Sauna – jak prawidłowo z niej korzystać?


Sauna – jak prawidłowo z niej korzystać?
2013-12-19
Mimo, że sauny dziś są bardzo powszechne i cieszą się nieustającym powodzeniem, to czy na pewno wiemy jak prawidłowo korzystać z kąpieli parowych? O atrakcjach, szerokich możliwościach i zaletach bywania w saunach mówi ekspert Manor House SPA, Małgorzata Przydacka.
Zgodnie z popularnym poglądem korzystanie z sauny wpływa przede wszystkim na oczyszczenie organizmu, natomiast nie daje efektów spalania tkanki tłuszczowej, jak błędnie uważają niektórzy. Przebywanie w saunie ma szereg korzystnych zalet dla naszego organizmu. Podczas kąpieli parowej temperatura naszego ciała wzrasta do 38-39°C, a dzięki temu nasilają się procesy termoregulacyjne, wzmaga się pocenie ciała, ciepło oddawane jest przez drogi oddechowe i rozszerzone naczynia skórne. Szacuje się, że ubytek wody waha się wówczas w granicach 800-2000 ml. – Sauna wpływa pozytywnie na człowieka, warto pamiętać również, że większość zmian ma charakter czynnościowy i już około godziny po zabiegu nasz organizm wraca do normy. Systematyczne korzystanie z zabiegów w saunie wpływa bardzo korzystnie na procesy adaptacyjne, wówczas reakcje organizmu na działanie wysokiej temperatury są słabsze i poprawia się tolerancja na zabieg – mówi Małgorzata Przydacka, manager Studia Odnowy Biologicznej w Manor House SPA Pałac Odrowążów.

Jak przygotować się do kąpieli parowej?
Aby optymalnie korzystać ze wszystkich dobrodziejstw płynących z kąpieli parowych należy zaplanować je w cyklu 1-2 tygodniowo. Dla prawidłowego przebiegu zabiegu kluczowe jest wystrzeganie się od spożywania alkoholu oraz ciężkich posiłków, a także powstrzymanie się od forsownych ćwiczeń (zarówno przed jak i po saunie). Co ważne, do sauny wchodzimy po uprzednim załatwieniu potrzeb fizjologicznych, rozebraniu się do naga i dokładnym umyciu i osuszeniu ciała. Pamiętajmy również, aby ogrzać stopy, a rzeczy typu biżuteria, zegarek czy telefon komórkowy pozostawić w szatni. Kąpiel w saunie to nie tylko sama faza siedzenia w gorącej parze, prawidłowo wykonany pełen cykl składa się z 2-3 cykli, polegających na fazie nagrzania ciała, schłodzenia, a następnie wypoczynku.1
Sesja w płótnach niczym Rzymianie w Łaźniach Rzymskich 
W kompleksie Manor House SPA Pałac Odrowążów mamy możliwość skorzystania z kilku rodzajów saun. Sauny – parowa, sucha i na podczerwień, ulokowane są w Łaźniach Rzymskich, gdzie każdy może poczuć klimat dawnych Rzymian. Łaźnie Rzymskie w Manor House działają w dwóch porach dnia, które wyznaczają dwie różne sesje.
„Sesja w płótnach” – goście podczas takich sesji korzystają z atrakcji Łaźni przepasani jedynie płótnami, w których mogą poruszać się na terenie całego kompleksu, mogą w nich również wchodzić do wody (jacuzzi i swim Spa). Goście podczas „Sesji w płótnach” nie mogą mieć na sobie strojów kąpielowych, ponieważ są one wykonane ze sztucznych materiałów. Korzystanie w strojach z łaźni parowej czy sauny jest wręcz niedopuszczalne. W czasie „saunowania” ciało musi oddychać, przez skórę wyrzucane są wtedy toksyny, a strój to uniemożliwia. Dla tych, którzy jednak czują się skrępowani wyznaczoną „Sesją w płótnach” i nie dadzą się namówić na tego typu korzystanie z saun lub przyjechali do SPA z dziećmi, Manor House SPA zaplanowało w Łaźniach Rzymskich „Sesję w kostiumach kąpielowych”. Organizowana jest w godzinach przedpołudniowych i wówczas korzystać można z wszelkich atrakcji w kostiumach kąpielowych. Łaźnie Rzymskie znajdują się tuż obok Basenu Ery Wodnika, dzięki czemu goście Manor House SPA mogą bez przeszkód korzystać z relaksu w wodzie.

W trakcie zabiegu
Do sauny zawsze wchodzimy ze swoim ręcznikiem lub płótnem, na którym – w celach higienicznych – będziemy siedzieć lub leżeć. Zaczynamy zawsze od najniższego poziomu, stopniowo przenosząc się na wyższe półki, to pozwoli nam uniknąć szoku termicznego. Należy pamiętać również, aby nogi trzymać na wysokości tułowia, aby całe ciało było poddane oddziaływaniu tej samej temperatury. Ważnym aspektem pobytu w saunie jest ciche i kulturalne zachowanie oraz odprężenie psychiczne, dlatego zabieg powinniśmy traktować jako swoisty rytuał, przestrzeń do medytacji i wyciszenia wszystkich użytkowników. Wraz z wchodzeniem nowych osób i otwieraniem drzwi wejściowych temperatura i wilgotność w pomieszczeniu będzie spadać, wtedy warto – po uprzednim uzgodnieniu z resztą użytkowników – polać kamienie leżące na piecu wodą z dodatkiem olejków zapachowych. 

– Ciekawym doświadczeniem podczas pobytu w saunie może być masowanie i poklepywanie swojego ciała witkami brzozowymi zanurzonymi w zimnej wodzie. W naszej Witalnej Wiosce SPA mamy specjalną chatę Ruska Bania, w której znajdują się właśnie takie witki. Podczas rytuału goście chłostają delikatnie swoje ciało, co zdecydowanie poprawia krążenie i nastrój – mówi Małgorzata Przydacka. Szykując się do wyjścia pamiętajmy, żeby w pozycji siedzącej odczekać 2-3 minuty, co pozwoli krążeniu wrócić do normy i uniknąć np. omdlenia lub uczucia słabości. Każdy pobyt w saunie powinien zakończyć się schłodzeniem ciała. Tu dobrze sprawdzą się zbiorniki z zimna wodą (sztuczne lub naturalne). W celu obniżenia temperatury ciała można także natrzeć ciało świeżym śniegiem albo – w przypadku osób mocno wrażliwych – zażyć „kąpieli powietrznej” w niskiej temperaturze. Co ważne, kierunek schładzania ciała powinien zawsze prowadzić od stóp w stronę serca i głowy, nigdy odwrotnie. W miarę możliwości zalecana jest jeszcze gorąca kąpiel stóp, która pobudzi krążenie w kończynach dolnych. 

Witalna Wioska SPA, czyli „saunowanie” w stylu skandynawskim
W Manor House SPA Pałac Odrowążów korzystać można z saun nie tylko w Łaźniach Rzymskich, ale także w Witalnej Wiosce SPA. To część, która bardzo wyraźnie nawiązuje do słowiańskich rytuałów zdrowotnych. Sauny w Witalnej Wiosce to: 30-osobowa sauna o nazwie „Ruska Bania”, w której oprócz kąpieli parowej goście mogą chłostać się witkami brzozowymi, 8-osobowa „Sauna Fińska” – tu wrażenia potęgują aromaterapia i gwieździste niebo, a także 10-osobowa „Sauna Świetlna na podczerwień”. Korzystanie z saun Witalnej Wioski jest bardzo atrakcyjne szczególnie zimą, ponieważ wychodząc z sauny prosto na gęsty śnieg chłodzimy się według zaleceń – od stóp w górę. Nacieranie ciała śniegiem to także jeden z bardzo zalecanych sposobów na schłodzenie. Znany Skandynawom i Rosjanom, wśród których chadzanie do saun jest bardzo popularne i naturalne. Odwiedzający Manor House SPA Rosjanie, którzy chętnie korzystają z saun, chwalili atrakcje Witalnej Wioski i w czasie głębokiej zimy nacierali ciała śniegiem po wyjściu z sauny. Tuż obok Chat z saunami przygotowana jest również „Beczka” z zimną wodą, w której należy ochłodzić ciało po korzystaniu z „kąpieli parowej”. Korzystając z dobrodziejstw Witalnej Wioski SPA przedłużymy naszą energię życiową i biologiczną witalność. Żywioły jakie tu panują pomogą się zrelaksować w nietuzinkowym klimacie i zdobyć kondycję oraz młodzieńcze samopoczucie. Towarzyskie spotkania urozmaicą także posiłki i napoje z Chaty Barmana i Chaty grillowej.
Dobre zakończenie, czyli co po saunie
Doskonałym zakończeniem całego rytuału będzie odpoczynek w pozycji leżącej przez kolejne 15-20 minut. Kąpiel parowa – zgodnie z zaleceniami – powinna być ostanią aktywnością w ciągu dnia, dlatego też, aby jej korzystny wpływ zachować jak najdłużej po ostatnim wyjściu z sauny nie należy myć ciała mydłem. Do końca wieczoru z pewnością powinniśmy też unikać większego wysiłku fizycznego. – W naszych Łaźniach Rzymskich stworzyliśmy klimat oazy szczęścia, relaksu i spokoju. Chcemy, aby panująca tam atmosfera oddziaływała na gości na poziomie zarówno ciała, jak i ducha. Przygotowaliśmy dla nich dwie sauny, parową i suchą, w których goście mogą zaznać terapii na trzech poziomach: dźwięku, światła i aromatów. Do dyspozycji jest również specjalna sauna w podczerwieni z efektem chłodnego żaru. Pamiętajmy, że zażywanie kąpieli parowych wiąże się holistycznie z filozofią zdrowia i dbania o siebie, oraz jest wyjątkowym elementem uzupełniającym  leczenie farmakologiczne – mówi Małgorzata Przydacka.

Nadesłał:

Emilia1

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl