Saunę można zbudować samemu cz.I


Saunę można zbudować samemu cz.I
2015-10-29
Ten artykuł przekaże podstawowe wskazówki przy planowaniu i budowie sauny. Pozwoli nam wybrać prawidłową lokalizację , dobrać odpowiednie materiały sauny i wybrać dogodny dla nas typ sauny.
Gdzie budować saunę
    Nie ma ograniczeń gdzie należy budować saunę.Można ja zbudować na zewnątrz w ogrodzie albo przy basenie ale także w budynku którym mieszkamy, w piwnicy, garażu czy nawet we własnej siłowni. Są oczywiście wady i zalety każdej z lokalizacji . Budowa na zewnątrz podnosi koszty budowy o  wykonanie przyłącza kanalizacyjnego, doprowadzenia prądu, wody.Dodatkowo sauna musi posiadać konstrukcję zadaszona konstrukcje nośną wraz z dobrze przygotowanym podłożem. Sauna wewnątrz budynku nie posiada tych wad. Oczywiście jest konieczna rozbudowa istniejących w budynku instalacji wodnokanalizacyjnych i elektrycznych. Niestety konieczne jest wyposażenie sauny w dobrą ochronę przeciwwilgociową oraz i wentylację która w saunie na zewnątrz nie jest konieczna.
 
Dodatkowe wskazówki co do lokalizacji sauny 
Sauna na zewnątrz
   Przy budowie sauny na zewnątrz domu musimy zwrócić uwagę czy lokalizacja sauny  nie będzie zbyt blisko  działki sąsiadów. Aby zbudować saunę trzeba wykonać fundament o głębokości poniżej strefy przemarzania aby uniknąć podnoszenia gruntu podczas zimowych mrozów. Jeżeli masz basen stacjonarny to dobrze jest wybudować saunę w jego pobliżu aby móc po saunowaniu się ochłodzić.  
 
Sauna wewnątrz budynku
    Budowanie sauny w domu powinna wykorzystać dogodność jaką daje prysznic w łazience. Można go używać do ochłodzenia po saunowaniu. Lokalizacja w domu nie wymaga budowy konstrukcji nośnej którą gwarantują ściany i podłoga która zastąpi fundament. Sauna zapewni nam dodatkowo prywatność oraz umożliwi korzystanie z niej 12 miesięcy w roku.
 
Wielkość sauny
    Zanim zaczniemy budować saunę potrzebujemy sobie wyobrazić jak będzie wyglądać po zakończeniu instalacji. Najlepiej jest narysować kilka linii obrysowych  czy na podłodze w domu czy w ogrodzie aby pomóc wyobraźni . Należy przede wszystkim zadbać o dostęp do instalacji zasilającej w prąd aby zapewnić standardowe zasilanie 220V lub przy większych saunach gniazdo 3-fazowe. Trzeba zwrócić uwagę czy dom w którym będziemy montować saunę ma odpowiedni przydział mocy ponieważ moc pieca do sauny posiadać może zapotrzebowanie 3 do 18 kW.  Wielkość sauny wahają się w rozmiarach 1m na 1,2m dla pojedynczej osoby do 3m na 6m dla 6 do 8 osób. Zalecana wysokość sauny to ok 2,2 m aby móc swobodnie poruszać się w saunie 
  
Budowa podłogi sauny 
Fundament sauny 
    Dla saun mieszczących się  w budynkach jako fundament można użyc betonowej podłogi którą wcześniej należy pokryć wodoodporną substancją , zamontować kratki ściekowe . Musimy również pamiętać o wykonania pochylenia dla spływu wody lub wilgoci z sauny. 
 
Wykładzina podłogi.
    Ta cześć podłogi po której będziemy chodzić najlepiej pokryć listwami drewnianymi o szerokości ok 10cm aby ułatwić sobie późniejsze łatwy demontaż w celu oczyszczenia sauny. Podłoga  drewniana nie jest nigdy za gorąca , jest miła w dotyku.  Można oczywiście na elementy podłogi zastosować maty z tworzywa sztucznego lub płytki ceramiczne.
 
Odprowadzenie wody w saunie
    Montowanie odpływu wody w saunie może być skomplikowane i drogie albo wręcz niemożliwe. Wiele instalacji sauny nie posiada odpływu w ogóle. Cześć wody wyparuje jednak w przypadku pojawienia się nagle dużej ilości wody trzeba zachować ostrożność. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę  aby piec do wytwarzania pary znajdował się na postumencie aby nie nastąpiło zwarcie a co gorzej porażenie prądem.

Nadesłał:

Asmar :: Sprzedaż sauny, budowa basenów,budowa grot solnych, sprzedaż akcesoriów do aromaterpi
http://www.asmar.info.pl

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~jj, 2015-10-29 12:52:15

    czekam na następna część


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl