytu i odgrywają ważną rolę w utrzymywaniu gazów i kontroli oddawania stolca.
Problem zaczyna się, gdy dochodzi do przekrwienia prawidłowych guzków krwawniczych, kiedy nadmiernie wypełniają się krwią i powiększają się. Wówczas określa się je jako hemoroidy. Hemorrhoid pochodzi od greckich słów: haema (krew) i rhoos (przepływ).
W zależności od tego, który splot żylny jest przekrwiony wyróżniamy hemoroidy:
- wewnętrzne, które są niewidoczne w początkowej fazie choroby
- zewnętrzne, widoczne na skórze w okolicy odbytu.
Wraz z upływem lat.
Choć trzeba pamiętać, iż problem zaczyna się często już po 30. roku życia, jednak na żylaki odbytu narażone są przede wszystkim osoby po 50. roku życia. Generalnie im starszy Pacjent, tym ryzyko jest większe, a najbardziej zagrożone są osoby po 70-tce.
Częstsze zaparcia u seniorów.
Wpływ na to mają częstsze zaparcia u seniorów, które spowodowane są:
- zwolnioną perystaltyką jelit
- rzadszą aktywnością fizyczną
- mniejszą elastycznością ścian odbytnicy
- zwiotczeniem tkanek
- opuszczeniem narządów miednicy.
Kolejną przyczyną zaparć, a co za tym idzie hemoroidów, są także złe nawyki żywieniowe:
- przyjmowanie pokarmów z niedostateczną zawartością błonnika
- zbyt mała podaż płynów.
Spadek napięcia i elastyczności.
Wraz z wiekiem obniża się napięcie mięśniowe i zmniejsza się elastyczność tkanki łącznej, która odpowiedzialna jest za właściwe umocowanie guzków krwawniczych, do leżących głębiej mięśni zwieraczy odbytu. Niestety hemoroidy położone luźno, zaczynają uwypuklać się do kanału odbytu i sprzyjać stopniowemu rozwojowi choroby.
Kiedy zaczynają się dolegliwości?
Gdy mamy 40 lat powinniśmy zacząć bardziej obserwować swój organizm, gdyż wtedy zwykle rozpoczynają się pierwsze dolegliwości związane z hemoroidami, takie jak:
- ból i krwawienie
- uczucie swędzenia, pieczenia i parcia na stolec.
Działanie pola magnetycznego i ucisku.
Osoby w dojrzałym wieku, do przewlekłej, łagodnej stymulacji kanału odbytu, w przebiegu choroby hemoroidalnej (po uprzednim wykluczeniu choroby nowotworowej jelita grubego) stosować mogą Magnetoplag. Składa się on z 2 niezależnych, wielobiegunowych magnesów. Zamknięte są one w obudowach w kształcie litery T, które wykonano z twardego tworzywa sztucznego.
Ten pomocniczy środek terapeutyczny łączy w sobie miejscowe działanie pola magnetycznego i ucisku. Obie te metody powodują:
- przyspieszenie gojenia i regenerację tkanek
- poprawę przepływu krwi w naczyniach
- redukcję procesów zapalnych
- poprawę funkcjonowania aparatu zwieraczowego odbytu.
Profilaktyka choroby hemoroidalnej.
Osoby starsze stosować powinny dietę, która bogata jest w błonnik. Reguluje on rytm wypróżnień, zmienia właściwości stolca i zapobiega zaparciom, ma więc znaczenie w prewencji powstawania guzków krwawniczych. Zalecana jest także choćby umiarkowana aktywność fizyczna, bo siedzący tryb życia sprzyja spływowi krwi do miednicy i jej zaleganiu w splotach żylnych odbytnicy.
Link do strony dedykowanej produktowi http://magnetoplag.pl/
Nadesłał:
agencja_pyry
|